Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Заходи по боротьбі з коронавірусом не повинні порушувати право людей на приватне життя і свободу інформації

Заходи по боротьбі з коронавірусом не повинні порушувати право людей на приватне життя і свободу інформації

Застосування стратегій і технологій, спрямованих на боротьбу з новим коронавірусом, не повинно призводити до порушень прав людей на приватне життя, свободу від дискримінації та свободу вираження думок. З такою заявою виступили експерти з прав людини трьох міжнародних організацій: ООН, ОБСЄ і Міжамериканської комісії з прав людини.

Автори заяви, за їхніми словами, розділяють тривогу, викликану пандемією COVID-19, і усвідомлюють необхідність пошуку шляхів захисту здоров'я і життя людей. У той же час благополуччя громадян у такій серйозній ситуації залежить і від того, чи мають вони можливість отримати необхідну інформацію про те, в чому полягає небезпека, і як захистити себе, своїх близьких і сусідів. Всі люди без винятку мають право висловлювати свою думку і шукати та передавати будь-яку інформацію по будь-яких каналах, підкреслили міжнародні правозахисники і винесли ряд рекомендацій урядам.

«Уряди зобов'язані надавати правдиву інформацію про природу загрози, яку представляє собою коронавірус», - йдеться в заяві. Ця вимога міжнародного права, нагадують автори, причому інформація повинна надаватися в доступній формі з урахуванням потреб тих, хто не має доступу до інтернету або обмежений у можливості її отримати, включаючи, наприклад, людей з інвалідністю.

Підкреслюючи критично важливу роль інтернету в часи кризи, експерти з прав людини закликають уряди не блокувати інтернет, а, навпаки, негайно забезпечити якомога ширший доступ до Всесвітньої павутини. «В умовах надзвичайної ситуації, коли інформація має життєво важливе значення, широкі обмеження на доступ до інтернету не можуть бути виправдані міркуваннями громадського порядку або національною безпекою», - стверджують вони.

І якщо ми говоримо про важливість інформації, уряди повинні вжити виключних заходів для захисту журналістів та в повній мірі реалізувати закони про свободу інформації, говориться в заяві: «В період надзвичайної ситуації в області охорони здоров'я журналісти виконують виключно важливу функцію, надаючи громадськості критично необхідну інформацію і стежачи за діями уряду».

Автори документа також закликають «перехопити ініціативу» у тих, хто поширює неправдиву інформацію, яка може завдати шкоди здоров'ю, посіяти паніку і спровокувати заворушення. Тому, вважають вони, важливо всіма можливими способами за всіма доступними каналами доносити до громадськості позицію влади і достовірні відомості. При цьому важливо не перейти тонку грань, і вдаватися до цензури та зняття тих чи інших матеріалів тільки в разі крайньої необхідності: «Будь-які спроби криміналізувати контент, який має відношення до пандемії, можуть обернутися недовірою публіки до офіційної інформації, ускладнити доступ до необхідних даних і вкрай негативно позначитися на свободі вираження думок».

Тривогу викликає і використання технологій для відстеження поширення коронавіруса, що необхідно для боротьби з пандемією, але не повинно використовуватися для інших цілей, потенційно порушують право людей на приватне життя, свободу від дискримінації та захист джерел журналістської інформації. Крім того, заявляють міжнародні правозахисники, потрібно строго дотримуватися конфіденційності особистих даних пацієнтів. Вони закликали уряди використовувати існуючі технології тільки за умови дотримання найсуворіших заходів захисту людей і відповідності їх національним законодавством, яке, в свою чергу, повинно ґрунтуватися на нормах міжнародного права.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика