Правова практикаАдвокатська практика

Як захистити рітейл-бізнес від кримінального переслідування?

16.07.2018 / 10:28
4490
+A
-a

Як захистити рітейл-бізнес від кримінального переслідування?

Останнім часом все більше зростає актуальність тем, пов’язаних із захистом бізнесу від кримінального переслідування, рекомендованими діями під час обшуку та способами попередження можливого втручання в діяльність бізнесу з боку правоохоронних органів.

Саме цій темі був присвячений один із заходів, організованих Американською торгівельною палатою в Україні, під назвою “Захист рітейл-бізнесу від кримінального переслідування”. Спікером лекції виступив партнер Юридичної фірми “Лавринович і Партнери” Денис Овчаров, віце-президент Клубу професійних переговірників, комплаєнс-офіцер, акредитований експерт Національної асоціації адвокатів України.

Під час заходу, поміж іншого, учасники обговорили, за якими ознаками можна визначити, що компанією зацікавились правоохоронці, яку тактику обрати під час тиску на бізнес та під час обшуку зокрема, якого менеджменту слід притримуватись в конкретній кризовій ситуації і т.д.

ЯК ВИЗНАЧИТИ ВІРОГІДНІСТЬ ПЕРЕСЛІДУВАННЯ?

Перш за все, як зауважив спікер, наразі досить складно визначити межі та критерії, за якими правоохоронці відносять ту чи іншу компанію до ризикових та ініціюють кримінальне переслідування щодо неї.

Так, для прикладу, спікер навів реальну ситуацію, в якій об’єктом кримінальних переслідувань стала компанія, що декілька років тому вела господарську діяльність з іншою фірмою, яка наразі уникає сплати податків і щодо якої відкрито кримінальне провадження. В цієї компанії в певний час змінились власники, розірвались всі колишні бізнес-зв’язки, водночас під час розслідування діяльності цієї компанії зараз, поміж іншого, правоохоронні органи перевіряють діяльність усіх її колишніх контрагентів за тривалий період.

Таким чином, вважати себе повністю застрахованим від раптових перевірок, обшуків та переслідувань наразі досить складно. До того ж, як зазначив спікер, зважаючи на сучасні реалії, можна стверджувати, що “обшук – це ознака успіху”. Ледь не проти всіх великих рітейл-компаній наразі відкрито мінімум по 3-5 кримінальних проваджень, які можуть “висіти” досить тривалий час без ефективного розслідування та розгляду.

ЩО ПЕРЕДУЄ ОБШУКУ?

Серед більшості представників бізнесу побутує думка, що обшук є своєрідною кульмінацією кримінального провадження. І хоч з такою думкою цілком обгрунтовано не згоден Денис Овчаров, оскільки з цього лише розпочинається фактичне розслідування, однак таке враження дійсно складається в зв’язку із емоційністю проведення цієї слідчої дії та залученістю великої кількості людей до цього процесу. Однак, що передує обшуку?

Здебільшого, перед тим як до компанії прийдуть правоохоронні органи із ухвалою про обшук, керівництво компанії уже має серйозні підозри щодо таких майбутніх відвідин і має час підготуватись до обшуку, сформувати план дій, стратегію, залучити адвокатів та підготувати персонал. Чому так відбувається?

Як зазначив спікер, здебільшого, перед ініціюванням кримінального провадження щодо компанії, лінія нападу виглядає наступним чином: спочатку повна перевірка компанії контролюючими органами (ДФС України) і лише потім, після виявлення окремих епізодів донарахувань по сплаті податків, відкриття кримінального провадження. На практиці все навпаки.

Після цього слідчий стає перед вибором: запросити документи у компанії добровільно чи забрати в примусовому порядку. Здебільшого, обирається другий варіант. Чому?

Перш за все, інші процесуальні дії (наприклад, витребування документів чи запит про тимчасовий доступ до речей та документів) потребують суворого документування та підтвердження. До того ж, наразі змінилась судова практика, яка дає можливості досить легко оскаржити вказані вище дії чи проігнорувати витребування документів слідчим.

Таким чином, здебільшого обирається агресивний шлях проведення обшуку та вилучення усіх необхідних для майбутнього розслідування, на думку слідчого, документів та речей.

ЯКА ЦІЛЬ ОБШУКУ?

Основною ціллю слідчого під час здійснення згаданих дій є максимальний збір необхідної інформації для формування справи. Для цього і витребовуються документи, проводяться обшуки та допити.

Цікавим є те, що інколи обшуки проводяться за місцем проживання керівництва компанії, бухгалтерів, аудиторів, юристів. Чим цікавий такий обшук для правоохоронців?

Як зазначив спікер, на відміну від офісу, де персонал налаштований на роботу та здебільшого готовий до “гостей”, вдома у працівника в багатьох випадках знаходиться лише сім’я та діти. Таким чином, ці люди не є підготовлені до обшуку, не вміють поводитись під час нього, всі дії в таких випадках спрямовані на захист дітей та відгородження їх від того, що відбувається у квартирі, і, як наслідок, правоохоронці мають більшу волю дій.

Окрім цього, інколи обшуки проводяться “на замовлення” конкурентів. Але не обов’язково це звернення буде безпідставним та необґрунтованим (насправді зазначені епізоди можуть дійсно мати місце), однак зацікавленою стороною в такому разі виступає така інша компанія. Таким чином, основною ціллю обшуку буде вже не збір документів чи інформації, а зупинення операційної діяльності підприємства шляхом заблокування, вилучення, арешту товару, арешту рахунків, опечатування складів тощо.

Саме тому подібні обшуки здебільшого є довготривалими і можуть продовжуватись навіть протягом 10-14 днів. Однак наскільки такі дії правоохоронців є законними?

Насправді, ухвала про проведення обшуку дає можливість уповноваженим особам ввійти до приміщення лише один раз. Обшуки у звичайних випадках здебільшого тривають від 5 до 15 годин, однак, як зазначалось вище, так звані “довготривалі” обшуки можуть затягуватись на тижні.

Однак в такому разі правоохоронці ж не знаходяться постійно на об’єкті. То чи законно в такому разі щовечора покидати приміщення і наступного ранку повторно входити? Вбачається, що ні, однак оголошення перерви проведення обшуку до ранку на практиці зустрічається досить часто. Адвокати радять в таких випадках залучати охорону, викликати поліцію та заявляти про незаконне входження до приміщень.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЬ ДО ОБШУКУ ТА ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС НЬОГО?

З чого слід почати, якщо Ваша компанія чекає на обшук? Перш за все, це збір інформації. Задля того, щоб сформувати стратегію поведінки під час обшуку, а також зрозуміти, якого епізоду чи періоду часу він стосуватиметься, слід намагатись отримати максимум інформації.

Після цього необхідно створити робочу групу. Вона може складатись з юристів, аудиторів, бухгалтерів, охорони тощо. Тих основних дійових осіб, до яких виникатимуть питання під час обшуку.

Наступним кроком є інструктаж персоналу. Саме цьому питанню слід приділити чи не максимум уваги.

Так склалось, що в рітейл-бізнесі, на відміну, наприклад, від ІТ-сфери, основною цінністю є товар, а не працівники. Таким чином, під час проведення обшуку основний акцент робиться на захисті товару, вивезенні його чи приховуванні, однак дуже часто керівництво забуває про працівників своєї компанії. Підтримка персоналу, пояснення, що коїться, інформування про хід обшуку та надання допомоги після його закінчення є тими основними пунктами, які необхідно виконувати кожному керівнику компанії, в яку завітали “гості”.

Чи потрібно готувати персонал завчасно чи це не доцільно, як їм сказати і що сказати – всі ці питання вирішуються індивідуально для кожної компанії і в залежності від ситуації, яка склалась. Головною ціллю має бути довести до працівників, що компанія нічого не порушила і готова до обшуку, що планується; що проведення обшуків в Україні є звичною справою; що компанія зможе захистити своїх працівників, як під час так і після проведення обшуків.

Наступним кроком має бути детальне планування стратегії дій під час обшуку. Яка існуватиме система сповіщення про обшук? Чи буде здійснена евакуація персоналу чи ні? Якщо так, то кого слід евакуювати, а кого ні?

Хто буде зустрічати правоохоронців? Залучений адвокат чи юрист in-house? Якщо залучений, то на скільки він буде мобільним і як швидко зможе приїхати? Чи буде достатньо одного адвоката чи потрібно декілька? Здебільшого основна комунікація та обговорення порядку проведення обшуку відбувається в перші 15-30 хвилин, якщо ж адвокат приїде пізніше ніж через годину, то його залучення може не принести жодної користі. Окрім цього, залучений адвокат (а краще декілька, тому що один адвокат не ефективний для комунікації із усіма учасниками обшуку) повинен знати основні бізнес-процеси компанії, її особливості, пріоритети та план виходу з кризисної ситуації.

Також потрібно сформулювати план дій у особливих ситуаціях. Наприклад, якщо в ухвалі про проведення обшуку закінчився термін чи на обшук з’явився не уповноважений слідчий. Необхідно пам’ятати, що у разі проведення обшуку без належної правової підстави використання в подальшому отрианих доказів буде недопустимим. Тому це питання вирішується також для кожної ситуації індивідуально.

ВИСНОВКИ

Загалом озвучені адвокатом поради були корисні представникам бізнесу, присутнім на заході. Багато питань виникло також щодо ситуацій, коли відбуваються крадіжки під час обшуків, коли в працівників чи гостей компанії вилучаються особисті речі тощо. Всі ці питання є індивідуальними та повинні вирішуватись по ходу проведення обшуку відповідальною особою, призначеною керівником.

Водночас загальні рекомендації, що стосуються створення робочої групи, формування плану дій та проведення інструктажу з персоналом підійдуть усім компаніям, які очікують чи підозрюють про можливе проведення у них обшуків.

Останнім часом спрогнозувати обшук та пов’язати вірогідність його настання із діями компанії досить складно, однак в той же час у більшості випадків обшуку передують низка інших дій, які вказують на ініціацію кримінального переслідування щодо компанії та можуть допомогти керівництву підготуватись до можливого кризового періоду.

За усіх обставин важливим є інше – чи насправді претензії правоохоронців обґрунтовані, чи вчинено компанією правопорушення і які саме, чи є підстави для здійснення кримінального переслідування, а відтак, для проведення обшуку та інших слідчих дій. Відповідь на ці питання фактично формує тактику захисту, який, попри все, має ґрунтуватися на вимогах чинного кримінального і кримінального процесуального законодавства.                                                                                                                        

                                   Зозуля Наталія, “Українське право”

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика