Судова правдаФемідаПро основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові

Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові

20.02.2019 / 17:41
4394
+A
-a

Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові

З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: «Діалог з Верховним Судом», у ході якого учасники обговорили актуальні питання судової реформи та пов’язані з нею основні завдання та виклики.

У заході взяли участь: Голова Верховного суду Валентина Данішевська, судді Великої палати Верховного Суду Наталія Антонюк, Лариса Рогач і Дмитро Гудима, суддя касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігор Олендер.

Проведення таких зустрічей є особливо актуальним у час, коли відбувається реформування всіх систем, зокрема судової. Одним із ефективних результатів роботи Верховного Суду, в першу чергу, варто виділити відкритість до комунікації і як наслідок - можливість проведення такого діалогу. Важко уявити зустріч такого формату декілька років тому. Маємо надію, що така відкритість буде тільки розвиватись”, - зазначила у вітальному слові голова відділення АПУ у Львівській області Роксолана Костур.

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська звернулась до присутніх наголосивши, що такі зустрічі є важливими для того щоб почути та проаналізувати, наскільки ефективною була наполеглива робота ВС у новому складі протягом року та наскільки помітними сьогодні є її результати. Адже з початком роботи в кожного з суддів було своє бачення щодо того, у якому напрямі варто рухатись, однак після численних обговорень вдалось дійти згоди, що зміни мають бути не заради самих змін, а заради справжнього розвитку й удосконалення. Необхідно передусім, щоби судова система стала іншою.

«Хотілося б, щоби була змога довести реформу до завершення, щоби люди відчули впевненість у тому, що суд у нашій країні є, і вони зможуть звернутись в разі потреби туди, де їхні права будуть захищені», – наголосила Валентина Данішевська.

Однак досягти цієї мети є найскладнішим з огляду на необхідність впливу на свідомість тих осіб, які не відвідують суд, тобто повернути їхню довіру до суду. Щоби її повернути, окрім інших методів впливу, також організовано спеціальне навчання та напрацьовано нову методику і стратегію дій. Варто відзначити, що найдієвішою в цьому напрямі є саме комунікація, тобто спілкування з людьми на всіх рівнях, починаючи з дитсадка.

Голова ВС також зауважила, що на момент початку роботи ВС 15.12.2017 року передано на розгляд 76 500 тисяч справ, а з відкриттям додалось ще 80 000. Це спричинило велике навантаження на ВС, де працювало всього 118 суддів. Варто пам’ятати, що на суддів покладено відповідальність надавати рішення у відповідній якості, і до того ж не варто забувати, що очікування в людей, які чекають роками, величезні.

Тому одним із завдань щодо покращання роботи ВС є зменшення надходжень такої значної кількості звернень. Зокрема, крім фільтрів передбачених законом, необхідно спільними зусиллями змінити уявлення людей, що всі конфлікти вирішуються в Києві і лише у ВС, тобто повернути довіру до апеляційних судів, де має завершуватись судочинство за певними категоріями справ. А для цього необхідні важелі впливу, щоби мотивувати людей зосереджуватись на розгляді справ в першій та апеляційній інстанції. А тому потрібно передусім налагодити механізм їхньої злагодженої роботи. Звичайно, аби забезпечити єдність судової практики на рівні апеляції потрібно змінюватись, долати стереотипи . Валентина Данішевська також звернула увагу на важливу роль кваліфікаційного оцінювання суддів, яке допомагає зрозуміти, які судді здатні і мають готовність змінюватись. Потрібно розуміти, наскільки більше справ буде надходити до ВС, то погіршуватиметься якість їхньої роботи.

Під час обговорення важливих питань судової реформи, зокрема значення окремих думок при прийнятті рішень,   Валентина Данішевська наголосила на тому, що якщо справи розглядаються у Великій Палаті, то це вже означає, що однозначної позиції по справі немає. Але завжди береться до уваги саме те рішення, яке прийняте більшістю голосів. Ним і потрібно керуватися. Усі інші висловлені окремі думки необхідні для майбутнього розвитку права, щоб підкреслити , що були різні погляди.

3.jpg

«Ми не говоримо, яка позиція правильна, а вказуємо на те, що прийнято оптимальне більшістю голосів рішення, яке скерувало судову практику», – підсумувала Валентина Данішевська.

Під час зустрічі учасники зосередили увагу й на обговоренні питання співпраці з адвокатами, задля напрацювання системи змін для більш ефективного подальшого розгляду справ.

Не заперечуючи необхідність того, що адвокатам варто бути більш активними, судді наголосили на потребі підвищення стандартів поведінки адвокатів в процесі. Зокрема, висловили пропозицію щодо проведення окремих досліджень у цьому напрямі.

Зокрема, як зазначила Наталія Антонюк, трапляються випадки, коли не зрозуміло, з якою ціллю приходить адвокат, коли заявляє відвід всьому складу Великої Палати. При цьому причину зазначає переважно формальну, як-от те, що неправильно зареєстрована юридична особа чи ін. Тут виникає питання: чи не є це відмовою від позову, адже є певні категорії справ, які розглядає тільки ВП. Адвокати повинні розуміти межу між зловживанням правами і самим правом на заявлення відводів. «Правосуддя – не тільки суд. Ми повинні спільними зусиллями працювати над поверненням довіри громадян», – зазначила Наталія Антонюк.

Суддя Великої палати Верховного суду Лариса Рогач зауважила, що запровадження адвокатської монополії одночасно поклало більшу відповідальність і на адвокатську спільноту за свою роботу.

Дмитро Гудима висловив пропозицію, що адвокатам варто перейняти досвід ВС по структуруванню рішень щодо своїх скарг. Це у багатьох випадках допомогло б прискорити розгляд справ. Зокрема, він звернув увагу на те, що судді, напрацьовуючи стандарт мови судових рішень, намагаються спростити розуміння їхнього тексту не тільки для фахівців, а й для інших сторін, які не мають юридичної освіти.

Розповідаючи про те, які були труднощі та виклики, пов’язані з початком його діяльності на посаді судді, Дмитро Гудима відзначив важливість налагодження конструктивного діалогу і часто навіть дуже активної дискусії з колегами, які представляли різні юрисдикції у Великій палаті.

«Тривалість та інтенсивність обговорень щодо прийняття рішення можна прирівняти до захисту дисертації на тему відповідної проблеми з відповідними вагомими аргументами та контраргументами представників всіх юрисдикцій», – зазначив суддя ВС.

Дмитро Гудима зауважив, що це – тривалий процес, тому хотілося б знайти «золоту середину» і віднайти рішення, яке було б прийнятним навіть із точки зору тих юрисдикційних проблем та дискусій, які виникли.

У подальшому учасники обговорили роль нового Верховного Суду в судочинстві, а також правові позиції Верховного Суду в окремих категоріях справ. Захід виправдав очікування не лише проблематикою питань, що розглядалися, але й орієнтуванням на їх вирішення.

Зеновія Суховерська, «Українське право»

Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика