Правова практикаСудова практика

КЦС нагадав, які юридичні факти впливають на зміну суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом в межах певної черги

18.02.2020 / 17:00
869
+A
-a

КЦС нагадав, які юридичні факти впливають на зміну суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом в межах певної черги

Особа просила суд встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з особою з 1999 року до дня його смерті, визнати її спадкоємцем четвертої черги, а також змінити черговість отримання права на спадкування та прирівняти її до спадкоємців першої черги.

Позивач покликалась на те, що останні роки померлий не мав можливості працювати за станом свого здоров`я і був на її повному матеріальному утриманні, не міг самостійно вийти з будинку на вулицю, не міг дати особі раду та утримувати себе, він постійно потребував сторонньої допомоги. Нею було подано до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, проте державним нотаріусом ухвалено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій з тієї підстави, що не було надано рішення суду, яке б підтверджувало факт спільного проживання її зі спадкодавцем.

Суд першої інстанції задовольнив лише вимоги про встановлення факту проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Суд зазначив, що доказів на підтвердження позовних вимог про зміну черговості права на спадкування, зокрема про безпорадний стан спадкодавця, у зв`язку з чим позивач протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, особа суду не надала, з чим погодився і суд апеляційної інстанції.

Касаційний цивільний суд ВС також не знайшов підстав для скасування судових рішень в оскаржуваній позивачем частині.

Суд зазначив, що проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі статті 1261 ЦК України.

А основою засадою правового регулювання спадкування за законом є принцип черговості, який полягає у встановленні пріоритету прав одних спадкоємців за законом перед іншими. Кожна черга спадкоємців - це певне (визначене законом) коло осіб з урахуванням ступеня їх спорідненості із спадкодавцем, яке встановлене законом на підставі припущення про те, що спадкодавець залишив би своє майно найближчим родичам, членам сім`ї, утриманцям і (або) іншим родичам до шостого ступеня споріднення.

ВС роз’яснив, що на зміну суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом в межах певної черги, впливають так юридичні факти, як:
- зміна черговості на підставі договору або рішення суду (стаття 1259 ЦК України);
- застосування правил про право представлення (стаття 1266 ЦК України);
- відмова спадкоємця від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за законом (частина друга статті 1274 ЦК України);
- спадкова трансмісія (стаття 1276 ЦК України);
- збереження правового зв`язку при усиновленні (частина третя статті 1260 ЦК України).

Зміна суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом стосується першої-п`ятої черг спадкоємців.

А підставами для задоволення позову про зміну черговості одержання спадкоємцями за законом права на спадкування є сукупність таких юридичних фактів, встановлених у судовому порядку:
1) здійснення опіки над спадкодавцем, тобто надання йому нематеріальних послуг (спілкування, поради та консультації, поздоровлення зі святами тощо);
2) матеріальне забезпечення спадкодавця;
3) надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві, тобто такої допомоги, яка має матеріальне вираження, зокрема - прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири тощо;
4) тривалий час здійснення дій, визначених у пунктах 1-3;
5) безпорадний стан спадкодавця, тобто такий стан, під час якого особа неспроможна самостійно забезпечувати свої потреби, викликаний похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом.

Для задоволення такого позову необхідна наявність всіх п`яти зазначених обставин.

Під безпорадним необхідно розуміти стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.

Оскільки позивач не навела переконливих доказів на підтвердження перебування спадкодавця у безпорадному стані та його потреби в сторонній допомозі, а також здійснення опіки над спадкодавцем позивачем, ВС погодився із висновками судів попередніх інстанцій (постанова від 07.02.2020 у справі № 204/1272/16-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика