Судова правдаФеміда«Як би судді ефективно та віддано не працювали, якщо пересічні громадяни кожен день будуть чути протилежне, індекс сприйняття корупції в Україні не зміниться», – переможниця конкурсу до Вищого антикорупційного суду Леся Федорак

«Як би судді ефективно та віддано не працювали, якщо пересічні громадяни кожен день будуть чути протилежне, індекс сприйняття корупції в Україні не зміниться», – переможниця конкурсу до Вищого антикорупційного суду Леся Федорак

03.04.2019 / 10:00
7650
+A
-a

«Як би судді ефективно та віддано не працювали, якщо пересічні громадяни кожен день будуть чути протилежне, індекс сприйняття корупції в Україні не зміниться», – переможниця конкурсу до Вищого антикорупційного суду Леся Федорак

Свою професійну кар’єру Федорак Леся Миколаївна, переможниця конкурсу на зайняття посади судді у Вищому антикорупційному суді, розпочала у 2006 році з роботи юрисконсультом. Дерез декілька років майбутня суддя перейшла на роботу у вищі навчальні заклади, де займала посаду викладача, а пізніше доцента кафедр, які займались дослідженням кримінального права, кримінології, кримінального процесу, де пропрацювала більше 5 років.

Суддівська кар’єра пані Федорак розпочалась у 2013 році з роботи у Гребінківському районному суді Полтавської області. У 2015 році зборами суддів була обрана головою суду, після чого неодноразово переобиралась на новий строк. Також суддя у 2011 році захистила кандидатську дисертацію у Львівському державному університеті внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України.

Пані Лесю, що саме стало для Вас основною мотивацією подати документи на участь у Конкурсі до Вищого антикорупційного суду?

У побудові сильної правової держави кожен її свідомий громадянин повинен приймати участь у міру своїх можливостей. Тому вважала своїм обов’язком запропонувати наявні в мене знання та навички для роботи у ВАС.

А також, звичайно ж, прагнення до самовдосконалення та розвитку. Більше п’яти років тому я пов’язала своє життя із професією судді й жодного разу не пошкодувала про зроблений вибір та маю намір продовжувати працювати саме в цій сфері.

Який особистий життєвий та професійний досвід може, на Вашу думку, стати Вам в нагоді підчас роботи на новій посаді?

Якщо говорити про професійний досвід, то займаючись науковою діяльністю, я багато років, досліджувала питання саме кримінального права та процесу, в результаті чого набула знання, які необхідні для здійснення судочинства у сфері юрисдикції Вищого антикорупційного суду.

У свою чергу, це також практичні навички здобуті на посаді судді. Певна річ, що справи віднесені до підсудності Вищого антикорупційного суду будуть у процесуальному аспекті на порядок складніші, однак КПК України єдиний на території всієї України. А я можу з впевненістю сказати, що знаю його досконально.

До того ж, я дуже люблю свою професію. А якщо до чогось відносишся як до улюбленої справи, то не важливо скільки у провадженні в тебе справ, які перепони створюють для тебе учасники тощо. Це теж частина улюбленої роботи.

У мотиваційному листі Ви зазначали, що у Вас відсутній досвід розгляду справ, які відносяться до юрисдикції Вищого антикорупційного суду. Дана сфера є, безспірно, специфічною, пов‘язана із значною політизацією та можливим стороннім впливом на суддю. Чи готові Ви протидіяти такому впливу та здійснювати правосуддя у відповідності до принципу верховенства права?

Спроби впливу на суддю можуть бути в будь-якому суді, не тільки у Вищому антикорупційному. Такі спроби мали місце і щодо мене як судді Гребінківського районного суду Полтавської області у 2016-2017 роках, про що я повідомляла Вищу раду правосуддя та Генерального прокурора відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та зазначала про це у деклараціях доброчесності за 2016-2017 роки.

Звичайно, я розумію, що, зважаючи на юрисдикцію цього суду, характер впливу може носити будь-який зміст. Але алгоритм дій залишається незмінним: обов’язкове повідомлення до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора, як того вимагає Закон, у незалежності хто здійснює такий вплив і в якій формі. Як казав Вінстон Черчилль: «Якщо Ви ідете через пекло – ідіть, не зупиняйтесь».

Однозначно, я готова: здійснювала та буду здійснювати судочинство відповідно до верховенства права.

Я усвідомлюю, що якщо на посаді судді Гребінківського районного суду Полтавської області від моїх рішень залежали долі тих людей, справи щодо яких я розглядала, то на посаді судді Вищого антикорупційного суду відповідальність зростає в геометричній прогресії. Адже українське суспільство покладає великі сподівання на цей суд.

Власне, мій вибір пояснюється сферою професійних інтересів та вищезазначеними мотивами участі в конкурсі.

Які Ви маєте враження від процедури Конкурсу? З якими викликами Вам довелось зіткнутись, як кандидату, на різних етапах відбору?

Враження позитивні. Це однозначно була спроба перевірити себе в конкуренції з іншими кандидатами. І вона увінчалась успіхом. Думаю, кожен, хто стежив за цим конкурсом, міг переконатись, що кандидати фактично пройшли через «жорна» доброчесності, компетентності як загальної, так і професійної, стресостійкості та відкритості.

Як Ви оцінюєте роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Громадської ради міжнародних експертів? Чи є якісь окремі аспекти їх діяльності, процедури Конкурсу загалом, які, на Ваше переконання, варто було б удосконалити?

На сьогодні, представниками міжнародних організацій, дипломатичних установ та проектів міжнародної технічної допомоги щодо створення Вищого антикорупційного суду відповідний конкурс оцінено як успішний. Таку точку зору я в повній мірі поділяю.

З позиції учасника конкурсу я не побачила тих аспектів, які б хотіла удосконалити. Зрештою, найкращим оцінювачем конкурсу стане час, який покаже результати відповідної роботи через призму здійснення правосуддя ВАС.

Як Ви думаєте, що могло стати причиною того, що ГРМЕ «забракувала» таку значну кількість кандидатів?

Наявність такої значної кількості кандидатів, які викликали сумніви у ГРМЕ щодо відповідності високій посаді судді ВАС.

Напередодні прийняття Закону «Про вищий антикорупційний суд» в суспільстві тривала дискусія щодо доцільності долучення до процедури Конкурсу ГРМЕ а також запровадження механізму ветування рішень міжнародних експертів ВККС. Якою є Ваша позиція з цього питання?

Їхня участь інкорпорувала міжнародний досвід у цей конкурс та фактично вивела його на міжнародний рівень. Адже Україна стала першою державою, яка спробувала таку модель. Як на мене, вона виправдала себе. І в цьому міг переконатись кожен, хто спостерігав за їх роботою.

Члени ГРМЕ показали надзвичайну роботу, при тому що були поміщені в дуже обмежені часові рамки. Запитання, які вони ставили кандидатам, продемонстрували дуже й дуже високий професійний рівень та відповідальний підхід до цього конкурсу. А механізм ветування забезпечував реальний вплив ГРМЕ на оцінювання кандидатів.

Як відомо, Закон «Про вищий антикорупційний суд» містить достатньо широкий перелік обмежень щодо участі у конкурсі певних категорій осіб, в тому числі, це стосується працівників органів прокуратури. Чи є таке обмеження, на Вашу думку, дійсно обґрунтованим?

Так, однозначно. Зокрема, з метою недопущення на посади суддів ВАС осіб, які «обтяжені» певними зв’язками, що можуть викликати конфлікт інтересів та вплинути на неупередженість здійснення ними правосуддя. А так само у сторонніх спостерігачів такі кандидатури не повинні викликати об’єктивних сумнівів щодо можливості неупереджено здійснювати правосуддя.

В умовах нашої країни нерідко трапляються ситуації коли на суддів намагаються здійснювати тиск, зокрема, представники інших гілок влади. Чи стикались Ви або Ваші колеги із подібним на різних етапах Конкурсу?

Ні, про такі факти мені не відомо.

В суспільстві є доволі поширеною думка, що після Революції Гідності в Україні так і не розпочалась реальна боротьба із корупцією. Так, було створено багато «антикорупційних органів», зокрема, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР, однак попри це, істотних результатів в цьому напрямі все ще досягнуто не було. Відповідно до Індексу сприйняття корупції від TransparencyInternational за 2014 рік, Україна мала 25 балів зі 100 та посідала 142 місце серед 175 можливих. В той час як аналогічному звіті за 2018 році наша країна піднялась лише на 120 місце із 32 балами. Через це багато людей цілком обґрунтовано вважають, що створення ще однієї «антикорупційної інституції» - Вищого антикорупційного суду - навряд чи призведе до значного прогресу в цьому напрямі. Чи є це дійсно так або антикорупційний суд все ж таки стане тією «відправною точкою», з якої в Україні розпочнеться реальний прогрес у боротьбі із корупцією?

Прогрес, так. Але, якщо Ви вважаєте, що завтра запрацює ВАС, а післязавтра корупція в Україні зникне, то ні.

На мій погляд, ВАС повинен стати тим судом, що продемонструє здатність оперативно, ефективно та відкрито здійснювати правосуддя в незалежності від займаної обвинуваченим посади та наявних у нього можливостей, що стане основою формування в суспільстві політики нетерпимості до корупції та переконання у невідворотності покарання винної особи в незалежності від статусності. Ось тільки тоді показники суттєвим чином покращаться. Але на це потрібен певний час. Час є найбільшим з новаторів. Як писав Томас Бокль: «Суспільство готує злочин, злочинець вчиняє його».

На скільки для суддів є актуальною комунікація з громадськістю і ЗМІ? Чи відрізнятиметься, на Вашу думку, публічність суддів Вищого антикорупційного суду та інших суддів? Як саме? Чи готові Ви до публічності?

Як на мене, для суддів ВАС комунікація з громадськістю та саме з авторитетними ЗМІ стане дуже важливою. Як показав досвід інших європейських держав, що створили таку ж інституцію, саме тиск на них через «підконтрольні» ЗМІ став, на жаль, «ефективним». Людські пороки банальні та однотипні. Тому і в Україні супротив «потенційних» обвинувачених відбуватиметься, зокрема, через «підконтрольні» ЗМІ.

Відповідно, активна комунікація з боку ВАС та відповідальна робота авторитетних видань будуть відігравати не меншу вагу, ніж безпосередньо здійснення правосуддя ВАС.

Як би судді ефективно та віддано не працювали, якщо пересічні громадяни кожен день із різних видань будуть чути протилежне, індекс сприйняття корупції в Україні не зміниться, як і сама ситуація у відповідній сфері.

Однозначно, публічність суддів ВАС буде більшою, ніж інших суддів, через велику увагу до цього суду з огляду на серйозні завдання, які перед ним стоять. Свою готовність до відкритості я демонструвала ще на посаді судді районного суду і подаючи документи на конкурс до ВАС розуміла, що її індекс на посаді судді ВАС тільки зросте та готова до цього.

Якими є загалом Ваші очікування щодо майбутньої роботи нової інституції?

Тільки позитивні, в іншому разі я б не пішла на цей конкурс.

За час роботи суддею тривалий час Ви займали адміністративну посаду в суді. Чи готові Ви продовжити цю «традицію» у Вищому антикорупційному суді?

Вважаю, що для людини існують тільки ті межі, які вона сама для себе ставить. Ніколи не ставила собі ніяких меж. Звичайно, в хорошому сенсі. Тому, так, готова, якщо на те буде воля майбутніх колег.

Водночас, і готова підтримати будь-кого з майбутніх колег, хто візьме на себе цю відповідальну місію. Це питання для мене не принципове. Головне для судді - здійснення правосуддя, а не представницькі функції.

Зозуля Наталія, «Українське право»

Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика