Судова правдаФеміда«У разі обрання членом Вищої ради правосуддя, я дійсно готовий боронити незалежність суду і суддів незалежно від особи порушника», – суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей

«У разі обрання членом Вищої ради правосуддя, я дійсно готовий боронити незалежність суду і суддів незалежно від особи порушника», – суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей

11.12.2018 / 13:55
1556
+A
-a

«У разі обрання членом Вищої ради правосуддя, я дійсно готовий боронити незалежність суду і суддів незалежно від особи порушника», – суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей

Інформаційне агентство «Українське право» спільно з Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України проводить інтерв’ю з кандидатами у члени Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

У період з 1995 по 2000 рік майбутній суддя навчався в Харківському університеті внутрішніх справ. З липня 2000 року до січня 2005 року Роман Іванович Брегей працював на посаді слідчого органів внутрішніх справ м. Кіровограда.

З січня 2005 року починає працювати суддею та головою Компаніївського районного суду Кіровоградської області. З червня 2011 року - на посаді судді Кіровоградського окружного адміністративного суду, де працює і досі.

Пане Романе, Ви не вперше подаєтесь на конкурс до ВРП? Що Вас спонукало на цей крок повторно?

Це друга спроба обратись членом Вищої ради правосуддя (далі - ВРП). Скажу відверто, більше всього люблю розглядати справи. Однак, катастрофічна ситуація з незалежністю судової влади і суддів вплинула на мій сьогоднішній вибір. До такого стану речей, на мій погляд, призвела і неналежна робота конституційного органу, членом якого я прагну стати, обов'язком котрого є захист незалежності суддів і судової влади.

Який Ваш особистий життєвий досвід може допомогти Вам у роботі у ВРП? Окрім суддівської діяльності, які ще є напрями Вашої роботи?

Окрім здійснення правосуддя, я займаюсь просвітницькою діяльністю, метою якої є зацікавлення людей у вивченні Євангеліє, котре написав Творець світу, перед яким ми всі несемо відповідальність згідно Преамбули Конституції України. Вже три роки веду щонедільну рубрику «Проповідь для судді» на сторінці «Судова Правда» у соціальній мережі «Фейсбук».

 На мій погляд, розуміння повноти глибини, широти, висоти і довжини принципу верховенства права можливе лише за умови щоденного вивчення Слова Божого, в якому знання і мудрість, без котрих є ризик не стати суддею, обіймаючи таку посаду. Вивчення Біблії допомогло мені почати розуміти, що таке право і у чому його верховенство, і таке навчання продовжую.

Один раз мене хотіли звільнити з посади судді за роботу, яку зробив професійно. Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі - ВККСУ) вносила відповідну рекомендацію.

Добре розумію суддів, яких звинувачують у вчиненні дисциплінарних порушень за відсутності складу останього. Тому готовий їх відкрито і публічно захищати незалежно від особи скаржника та думки інших колег.

Які недоліки в роботі ВРП, на Вашу думку, не дають змоги даному органу працювати найбільш ефективно? Чи змінилась ситуація за останні півроку?

Одним із недоліків є те, що Вища рада правосуддя застосовує вибірковість у питаннях захисту незалежності суддів і притягненні до дисциплінарної відповідальності. Приведу приклад, її керівник упродовж двох років умисно чинить перешкоди у розгляді мого звернення про захист незалежності усіх суддів держави в питанні оплати праці. Інші заяви такої ж направленості вирішені вже давно. Дисциплінарні справи суддів з одними і тими ж фактичними обставинами вирішувались по різному. Така ситуація триває і досі.

У яких основних напрямках Ви плануєте працювати у складі ВРП?

Якщо мене оберуть членом Вищої ради правосуддя, то я планую опікуватись питаннями незалежності суддів (всі аспекти) і притягненням до дисциплінарної відповідальності.

Останнім часом багато дискусій в суддівській спільноті викликає ситуація із станом безпеки в судах, неповагою до суддів з боку громадян тощо. Як, на Вашу думку, можна реформувати дану сферу?

Суди і суддів треба захищати. Це обов’язок держави. Як на мене, необхідно посилити заходи у цьому напрямку, однак, щоб не позбавити права громадян відвідувати відкритті судові засідання. Усім діям стосовно неповаги до суду треба давати юридичну оцінку. Повага людей до суду зростатиме за умови росту довіри до суду і суддів.

Минув майже рік початку роботи нового Верховного суду та вступу в силу нових редакцій процесуальних кодексів? Який ефект від цих нововведень відчули Ви? На Вашу думку, зазначені моменти можна назвати досягненнями судової реформи чи вони потребують додаткового доопрацювання?

 Усім відоме моє відношення до утворення Верховного Суду. Воно не змінилося. Суддів цього суду призначили з порушеннями порядку, який встановлено законом. Жоден державний орган і суд не дав будь-якої відповіді на мої запитання.

 Є, водночас, позитивні нововведення процесуальних законів судочинства. Було б нечесно не зазначити про це.

Однак, непомірний розмір судового збору для багатьох категорій людей, які вимушені шукати захисту від держави у адміністративних судах, затьмарює всі позитиви.

Покращивши правила судочинства, держава фактично створила перешкоди у користуванні людьми ними.

Уявіть, пенсіонер, який отримує пенсію у 1400 грн, виявляє, що держава недоплачує кошти. При зверненні до суду йому треба сплатити судовий збір не менше половини місячного доходу. Що йому робити? Не їсти, не лікуватись, не опалювати житло місяць?

Яке Ваше ставлення до реорганізації органів судової влади (так званого «укрупнення судів») та проведення кваліфікаційного оцінювання суддів?

Рік тому я уже казав, що «укрупнення судів» не має нічого спільного з реформою і створенням належних умов праці судів і доступу до них громадян. Наслідки такого рішення ми побачимо після початку роботи нових судів.  

У чому сенс такого «укрупнення», якщо судді залишаються на своїх попередніх робочих місцях (фізичне місце знаходження)?  

Уявіть, колегіальний розгляд справи, а до складу колегії входять судді, робочі місця яких розміщені за десятки кілометрів між собою. У день відрядження до іншого приміщення суду на розгляд однієї справи суддя не зможе вирішувати інші справи, а судове засідання у колегіальний справі може не відбутися в силу об’єктивних причин.

На мій погляд, ідея проведення кваліфікаційного оцінювання стала вимогою часу і суспільства. Такі заходи треба проводити дуже обережно, забезпечивши суддям гарантії від незаконного звільнення.

Послухайте про першу «гарантію». Рішення колегії ВККСУ, якою виставлялась оцінка за виконання практичного завдання під час кваліфікаційого іспиту, згідно правового висновку ВККСУ не могла бути переглянута ніким. Отже, суддю звільняли і ніхто не міг перевірити об'єктивність рішення колегії ВККСУ, коли він про це заявляв.

Коли ж законодавець вніс зміни до законодавства, визнавши ВККСУ «судом» у його змістовному значенні, то ВККСУ вирішила не входити в дослідження доводів скарги судді на рішення її колегії, зробивши висновок, що є «формальним судом». Таке розуміння ВККСУ основ права і конституційних прав людини доводить, що кваліфікаційне оцінювання не могло пройти без порушень.

Послухайте про другу «гарантію». Під час конкурсу до Верховного Суду ВККСУ прийняла рішення, що успішно кваліфікувався суддя апеляційної інстанції, який набрав 469 балів.

Проводячи кваліфікаційне оцінювання суддів першої і другої інстанції за тими ж правилами, ВККСУ прийняла рішення, що успішно його пройшли судді, які набрали більше 670 балів. Суддів першої і апеляційної інстанції, котрі набрали менше 670 балів і більше 469 балів, звільняли з посади. Однак ВККСУ знехтувала приписами норми права, котра встановила, що усі судді мають єдиний правовий статус. Де логіка, коли вимоги до обіймання посади судді вищої інстанції менші, ніж до нижчої?

Я вважаю, що на нас чекають багато цікавих рішень ЄСПЛ стосовно кваліфікаційного оцінювання суддів.

Ще однією нарізною проблемою судової влади є дефіцит кадрів. Низка судів припиняють діяльність у зв'язку із звільненням суддів за власним бажанням, закінченням у них повноважень тощо. Яка Ваша позиція щодо даної проблеми? Чи можливо її виправити найближчим часом і яка роль в цьому ВРП?

Проблема дефіциту кадрів турбуватиме судову систему ще багато років.

Добір, навчання кандидатів на посади суддів, перевірка їх минулого, складання іспитів треба проводити обов’язково.

Не бачу шляхів вирішення проблеми дефіциту кадрів у короткостроковій перспективі. Можливо, внісши зміни до діючого законодавства, можна пришвидшити строк призначення суддів. Однак, тоді може постраждати якість однєї зі складових етапів призначення. Треба сідати і добре думати.

Пане Романе, що б Ви хотіли б сказати делегатам З'їзду, які голосуватимуть за майбутніх членів ВРП? Чому повинні обрати Вас?

У разі обрання членом Вищої ради правосуддя я дійсно готовий боронити незалежність суду і суддів незалежно від особи порушника.

Буду виконувати завдання, які поставив перед собою у мотивувальному листі. На мій погляд, їх реалізація забезпечить народження судової влади з системи, яку завжди прагнули контролювати інші гілки влади через своїх представників, котрі ставали керівниками центральних органів, що впливали на професійну кар’єру судді.

Нехай нам допоможе Бог зробити правильний і чесний вибір!

 Зозуля Наталія, «Українське право»

Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика