Правова практикаСудова практика

Об’єднана палата КЦС вказала, чи може вважатися неукладеним договір оренди землі, який було зареєстровано після смерті орендодавця

08.05.2019 / 14:37
2508
+A
-a

Об’єднана палата КЦС вказала, чи може вважатися неукладеним договір оренди землі, який було зареєстровано після смерті орендодавця

Особа звернулась до суду з позовом про визнання договору оренди неправомірним та повернення земельної ділянки з незаконного володіння.

Позивач покликався на те, що після смерті своєї баби отримав у спадщину земельну ділянку. Перед смертю баба позивача уклала договір оренди щодо цієї земельної ділянки на 10 років, проте договір було зареєстровано  після смерті орендодавця. Позивач вважав, що зареєстрований майже через місяць після смерті баби договір слід вважати таким, що не пройшов державну реєстрацію, не набув чинності і не є укладеним, тому просив визнати цей договір неправомірним, таким, що не набув чинності, і таким, що не був укладений, а також повернути йому земельну ділянку з незаконного володіння.

Суд першої інстанції  дійшов висновку про те, що договір не набрав чинності та є неукладеним, оскільки цей договір був зареєстрований після смерті орендодавця. Також додатковим рішенням суд відмовив у задоволенні позовної вимоги про визнання договору неправовим документом, таким, що не набув чинності, та таким, що не був укладений, оскільки законом не передбачено такого способу захисту права.

Апеляційний суд дійшов іншого висновку та рішення суду першої інстанції скасував. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідач на законних підставах користується земельною ділянкою, оскільки договір оренди набирає чинності з моменту державної реєстрації, а правові підстави для визнання цього договору оренди землі неправомірними і таким, що не набрав чинності, що не був укладений, відсутні.

Позивач подав касаційну скаргу на рішення апеляційного суду.

Оскільки позиція Другої судової палати Касаційного цивільного суду не відповідала постанові колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, справу було передано на розгляд Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду.

Так, у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 травня 2018 року у справі № 704/1551/16-ц зроблено висновок про те, що сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору, тому немає підстав для визнання договору оренди землі недійсним з тих підстав, що реєстрація договору була здійснена після смерті орендодавця, зазначене не впливає на недійсність договору.

Об’єднана палата Касаційного цивільного суду не знайшла підстав для скасування рішення апеляційного суду.

Суд касаційної інстанції зазначив, що відповідно до частини першої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Якщо вже сам договір передбачає передання майна або інші дії, він вважається укладеним з моменту вчинення відповідної дії (частина перша - друга статті 640 ЦК України).З огляду на вказані приписи не можна вважати неукладеним договір після його повного або часткового виконання сторонами.

Таких висновків дійшла й Велика Палата у постанові від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18).

Об’єднана палата КЦС зазначила про ґрунтовність висновків апеляційного суду, що спірний договір оренди був укладений та підписаний за життя орендодавця, виконувався сторонами, його реєстрація після смерті власника земельної ділянки не свідчить про його неукладеність, умовами договору не передбачене автоматичне припинення оренди у зв'язку із переходом права власності на земельну ділянку, договір продовжував виконуватися й позивачем, який набувши права власності на земельну ділянку, уклав додатковий договір з орендарем щодо умов договору.

Також нагадала Об’єднана палата КЦС і про доктрину venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), що була застосована Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17.

Об’єднана палата КЦС зазначила, що дії позивача, який уклав додаткову угоду до договору оренди землі, а згодом пред'являє позов про визнання договору оренди землі неукладеним, суперечить його попередній поведінці (укладенню додаткової угоди та отриманню плати за користування земельною ділянкою) і є недобросовісним (постанова від 10.04.2019 у справі № 390/34/17).

Читайте також ВС ВКАЗАВ НА НАСЛІДКИ ЗЛОВЖИВАННЯ ВЛАСНИКОМ СВОЇМ ПРАВОМ ВІЛЬНО РОЗПОРЯДИТИСЯ НАЛЕЖНИМ ЙОМУ МАЙНОМ.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика