Судова правдаФемідаПравда у кожного своя, а істина одна: урок справедливості

Правда у кожного своя, а істина одна: урок справедливості

30.12.2018 / 12:50
4055
+A
-a

Правда у кожного своя, а істина одна: урок справедливості Наприкінці грудня 2018 року Личаківський районний суд міста Львова гостинно відчинив двері для учнів 3-А класу ЛЗШ I ст. «Світанок», приєднавшись до Всеукраїнської акції "Урок справедливості", ініційованої Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України.

Діти вперше завітали до суду, тому з цікавістю оглядали приміщення, зали судових засідань, задавали запитання про роботу суддів та працівників апарату.

В подальшому діти були запрошені на незвичайний урок , де разом із суддею-спікером цього суду Сергієм Васильовичем Гиричем шукали відповіді на такі питання: Чому люди сперечаються? Як вирішити мирним шляхом суперечку? Що означає бути справедливим?

Переглядаючи мультфільм «Кінь проти хом’яка», школярі спробували себе у ролі суддів, намагаючись чесно вирішити спір щодо загубленого Конем (герой із мультфільму) майна, яке знайшов та в подальшому добросовісно використовував Хом’як. Розділившись на дві команди, учні активно приймали участь в обговоренні проблеми та намагалась навести переконливі аргументи на підтримку своєї сторони.

Хоча тема не зовсім дитяча, але міркування формувались учнями досить серйозно та відповідально.

На завершення активної дискусії суддя, яким за сюжетом стала Черепаха, вислухав сторони та свідків та після довгих роздумів виніс своє рішення. Незважаючи на те, що прихильників Коня було значно більше, правда виявилася на боці Хом’яка. Треба зазначити, що це стало неочікуваним для частини учнів, але всі погодилися з тим, що врегулювання суперечки за допомогою судді та обов’язковість для всіх його рішення –це гарантія мирного вирішення конфліктів. Завершальний висновок, який сформувався за результатами такої дискусії, полягав у тому , що справедливе вирішення справи – це зовсім не легка та дуже відповідальна праця. Також діти зрозуміли, що існують різні точки зору на спір і тому для його вирішення потрібен суд.

Варто згадати, що в європейській культурі з часів античної класики право трактується як «мистецтво справедливості» (iustitia – «справедливість», «правосуддя»). Не випадково Арістотель ототожнює справедливість і правосудність, стверджуючи, що правосудність є повна чеснота, тому їй дивуються більше, ніж «світлу вечірньої і ранкової зірки»

Після заняття та обговорення було цікаво почути власне дитяче тлумачення цього поняття та загалом їхні думки для чого потрібна така установа як суд.

Отже:діти про суд та справедливість

Юля Литвин: «Справедливість-це те,що ми отримуємо за свої знання,вчинки та справи, а суд - це установа, де суддя вирішує чи порушено закон. Якщо так ,то порушник має за це відповідати»

Андрій Пенкальський: «Справедливість-це коли кожен отримує те, що йому належить. Якщо гарно попрацював, то має бути зарплата. Якщо зробив злочин,то треба за це відповісти. А суд потрібен для того щоб справедливо вирішити проблеми людей»

Петрунів Ростислав: «Справедливість – це поступати правильно, навіть, коли не хочеться. Суд потрібен щоб вирішувати суперечки, коли по доброму люди не можуть домовитись»

Суховерський Святослав: «Справедливість - це те, за допомогою чого добро перемагає зло. Суд потрібен для того щоб вирішити чи та людина, яку в чомусь звинувачують винна чи ні»

Віка Швачук; «Справедливість-це чесно відноситись до інших, а вони до тебе.От, наприклад,йшовши додому, я знайшла на узбіччі дороги ляльку Лол та поставила її на пеньок щоб її знайшли власники. Це справедливо. А суд потрібен щоб розбиратись у поганих вчинках людей та визначати, хто правий, а хто ні. Щоб рішення було правильним»

Настя Войтович: «Справедливість - це все вирішувати по - чесному та правдиво, а судді забезпечують виконання справедливості. Дуже важка робота визначати, хто правий»

Повага до суду, до фундаментальних прав особи, законів, держави, людей, які живуть у ній повинна виховуватись змалечку. Чудово, коли цього навчають використовуючи відомі та зрозумілі для дітей образи героїв, з яких діти хочуть брати приклад.

Також вдалось поспілкуватись та отримати бачення судді-спікера цього суду Сергія Васильовича Гирича на правове виховання дітей та роль судової влади в цьому напрямі:

Сергію Васильовичу, розкажіть чому насправді важливе правове виховання уже в такому ранньому віці?

      Україна проголосила себе правовою державою, але на жаль правова культура населення залишається досить низькою. Багато громадян порушують елементарні правила, від переходу вулиці на червоне світло до несплати податків і не вбачають у цьому порушень правових норм. Зухвалий хуліган може порушувати громадський порядок і мало хто відреагує на таку його нестандартну поведінку. Тому правильним буде розпочинати правове виховання із садочку та школи, формувати у дітей повагу до закону і толерантне ставлення один до одного, даючи зрозуміти, що у кожного є права і обов”язки, які потрібно дотримуватися . Окрім того, з шкільної парти слід пояснювати дітях роль суду (судді) у вирішенні спорів та конфліктів у суспільстві і формувати повагу до судової інстанції. Без цього ми не зможемо здолати правовий нігілізм.

Як відомо у Вашому суді уже проводились такі уроки? Поділіться враженнями про реакцію дітей ?

      Так, це вже третій урок «Справедливості» і кожний клас чи група дітей поводять себе під час уроку по-різному. Особливо цікавими такі уроки для дітей
3-4 класів, вони емоційні, «живі» і висловлюють нестандартні думки. Окремі, наводячи аргументи на користь свого героя навіть вживають правові терміни «право власності» «власність». Але головне у тому, що вони розкуті і не бояться висловлювати свою позицію. Окрім того, одним із основних завдань цього уроку є те, що діти наглядно бачать як в цивілізований спосіб вирішується спір, а також що, спір вирішує суддя і після того, як він розсудить суперечки мають припинятися, наступає мир.

Чи проявляють зацікавленість ідеєю та активність у вирішенні суперечок? Адже описана в мультфільмі правова ситуація не така вже й дитяча?

       З правової точки зору запропонований спір дійсно не є простий, бо навіть судді допускають помилки при вирішенні спорів про витребування майна у добросовісного набувача. Але ідея уроку не в тому, щоб діти прийняли правильне рішення. Головне, щоб вони не боялися висловлювати свою позицію, наводили аргументи в її користь і зрозуміли роль судді у вирішенні спорів.

Можливо були якісь нетипові випадки розв‘язання спорів маленькими суддями?

             Звичайно діти наводять різні аргументи в підтвердження своєї позиції і інколи вони неочікувані. Головне, щоб вони старалися бути справедливими і зрозуміли, що суперечки слід вирішувати у правовий спосіб.

Які шляхи підвищення правового виховання у дітей та роль судової влади у цьому процесі ви вбачаєте? Чи є можливо ще якісь проекти в планах для реалізації ?

          Цей проект започаткований ГО «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України» за підтримки грантового проекту «Підвищення обізнаності дітей з діяльністі суддів» в рамках програми USAID «Нове правосуддя». Судячи з того, що урок «Справедливості» завоював симпатії в учнів, а голова асоціації - суддя Верховного Суду Володимир Кравчук пише нові дитячі віршики на тематику врегулювання спорів між звірами, думаю продовження проекту буде обов’язково . Ми, судді, заінтересовані у формуванні правової культури у маленьких громадян і активно долучаємося до підвищення правового виховання дітей. Надіємося, що з роками у суді буде менше справ, адже той хто має правову культуру буде менше порушувати права іншої особи. Для старших класів я часто організовує зустрічі в залі суду, показую приміщення, розповідаю як відбуваються судові процеси, про справи, у яких фігурують неповнолітні, а також за які правопорушення несуть відповідальність неповнолітні.      

Підсумовуючи можна сказати, що цей день був день насичений різноманітними емоціями, який змотивував дітей подумати через призму дитячого про дорослі категорії що безперечно дає надію на формування такого суспільства, де гарантії незалежності судової влади, права людини та справедливість стануть не просто словами на папері.

На згадку про зустріч школярі отримали наліпки з серії «Справедливці», якими прикрасили свої щоденники.

Зеновія Суховерська, Українське право

Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика