Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Як народжувалася Загальна декларація прав людини

Як народжувалася Загальна декларація прав людини

10 грудня світ відзначив День прав людини - саме 10 грудня 1948 р. був прийнятий один з основоположних міжнародних документів - Загальна декларація прав людини. Її 30 статей охоплюють всі сфери життя, вона переведена на 500 мов. Щоб зрозуміти, яким неймовірним досягненням стало її створення, познайомтеся з її історією.

Ще до появи Загальної декларації прав людини, буквально в перші дні існування ООН, 16 лютого 1946 р., держави-члени новонародженої організації вирішили створити Комісію з прав людини, яка стала головним правозахисним органом ООН. І першим її кроком стала розробка Загальної декларації. Очолити її доручили вдові американського президента Франкліна Рузвельта - Елеонорі. Вона користувалася міжнародною репутацією поборниці прав всіх пригноблених.

Перше засідання Комісії ООН з прав людини відбулося в січні 1947 року в містечку під назвою Лейк Саксесс в околицях Нью-Йорка. Спочатку до складу Комісії увійшли представники 18 держав. Елеонора Рузвельт представила експертів журналістам:

«Я почну справа, з представника Франції професора Рене Касса ...»

Французький юрист зіграв ключову роль в створенні Загальної декларації прав людини.

«Представник Китаю, заступник голови комітету, доктор Чанг».

Під час бурхливих дебатів з приводу формулювань Загальної декларації прав людини китайський делегат один зберігав спокій, вставляючи глибоко філософські зауваження.

«Зліва від мене - секретар Комітету доктор Хамфрі».

Високий і привабливий представник Канади Джон Хамфрі - декан правового факультету відомого університету Мак Гілл - разом з французом РенеКасса був співавтором тексту Загальної декларації.

«Представник СРСР - професор Володимир Корецький».

Завдяки наполегливості В.Корецького перша стаття Загальної декларації прав людини свідчить, що всі люди народжуються вільними і рівними. Корецький оскаржував формулювання «створені рівними», яка, на думку представника СРСР, носила релігійний відтінок.

Готовий текст Декларації автори представили на суд Генеральної Асамблеї ООН. Але представник СРСР Вишинський намагався зірвати її схвалення.

«Не дивлячись на деякі свої переваги цей проект має ряд великих недоліків, головний з яких полягає в його формально-юридичному характері і відсутності в цьому проекті яких би то не було заходів, які були б здатні сприяти здійсненню проголошених в цьому проекті основних свобод і прав людини».

Більше відомий як безжалісний прокурор на процесах « ворогів» народу, Вишинський  з 1940 року працював першим заступником наркома закордонних справ. Зрозуміло, що проект Декларації йому не подобався. Не маючи можливості сказати про це відкрито, він критикував його за абстрактний характер, не підкріплений конкретними зобов'язаннями держав: «Що ж залишається? Залишається голе проголошення. Сентенція. Побажання. Вигук. Гасло. Але не стаття». Він вважав схвалення Декларації «неприпустимою помилкою»: «Те, що зроблено, зроблено не дарма. Але те, що зроблено, - настільки недостатньо, що при такому стані проекту Декларації її приймати на цій сесії і зробити прапором нашої Організації в вельми і винятково, я б сказав, важливому питанні про права людини було б серйозною і неприпустимою помилкою».

Члени ООН не повірили пану Вишинському і вже на наступний день - 10 грудня - схвалили Загальну декларацію прав людини. А вже в наступному році відносини між СРСР і Заходом настільки загострилися, що, прислухайся члени ООН до сталінського прокурора, Декларації у нас могло б і не бути.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика