Правова практикаСудова практика

ВАСУ висловився щодо порядку розгляду скарг у сфері держреєстрації

26.12.2017 / 10:20
6608
+A
-a

ВАСУ висловився щодо порядку розгляду скарг у сфері держреєстрації

Вищий адміністративний суд України переглядав судові рішення у справі за позовом особи до Мін'юсту в особі Департаменту державної реєстрації, Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

Позивач просив визнати неправомірними дії щодо розгляду скарг товариства, підготовки висновку, скасувати висновок Комісії щодо розгляду скарг товариства, визнати неправомірним та скасувати наказ Мін'юсту та зобов'язати Мін'юст скасувати державну реєстрацію реєстраційних дій зі скасування реєстраційних дій.

Відповідно до обставин справи державний реєстратор провів реєстраційні дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» та «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», якими змінено повне та скорочене найменування товариства, склад учасників товариства, місцезнаходження товариства, керівника товариства та інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, яким зазначено позивача.

Товариство звернулось до Комісії зі скаргою щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Комісія за результатами розгляду вказаних скарг склала висновок, а Мін'юст видав наказ «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував висновок Комісії, визнав протиправними та скасував пункти наказу Мін'юсту та зобов'язав Мін'юст скасувати державну реєстрацію реєстраційних дій зі скасування реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував в частині задоволених вимог про визнання протиправним та скасування висновку Комісії та прийняв у цій частині нове рішення - про закриття провадження у справі. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишив без змін.

Суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що розгляд скарг товариства проведено з порушенням вимог Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого Постановою КМУ № 1128 від 25.12.2015, а саме: відсутні докази направлення товариству та отримання ним повідомлення про час та місце розгляду скарг. Також суди зазначили, що відповідачі не надали докази направлення товариству чи позивачу копій скарг не пізніше дня, що передує дню розгляду скарг по суті.

Суди вважали, що згідно з положеннями п. 10 Порядку № 1128 суб'єкт розгляду скарги має використовувати послідовно кожний наступний спосіб повідомлення виключно у разі неможливості використання попереднього. При цьому суди встановили, що копія оголошення про розгляд скарги була розміщена на веб-сайті Мін'юсту напередодні розгляду скарги.

ВАСУ не погодився з рішеннями окружного та апеляційного адміністративних судів, скасував їх в частині задоволення позову та ухвалив в цій частині нове рішення про відмову у позові (постанова від 12.12.2017 у справі № 826/1256/17).

ВАСУ зазначив, що відповідно до п. 9 Порядку № 1128 під час розгляду скарги по суті обов'язково запрошується скаржник та/або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів. Неприбуття таких осіб, яким було належним чином повідомлено про розгляд скарги, а також неотримання такими особами повідомлень про час та місце розгляду скарги з причин, що не залежать від суб'єкта розгляду скарги, не перешкоджає її розгляду.

Способи повідомлення осіб, яких стосується розгляд відповідної скарги, установлено п. 10 Порядку № 1128: 1) телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у скарзі); 2) шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін'юсту; 3) засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі та/або інших документах що додаються до скарги).

ВАСУ зауважив, що суди помилково дійшли висновку щодо обов'язку Комісії використовувати послідовно кожний наступний спосіб повідомлення виключно у разі неможливості використання попереднього, оскільки диспозиція зазначеної норми передбачає альтернативні дії суб'єкта розгляду скарги щодо вибору способу повідомлення зацікавлених осіб.

ВАСУ вказав на те, що суб'єкт розгляду скарги може застосовувати один із способів, зазначених у вказаній нормі, а черговість використання кожного конкретного способу визначається суб'єктом розгляду скарги в залежності від конкретних обставин та наявної у нього інформації.

Крім того, ВАСУ зазначив, що положеннями п. 11 Порядку № 1128 передбачено саме надання копії скарги та доданих до неї документів особам, запрошеним до розгляду скарги по суті, а не обов'язок суб'єкта розгляду скарги направити вказані документи таким особам та надання відповідачем таких документів зацікавленим особам можливе за умови наявності відповідного звернення вказаних осіб до суб'єкта розгляду скарги.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика