Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Збиття авіалайнера МАУ в Ірані: міжнародні стандарти розслідування авіаційних подій та інцидентів

Збиття авіалайнера  МАУ в Ірані: міжнародні стандарти розслідування авіаційних подій та інцидентів

Міжнародні стандарти розслідування авіаційних подій та інцидентів розробляє Міжнародна організація цивільної авіації (International Civil Aviation Organization) на основі та відповідно до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, Чикаго, 7 грудня 1944 р.

1. Відповідно до ст. 26 Чиказької конвенції, «Розслідування подій», «У випадку  події  з  повітряним  судном   однієї   Договірної держави,  яка  сталася  на  території  іншої  Договірної держави і спричинила смерть або серйозні тілесні ушкодження чи свідчить про серйозний технічний дефект повітряного судна або аеронавігаційних засобів, держава, на території якої сталася пригода, призначає розслідування обставин пригоди згідно з процедурою, яка може бути рекомендована Міжнародною організацією цивільної  авіації, наскільки це допускає її законодавство. Державі, в якій зареєстровано повітряне судно, надається можливість призначити спостерігачів для присутності при розслідуванні, а держава, яка проводить розслідування, направляє цій державі звіт і висновок про розслідування».

Тобто, пріоритет розслідування авіаційних пригод відповідно до міжнародного права має держава, на території якої сталася авіаційна пригода.

Але держава, в якій зареєстровано повітряне судно, має спеціальні права щодо призначення спостерігачів для присутності при розслідуванні, отримання звіту і висновку про розслідування.

Відповідно до  ст. 37 Чиказької конвенції, «Прийняття міжнародних Стандартів і процедур», «...Міжнародна організація цивільної авіації приймає і в міру необхідності час від часу змінює міжнародні Стандарти, Рекомендовану практику і процедури, які стосуються... k) повітряних   суден,  що  зазнають  лиха,  і  розслідування пригод...».

Безпосереднім джерелом, що містить стандарти та рекомендовану практику з розслідування авіаційних пригод, є Додаток 13 до Чиказької конвенції «Розслідування авіаційних подій та інцидентів», також Керівництво з розслідування авіаційних подій та інцидентів та інші документи ІСАО.

Усі держави-учасниці Чиказької конвенції повинні дотримуватися положень Конвенції та Стандартів, Рекомендованої практики і процедур, розроблених ІСАО.

2. Згідно з Додатком 13 до Чиказької конвенції, держава місця події призначає розслідування обставин авіаційної події та несе відповідальність за проведення такого розслідування, проте воно може передати цілком або частково проведення цього розслідування іншій державі або регіональної організації з розслідування авіаційних подій за взаємною домовленістю та згодою.

Тобто, пріоритетне право на розслідування має держава місця події, тобто Ісламська республіка Іран. Але, вона може передати повністю або частково проведення цього розслідування іншій державі або регіональній організації з розслідування авіаційних подій.

Зазвичай IСAO не бере участі в розслідуванні авіаційних подій, за винятком випадків, коли держава або держави, що мають належні повноваження відповідно  до положень Додатка 13 до Чиказької конвенції «Розслідування авіаційних подій та інцидентів», безпосередньо звертаються до неї за сприянням.

У співчутті ІСАО, у зв'язку з катастрофою рейсу PS752 зазначено, що «IСAO підтримує контакти з відповідними державами та надасть їм допомогу в разі надходження такого запиту. Керівництво Організації підкреслює необхідність утримуватися від будь-яких спекуляцій щодо причин цієї трагедії до закінчення розслідування згідно з Додатком 13 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію (Чиказької конвенції)».

Відповідно до Додатка 13 до Чиказької конвенції, держава місця події може передати частково проведення розслідування іншій державі за взаємною домовленістю та згодою.

Президент Франції Еммануель Макрон в телефоній розмові повідомив Президента України Володимира Зеленського, що  за фактом збиття авіалайнера  МАУ в Ірані Франція вже розпочала формальну процедуру започаткування міжнародного розслідування в ІСАО. Також, глави держав домовилися про залучення французьких фахівців до розшифровки «чорних ящиків» збитого літака.

Керівник відділу розслідування інцидентів Організації цивільної авіації Ірану підтвердив готовність Ірану передати «чорні ящики» для розшифровки Франції.

Бюро з розслідування і аналізу безпеки цивільної авіації Франції повідомило, що робота по розшифровки бортових самописців збитого в Ірані авіалайнера МАУ буде проводитися в Україні при технічної підтримки Бюро.

3. Уповноваженому органу з розслідування авіаційних подій надається незалежність у проведенні розслідування і необмежені повноваження на його проведення відповідно до положень Додатка 13 до Чиказької конвенції.

Згідно з Додатком 13 до Чиказької конвенції, держави повинні засновувати повноважні органи з розслідування авіаційних подій, що не залежать від державних авіаційних повноважних органів та інших організацій, здатних втрутитися в проведення розслідування або вплинути на його об'єктивність.

З інформації на офіційному сайті IСAO, повноважним органом з розслідування авіаційних подій в Ісламській республіці Іран є Ministry of Roads and Urban Development Civil Aviation Organization Aircraft Accident Investigation Board.

Представник МЗС Ірану Аббас Муссаві неодноразово заявляв, що Ісламська Республіка Іран проводить розслідування відповідно до правил IСAO.

4. Відповідно до Додатка 13 до Чиказької конвенції, кожна держава реєстрації, держава експлуатанта, держава розробника та держава виробник має право призначати уповноваженого представника для участі в розслідуванні.

Ця норма має імперативний характер з точки зору саме права відповідної держави (реєстрації, експлуатанта, розробника та виробника) призначати уповноваженого представника для участі в розслідуванні. Відповідно, обов’язок держави що проводить розслідування, залучити до розслідування відповідних уповноважених.

Тобто Україна, у зв'язку з катастрофою рейсу PS752, як держава реєстрації та держава експлуатанта має право призначати уповноваженого представника для участі в розслідуванні, та вимагати, щоб усі стадії розслідування відбувалися за участі уповноважених представників України.

Ісламська Республіка Іран запросила Україну в якості власника літака і компанію Boeing, як виробник літака, взяти участь у розслідуванні.

Глава Управління цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде заявив, що Іран офіційно запросив до участі в розслідуванні катастрофи «Боїнга», МАУ, представників США та інших держав.

У Коментарі МЗС України у зв’язку із катастрофою літака Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні Авіалінії України» вказано, що «Україна також готова максимально долучитися до розслідування причин катастрофи у відповідності до норм міжнародного права, зокрема, Чиказької конвенції».

Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко повідомив, що «Українські фахівці, які прибули в Іран для участі в розслідуванні обставин трагедії з літаком рейсу PS752 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», отримали доступ до «чорних скриньок», залишків борту та записів перемовин диспетчерів аеропорту з українськими пілотами... Отримуємо повну співпрацю від іранської сторони. Ми одержали доступ і до деталей літака, і до місця падіння, поліція забезпечує безпеку».

У зверненні Президента України Володимира Зеленського щодо ситуації зі збиттям літака МАУ в Тегерані вказано, що «Відбулося позачергове засідання уряду, на якому ухвалено рішення про створення та відправку до Ірану пошуково-рятувальної групи.До неї ввійшли 45 експертів з Державної авіаційної служби, Національного бюро розслідувань авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, представники РНБО, Служби безпеки України, ДСНС, Міністерства оборони, Міністерства закордонних справ та представники компанії МАУ».

Відповідно до українського Положення про розслідування авіаційних подій та інцидентів, для розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, що зареєстровані, експлуатуються, виготовлені чи розроблені в Україні, та у випадках, коли внаслідок події загинули чи були травмовані громадяни України, проводить держава місця події, Державіаадміністрація направляє свого уповноваженого представника та його радників для участі у розслідуванні.

Також, у розслідуванні приймуть участь представники Національного управління США з безпеки на транспорті (NTSB) та представники Boeing. "Відповідно до додатку 13 ICAO, NTSB призначив акредитованого представника для розслідування аварії, за участю Boeing 737-800. NTSB продовжує стежити за ситуацією навколо аварії та оцінювати рівень її участі у розслідуванні. Як і в будь-якому розслідуванні, в якому бере участь NTSB".

5. Відповідно до  Додатка 13 до Чиказької конвенції, державі, яка виявляє особливий інтерес до авіаційної події в силу того, що серед загиблих або осіб, що отримали серйозні тілесні ушкодження є його громадяни, надається право призначити експерта, який уповноважений: відвідувати місце авіаційної події; отримувати доступ до відповідної фактичної інформації, яка була затверджена для опублікування державою, що проводить розслідування, і до інформації про хід розслідування; одержувати примірник остаточного звіту.

Представник МЗС Ірану Аббаса Муссаві заявив, що Ісламська Республіка Іран докладе всіх зусиль для полегшення роботи держав, громадяни яких постраждали від катастрофи рейсу PS752.

За заявою представника МЗС Ірану Аббаса Муссаві, що канадська делегація прибуває до Ірану для організації роботи з жертвами авіакатастрофи.

Президент Ірану в телефонної розмові з прем'єр-міністром Канади заявив, що: «Іран вітає будь-яке міжнародне співробітництво в рамках міжнародного права для роз'яснення цього інциденту».

Канада створила Міжнародну групу із координації та реагування для родин жертв рейсу PS752, яка очолювана міністром закордонних справ Франсуа-Філіпом Шампанем.

6. Відповідно до  Додатка 13 до Чиказької конвенції, розслідування, як правило, включає: збір, реєстрацію та аналіз всієї відповідної інформації про авіаційну подію або інцидент; при необхідності, вироблення рекомендацій щодо забезпечення безпеки; якщо можливо, встановлення причин і / або супутніх факторів; складання остаточного звіту.

Держава, яка проводить розслідування, як можна швидше направляє проект остаточного звіту з пропозицією висловити свої суттєві і обґрунтовані зауваження з цього звіту наступним державам: державі, яка призначила розслідування; державі реєстрації; державі експлуатанта; державі розробника; державі-виробнику; будь-якій державі, яка взяла участь в розслідуванні.

Тобто, саме Ісламська республіка Іран, яка відповідає за розслідування, відповідає за усі стадії розслідування.

Єдиною метою розслідування, проведеного відповідно до положень Додатка 13 до Чиказької конвенції,є отримання даних з безпеки польотів та інформації, що сприяють ІСАО запобігання подібних авіаційних подій та інцидентів у майбутньому. Розслідування проводяться відповідно до положень Додатка 13, не ставлять за мету встановлення частки чиєїсь вини або відповідальності.

За заявою представника МЗС Ірану, результати технічного розслідуваня будуть опубліковані після його завершення відповідно до правил ІСАО та у співпраці з представниками України, Boeing і спостерігачами з інших з держав.

Підсумком розслідувань, що проводяться відповідно положень Додатка 13 до Чиказької конвенції, є звіти, зміст яких використовується спільно з метою підвищення рівня безпеки польотів і використання в авіації передової практики.

Держава, яка проводить розслідування авіаційної події або інциденту, повинна представити попередній звіт ІСАО протягом 30-ти днів з моменту авіаційної події, який може бути загальнодоступним або конфіденційним. Остаточний звіт, наскільки це можливо,повинен бути підготовлений протягом року після авіаційної події або інциденту.

На офіційному сайті ІСАO міститься інформація, що відповідно до положень Додатка 13 до Чиказької конвенції «Розслідування авіаційних подій та інцидентів» Міжнародна організація цивільної авіації отримала від Ісламської Республіки Іран офіційне повідомлення і попередній звіт про подію, що стосуються катастрофи рейсу PS752 авіакомпанії Ukraine International Airlines поруч з Тегераном.

8. Будь-яке розслідування, яке виконують відповідно до положень Додатка 13 до Чиказької конвенції, проводиться окремо від будь-якого судового чи адміністративного розгляду, спрямованого на встановлення частки чиєї-небудь провини або відповідальності.

Тобто, розслідування відповідно до положень Додатка 13 до Чиказької конвенції носить автономний характер. Єдиною метою розслідування авіаційної події або інциденту є запобігання авіаційним подіям та інцидентам, а не встановлення частки чиєїсь вини або відповідальності

Але це положення не виключає можливості будь-якого іншого судового чи адміністративного розгляду, розслідування, спрямованого на встановлення частки чиєї-небудь провини або відповідальності як у державі місця події, так і у будь-якій іншій заінтересованій державі відповідно  до її національного законодавства.

   

Т.Р. Короткий, завідувач кафедри міжнародного права і порівняльного правознавства Національного авіаційного університету

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика