Правова практикаСудова практика

ВГСУ роз’яснив, як співвідноситься принцип свободи договору із обов’язком споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг

18.05.2017 / 15:26
7477
+A
-a

ВГСУ роз’яснив, як співвідноситься принцип свободи договору із обов’язком споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг

ВГСУ розглядав касаційну скаргу товариства у справі про визнання укладеним договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Позивач, який є виконавцем послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, звернувся з позовом до товариства, яке є власником нежитлового приміщення та є споживачем комунальних послуг, в тому числі і послуг з централізованого опалення, які надаються у цьому приміщенні.

Позивач звертався до відповідача з пропозицією укласти договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, а відповідач на пропозицію не відповів та договір не підписав.

Відповідач у суді посилався на те, що між сторонами відсутні переддоговірні відносини щодо надісланого позивачем договору, а тому спір щодо укладення договору між сторонами відсутній та зазначав, що між сторонами має бути укладено договір щодо сплати за послуги з центрального опалення та постачання гарячої води саме по лічильнику.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Визнав договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води укладеним в редакції позивача з виключенням з його тексту дати укладення договору, а також пункту щодо строку дії.

Апеляційний господарський суд залишив таке рішення без змін.

ВГСУ також погодився з рішеннями попередніх судових інстанцій та залишив касаційну скаргу товариства без задоволення.

Суд зазначив, що Закон України «Про житлово-комунальні послуги» є нормативним актом спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Приписами статей 3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначені загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та сформовані загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

ВГСУ зауважив, що, закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Пунктом 1 частини 3 статті 20 Закон України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок кореспондується з обов'язком виконавця, визначеному пунктом 3 частини другої статті 21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

З урахуванням наведеного, Суд зазначив, що укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає Типовому договору. А відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам частини третьої статті 6, статей 627, 630 ЦК України, статей 19, 20 Закону (постанова від 16.05.2017 у справі № 910/14243/16).

Такий висновок відповідає правовій позиції ВСУ у постанові від 10.10.2012 у справі № 6-110цс12.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика