Правова практикаСудова практика

КЦС нагадав, що необхідно враховувати, зменшуючи розмір відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні

23.03.2020 / 16:37
391
+A
-a

КЦС нагадав, що необхідно враховувати, зменшуючи розмір відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні

Позивач просив суд стягнути на його користь нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі 1 008, 90 грн, середній заробіток за час затримки розрахунку у розмірі 16 213, 20 грн та відшкодувати моральну шкоду у розмірі 5 000, 00 грн.

Позивач покликався на те, що до червня 2001 року перебував у трудових відносинах із товариством, а на момент звільнення та на момент подання позову відповідач не виплатив йому заробітну плату.

Суди першої та апеляційної інстанції вирішили позов задовольнити частково. Суд стягнув з відповідача нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі, що належить до сплати, але не менше розрахованої згідно з мінімальною заробітною платою, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 1 000 грн., та відшкодування моральної шкоди в сумі 500 грн.

Визначаючи розмір відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні, суд враховував істотність та розмір невиплаченої позивачу заробітної плати, на яку він дійсно має право, а саме 1 008, 90 грн, порівняно із сумою середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, на яку вів претендує, а саме 16 213, 20 грн, а також те, що з моменту звільнення з роботи позивач не звертався до відповідача про виплату йому нарахованої заробітної плати та не навів поважні причини, що перешкоджали йому звернутися до відповідача чи суду за захистом своїх прав.

Позивач звернувся до суду касаційної інстанції та у касаційній скарзі зазначав про те, що між сторонами відсутній спір щодо розміру належних до виплати сум після звільнення працівника, а тому суди зробили помилковий висновок щодо часткового задоволення позову в цій частині. Вважає, що судами неправильно застосовано до спірних правовідносин правила статті 117 КЗпП України.

Касаційний цивільний суд не знайшов підстав для задоволення касаційної скарги.

ВС послався на постанову Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2019 року у справі № 761/9584/15-ц, у який ВП зазначила, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність. Законодавство України не передбачає обов`язок працівника звернутися до роботодавця з вимогою про виплату йому належних платежів при звільненні. Водночас у трудових правовідносинах працівник має діяти добросовісно, реалізуючи свої права, що, зокрема, вимагає частина третя статті 13 ЦК України, не допускаючи дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

З огляду на компенсаційний характер заходів відповідальності у цивільному праві Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що, виходячи з принципів розумності, справедливості та пропорційності, суд за певних умов може зменшити розмір відшкодування, передбаченого статтею 117 КЗпП України.

Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 27 квітня 2016 року у справі № 6-113цс16, зазначивши, що, зменшуючи розмір відшкодування, визначений виходячи з середнього заробітку за час затримки роботодавцем розрахунку при звільненні відповідно до статті 117 КЗпП України, необхідно враховувати таке:
- розмір простроченої заборгованості роботодавця щодо виплати працівнику при звільненні всіх належних сум, передбачених на день звільнення трудовим законодавством, колективним договором, угодою чи трудовим договором;
- період затримки (прострочення) виплати такої заборгованості, а також те, з чим була пов`язана тривалість такого періоду з моменту порушення права працівника і до моменту його звернення з вимогою про стягнення відповідних сум;
- ймовірний розмір пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника; інші обставини справи, встановлені судом, зокрема, дії працівника та роботодавця у спірних правовідносинах, співмірність ймовірного розміру пов`язаних із затримкою розрахунку при звільненні майнових втрат працівника та заявлених позивачем до стягнення сум середнього заробітку за несвоєчасний розрахунок при звільненні.

КЦС зауважив, що з урахуванням конкретних обставин справи, які мають юридичне значення, та визначених Великою Палатою Верховного Суду критеріїв суд може зменшити розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні працівника незалежно від того, чи він задовольняє позовні вимоги про стягнення належних звільненому працівникові сум у повному обсязі чи частково.

Тому суд касаційної інстанції дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій, правомірно зменшуючи розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, врахували фактичні обставини справи, зокрема, що заявник протягом тривалого часу не звертався до роботодавця із вимогою про погашення йому заборгованості за заробітною платою (15 років), а також застосували принцип співмірності (постанова від 17.03.2020 у справі № 569/6583/16-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика