Правова практикаАдвокатська практика

Захист авторських прав: практичні аспекти

02.05.2019 / 15:11
3184
+A
-a

Захист авторських прав: практичні аспекти

Нещодавно компанією Legal IT Group було проведено захід на тему «Юридичний захист креативу», у якому взяли участь як юристи, так і інші спеціалісти з метою отримання практичних навичок та пошуку відповіді на запитання: як сьогодні автори можуть дієво захистити свої права?

Виявляється, ця тема є досить актуальною наразі, адже все більше осіб, які займаються креативною індустрією, зіштовхуються з проблемою ефективного захисту їх авторських прав та легального використання їх об’єктів авторського права. Окрім звичних нам авторів художніх, кінематографічних чи музичних творів, це також артдиректори, копірайтери, блогери, влогери та інші представники творчої спільноти.

Що ж таке креативна індустрія в Україні? В Законі України «Про культуру» зазначено, що це сукупність видів економічної діяльності, метою яких є створення доданої вартості і робочих місць через культурне (мистецьке) та/або креативне вираження, а їх продукти і послуги є результатом індивідуальної творчості.

На практиці,креативом може бути вирішення життєвих або бізнес-ситуацій за допомогою певних творчих підходів, тобто креативом можуть бути ідеї, які мають матеріальне вираження. В свою чергу креативними продуктами можна назвати елементи дизайну, брендбуки, креативні стратегії, рекламні ролики тощо.

СПОСОБИ ЗАХИСТУ КРЕАТИВНИХ РІШЕНЬ

Одним із найзвичайніших та більш уживаних способів захисту, які виділили експерти,є рекомендований лист. Тобто особа, яка є автором певного твору (суб’єктом авторського права) направляє сама собі лист із цим твором (об’єктом авторського права). Така дія може допомогти зафіксувати дату створення об’єкта. Безумовно це не може замінити собою державну реєстрацію авторських прав, але може бути використано як доказ в суді, що дана особа дійсно володіла даним твором в певний момент часу та може вважатись його автором.

Реєстрація авторського права є, звичайно ж, більш ефективним засобом і також дозволяє зафіксувати дату створення певного об’єкту. Одночасно з цим реєстрація дозволяє надати об’єкту охорону у вигляді свідоцтва про реєстрацію авторського права. Додатково даний документ можна буде використати при виникненні спорів у майбутньому. Саме по собі свідоцтво також є своєрідним позитивним моментом у відносинах з контрагентами автора та гарантує належність авторства на певний твір конкретній особі.

Окремо слід також зупинитись на такому способі захисту як реєстрація торговельної марки (ТМ). Якщо, наприклад, компанія пропонує креативні продукти або розробляє креативні рішення, і при цьому використовує свій бренд, своє комерційне найменування, їйслід потурбуватись про реєстрацію своєї ТМ, щоб ніхто більше не мав права щось продавати чи рекламувати під її брендом. Також реєстрація є певним репутаційним показником, тобто у разі наявності зареєстрованої ТМ збільшується довіра до компанії зі сторони споживачів. До того ж, зареєстрований бренд стає активом, який можна буде продати, обміняти, внести до статутного капіталу тощо.

Експерти пропонують розглядати як один із способів захисту прав тендерний договір. Так, на практиці можуть виникати спори, коли деякі рекламні агентства, креативні компанії, продакшн студії беруть участь в тендері, і досить часто це все відбувається без договору або з шаблоном договору, у якому не досить якісно прописані пункти щодо переходу майнових прав. Як наслідок у виконавців виникають труднощі в тому разі, якщо права передані не були і тендер було програно з різних причин, а замовник вже почав використовувати ті твори, які були лише продемонстровані в рамках тендеру. В будь-якому випадку,задля уникнення негативних наслідків слід підписувати тендерний договір, в якому передбачати усі нюанси передання прав на об’єкт та умови його використання.

Окрім цього, якщо у особи є якась креативна розробка або креативне рішення, які вона ще нікому не показувала, то, вступаючи у правовідносини з контрагентом,доцільно завжди підписувати так званийNDA (договір про нерозголошення). Таким чином, певний креативний продукт можна вказувати як конфіденційність, і до тогож, слід детально описати, навіщо особа передає такий продукт контрагенту в рамках угоди, як саме він був переданий (електронною поштою, за допомогою соціальної мережі тощо) і як має бути використаний. Такий договір краще укладати на строк від 3 до 5 років.

КОРИСНІ ПУНКТИ У ДОГОВОРІ

Перш за все, експерти звернули увагу на «scope of work» або «детальне технічне завдання».

Перш за все, з юридичної точки зору потрібно максимально все деталізувати, адже у сторін договору часто бувають досить різні позиції щодо тих чи інших моментів кінцевого продукту. Якщо проект передбачає наявність певних етапів, проміжних версій проекту, то обов’язково необхідно прописувати часові рамки виконання того чи іншого етапу.

Наприклад, якщо особа є виконавцем-дизайнером, то їй бажано встановити скільки саме прототипів в рамках домовленостей потрібно передати клієнту. Навіть, якщо мова йде про відеоблогерство, коли блогер надає певну рекламу, бажаноякнайдетальніше прописати технічне завдання із вказанням у якій формі буде реклама, які конкретні дії буде вчинено таза які конкретні результати слід виплачувати винагороду.

Якщо в майбутньому замовник буде невдоволений результатами роботи, то чим краще буде прописане завдання, тим легше буде виконавцю довести, що завдання було виконано в повному обсязі.

Не менш важливим є визначення, скільки саме правок має зробити замовник, і якщо він зробить їх більше обумовленої кількості, це все буде можливо тільки за додаткову плату.

Гарантії сторін – це наступне питання, якому приділили увагу експерти. Виконавець може гарантувати замовнику, що на усі об’єкти, які створюються в рамках домовленостей інтелектуальні права знаходяться лише у виконавця або що відсутні претензії третіх осіб відносно таких об’єктів.Також в договорі необхідно передбачити, що у разі виникнення будь-яких спорів з третіми особами стосовно прав на розроблені об’єкти, виконавець буде зобов’язаний вирішувати їх від свого імені та за свій рахунок.

Зі сторони замовника можуть бути прописані такі гарантії як всебічне сприяння виконавцю у створенні креативного продукту, це стосується передання виконавцю всієї можливої інформації, а також гарантія, що така інформація буде належати лише певному конкретному виконавцю.

Окрім цих питань, значну увагу варто звернути увагу на чітке визначення самого моменту переходу прав інтелектуальної власності. Як замовник, особа повинна бути зацікавлена в тому, щоб усі створені об’єкти належали йому з моменту їх створення. Зі сторони виконавця вигідніше було б передбачити в договорі, що всі права на об’єкти переходять до замовника тільки з моменту повної оплати послуг. Замовник також може бути зацікавлений використовувати чорнові варіанти або плани, які не є кінцевим результатом, тому це треба також детально описати.

ПРАКТИЧНІ КЕЙСИ

Виходячи з практики захисту прав інтелектуальної власності, способи захисту можна розділити на превентивні та протекційні.

Розміщення позначки копірайту під об’єктом особи, а також дати створення цього об’єкту та його автора дозволить довести до відома інших осіб, що безпосередньо цей об’єкт охороняється авторським правом.

Як превентивний захід можна використовувати також і застереження про те, що копіювання певного тексту або іншого об’єкту авторського права заборонено без дозволу автора.

Серед протекційних заходів одними з популярних є технічні обмеження, коли, наприклад, інформацію на якомусь сайті просто неможливо скопіювати. Це є обмеженням, створеним на програмному рівні.

Слід окремо зупинитись на проблематиці порушень авторських прав в Інтернеті і визначити, що ж робити одразу після того, як порушення було виявлено автором.

В першу чергу, звичайно ж, слід зафіксувати порушення шляхом звернення до адвоката, щоб він провів огляд веб-сторінки (закон наділяє його правами збирати докази). Хоч у кожному окремому випадку суд самостійно визначає допустимість доказів, але варто користуватись більш надійними способами фіксування. Ще одним способом фіксування є звернення до відповідної експертної установи, яка згідно з законодавством має право здійснювати таке фіксування. За підсумками експертизи складається експертний висновок, де фіксується, на якому саме веб-ресурсі тав який саме час перебував той чи інший об’єкт авторських прав.

До особи порушника авторських прав можливо одразу звернутись із заявою про припинення порушеннята вимогою видалити з відповідного веб-ресурсу весь контент, що є об’єктом авторського права.

Ще можна звернутись до реєстратора доменного імені, який реєстрував сайт, на якому було зафіксовано порушення, щоб він посприяв у захисті прав автора. Щоб звернення було більш дієвим, його краще робити з допомогою залученої правничої допомоги адвоката.

Також, як повідомили експерти, на практиці існують випадки звернення й до компанії Googleз метою зниження рейтингу веб-сайту, на якому відбулось порушення. Зазвичай, це також може бути доволі дієвим способом, адже ніхто не хоче втрачати впізнаваність у такому глобальному ресурсі.

Підсумовуючи, експерти закцентували увагу на тому, що авторам слід використовувати якомога більше способів захисту своїх прав, деталізувати усі особливості взаємодії з потенційними контрагентами в договорах та приділяти особливу увагу положенням про майнові права та порядок і умови їх переходу.

Зозуля Наталія, «Українське право»КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика