Правова практикаСудова практика

На невиплачені акціонеру дивіденди нараховуються інфляція та 3 % річних

22.01.2018 / 17:20
3314
+A
-a

На невиплачені акціонеру дивіденди нараховуються інфляція та 3 % річних

Верховний Суд залишив в силі рішення господарських судів про стягнення з публічного акціонерного товариства на користь акціонера заборгованості зі сплати дивідендів, інфляційних втрат та 3% річних.

Позивач вказував на те, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства не виконав належним чином зобов'язання з виплати позивачу, як акціонеру, дивідендів за 2011 - 2014 роки, а тому просив стягнути суму невиплачених дивідендів та застосувати відповідальність, передбачену ч. 2 ст. 625 ЦК України.

Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позовні вимоги.

Публічне акціонерне товариство подало касаційну скаргу на рішення судів, у якій зазначало, що позивач не реалізував свого права на отримання дивідендів шляхом звернення до емітента (відповідача) з належним чином оформленою вимогою про виплату коштів. Також товариство вважало, що між сторонами виникли не договірні зобов'язання, за неналежне виконання яких до відповідача може бути застосована відповідальність, передбачена ч. 2 ст. 625 ЦК України, а організаційно-господарські, які виникли між суб'єктом господарювання та суб'єктом організаційно - господарських повноважень, а тому стягнення інфляційних втрат та 3 % річних не відповідає законодавству.

ВС визнав законними рішення судів попередніх інстанцій.

Відповідно до обставин справи рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства вирішено, зокрема, затвердити порядок розподілу прибутку. ВС зазначив, що в ст. 117 ЦК України, ст. 11 Закону України «Про господарські товариства», ст. 29 Закону України «Про акціонерні товариства» не закріплено такого обов'язку акціонера, як звернення до товариства з вимогою про виплату йому дивідендів після прийняття зборами рішення про виплату цих дивідендів.

ВС вказав, що з моменту прийняття рішення загальними зборами, виплата дивідендів акціонеру стає обов'язком цього товариства, належне виконання якого покладається саме на це товариство і не залежить від будь-яких дій акціонера. А відповідно до ч. 2 ст. 14 ЦК України особа (в тому числі й акціонер) не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.

Крім того, ВС нагадав, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод можна застосовувати для захисту «правомірних (законних) очікувань» щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. У зв’язку з цим, ВС зауважив, що сплата акціонеру дивідендів, щодо виплати яких було прийнято рішення загальними зборами відповідача, надає акціонеру, на користь якого таке рішення прийняте, «законне очікування», що йому будуть такі дивіденди виплачені. Невиплата товариством таких дивідендів аукціонеру прирівнюється до порушення права останнього на мирне володіння майном (рішення ЄСПЛ у справах «Брумареску проти Румунії» (п. 74), «Пономарьов проти України» (п. 43), «Агрокомплекс проти України» (п. 166).

Також ВС визнав законним стягнення з Товариства на користь позивача 3 % річних та інфляційних втрат.

Суд зазначив, що Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами, а стаття 625 ЦК України розміщена в розділі «Загальні положення про зобов'язання» книги 5 ЦК України, а тому визначає загальні правила відповідальності за порушення грошового зобов'язання й поширює свою дію на всі види грошових зобов'язань.

В силу ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків може бути і рішення загальних зборів про виплату дивідендів.

Суд роз’яснив, що грошове зобов'язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, а й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством, зокрема, й факту прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.

ВС зазначив, що організаційно-господарським відносинам характерна управлінсько-господарська (організаційна) дія і такі відносини не повинні мати майнового характеру, а відносини, які виникли між сторонами щодо виплати товариством позивачу дивідендів мають майновий характер і є грошовими (постанова від 17.01.2018 у справі № 910/11316/17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика