Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Забезпечення активної участі осіб з інвалідністю у житті суспільства - реалізація Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року

Забезпечення активної участі осіб з інвалідністю у житті суспільства - реалізація Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року

Мільярд жителів планети, 15 відсотків світового населення, - складають особи з інвалідністю, яким необхідно забезпечити нормальні умови для життя, навчання і роботи. В ООН нагадують, що це питання не тільки моральності, а й економічної вигоди: експерти ООН підрахували, що, відмовляючись створювати умови для роботи осіб з інвалідністю, держави втрачають до семи відсотків ВВП. Тим часом, за даними недавньої доповіді Генерального секретаря, особи з інвалідністю по всьому світу живуть убідності не мають можливості вчитися і працювати, а також не завжди отримують необхідну медичну допомогу. Вони недостатньо представлені в органах влади і не беруть участі в політичному житті. «Ми повинні зміцнити зусилля по боротьбі з дискримінацією і стигматизацією, особливо щодо дівчаток і жінок з інвалідністю», - вважає глава ООН.

Міжнародний день осіб з інвалідністю відзначається у всьому світі щорічно 3 грудня відповідно до резолюцією 47/3 Генеральної Асамблеї від 14 жовтня 1992 року. Його мета - просування права осіб з інвалідністю у всіх сферах суспільного життя, а також привернення уваги широкої громадськості до проблем інвалідів. Генеральний секретар Антоніу Гутерріш зазначив, що «У міру того як ми допомагаємо закріпити права осіб з інвалідністю, ми наближаємося до виконання основного зобов'язання Порядку денного на період до 2030 року - не залишати без уваги нікого».

Ухвалення Конвенції про права осіб з інвалідністю у 2006 році стало логічним продовженням багаторічної роботи ООН у цій галузі, яка вступила в силу у 2008 році. Документ ратифікувала 181 держава. Конвенція стала першим юридично зобов'язуючою міжнародною угодою про захист цієї категорії населення. У ній передбачаються заходи, спрямовані на захист прав осіб з інвалідністю, ліквідацію дискримінації по відношенню до них, а також забезпечення їм можливості працювати, лікуватися, вчитися, повноцінно брати участь в житті суспільства, домагатися правосуддя і мати свободу пересування. У Конвенції про права осіб з інвалідністю 2006 р. у статті 3 закріпленні основні принципи, а саме:

a) повага до притаманного людині достоїнства, її особистої самостійності, зокрема свободи робити власний вибір, і незалежності;

b) недискримінація;

c) повне й ефективне залучення та включення до суспільства;

d) повага до особливостей осіб з інвалідністю і прийняття їх як компонента людської різноманітності й частини людства;

e) рівність можливостей;

f) доступність;

g) рівність чоловіків і жінок;

h) повага до здібностей дітей з інвалідністю, що розвиваються, і повага до права дітей з інвалідністю зберігати свою індивідуальність.

А Порядок денний у галузі сталого розвитку до 2030 року, і ряд основних глобальних стратегій в області розвитку закріплюють основи діяльності щодо подальшого просування прав осіб з інвалідністю.

Тема 2019 року: «Забезпечення активної участі осіб з інвалідністю у житті суспільства - реалізація Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року». Тема Дня осіб з інвалідністю в 2019 році покликана привернути увагу до аспектів розширення можливостей осіб з інвалідністю в контексті досягнення цілей в галузі сталого розвитку, викладених в Порядку денному на період до 2030 року.

Порядок денний до 2030 року спрямований на досягнення благополуччя для всіх жителів планети. Особи з інвалідністю можуть внести свій посильний внесок у вирішення цього завдання, включаючи діяльність в області пом'якшення наслідків стихійних лих, гуманітарних операцій та містобудування. Уряди, особи з інвалідністю, організації, що захищають їх права, академічні установи та приватний сектор можуть спільно допомогти в досягненні Цілей в галузі сталого розвитку.

В основі сталого і перетворюючого прогресу в справі врахування питання інтеграції осіб з інвалідністю у рамках всіх компонентів роботи Організації Об'єднаних Націй лежить Стратегія Організації Об'єднаних Націй по інтеграції осіб з інвалідністю. За допомогою Стратегії організації системи Організації Об'єднаних Націй підтверджують, що повне і всебічне здійснення прав людини всіх осіб з інвалідністю є невід'ємним, цілісним і неподільним елементом всіх прав людини і основних свобод.

Стратегія Організації Об'єднаних Націй по інтеграції осіб з інвалідністю відіграє ключову роль у забезпеченні системи Організації Об'єднаних Націй можливостями з надання державам-членам підтримки в досягненні цілей сталого розвитку і здійсненні Конвенції про права осіб з інвалідністю, Порядку денного в інтересах людства, Сендайської рамкової програми по зниженню ризику стихійних лих на 2015-2030 роки.

У політиці Стратегії втілена концепція Організації Об'єднаних Націй щодо інтеграції осіб з інвалідністю. Механізм підзвітності, за допомогою якого буде проводитися контроль за ходом здійснення цієї політики, складається з двох компонентів: механізму підзвітності на рівні установ з 15 загальносистемними показниками і оціночного листа для забезпечення підзвітності щодо інтеграції осіб з інвалідністю на рівні державних груп ООН.

Багато дітей-інвалідів не отримують нормальної освіти, оскільки школи не пристосовані для їх навчання. При цьому сучасні досягнення науки дозволяють створити для таких дітей необхідні умови в будь-якому навчальному закладі.

У ЮНІСЕФ закликають інвестувати в технології, які дозволять дітям з інвалідністю відвідувати школу і реалізувати своє фундаментальне право на освіту. Йдеться про самі різні пристрої: від спеціальних планшетів і комп'ютерів до колясок, які допоможуть дітям з обмеженими можливостями отримати незалежність і відчути себе повноцінними членами суспільства.

Також,голова Генеральної Асамблеї Тіджані Мухаммад-Банді, виступаючи в Нью-Йорку на заході, присвяченому Міжнародному дню осіб з інвалідністю, нагадав, що при створенні сприятливих умов, інваліди блискуче виявляють себе у всіх сферах життя, будь то мистецтво, шоу-бізнес, наука чи політика.

Він окремо зупинився на спортивні досягнення осіб з інвалідністю, закликавши всі держави-члени ООН, а також приватний сектор і громадянське суспільство використовувати спорт як інструмент просування загальнолюдських цінностей і розширення можливостей людей. Мухаммад-Банді вважає, що спортсменам з інвалідністю необхідно приділяти більше уваги, щоб вони були відомі і могли популяризувати спорт.

Матеріал підготували з відкритих джерел Н. В. Хендель, к.ю.н., доцент кафедри міжнародного та європейського права Національного університету «Одеська юридична академія», Д. В. Кібець, к.ю.н., старший викладач кафедри міжнародного права та порівняльного права Національного авіаційного університету

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика