Правова практикаСудова практика

ВС: помилка, пов`язана з неналежним виконанням обов`язків службовими особами, відповідальними за обчислення та нарахування пенсії, не є рахунковою

26.09.2019 / 16:59
1491
+A
-a

ВС: помилка, пов`язана з неналежним виконанням обов`язків службовими особами, відповідальними за обчислення та нарахування пенсії, не є рахунковою

Управління Пенсійного фонду України звернулось до суду з позовом про стягнення надміру виплаченої пенсії.

Позивач покликався на те, що відповідач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком як матір інваліда з дитинства відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідач звернулась до управління з трудовою книжкою для перерахунку пенсії за стаж роботи. У трудовій книжці було зазначено, що відповідач працює на державній службі. З 01 квітня 2015 року відповідно до Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» призначені пенсії з 01 квітня до 31 грудня 2015 року та з 01 січня до 31 грудня 2016 року особам, які працюють на посадах та на умовах, передбачених, у тому числі Законом України «Про державну службу», не виплачуються. Таким чином, особа не мала права на отримання пенсії у період законодавчого обмеження та не повідомила позивача про обставину, що спричиняє припинення її виплати (робота на державній службі).

Суди встановили, що відповідно до копії трудової книжки, особа з 2006 року безперервно працює на державній службі. У 2010, 2012, 2014 роках особа зверталася до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, додаючи до заяви копію трудової книжки, в якій є запис про перебування на державній службі.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про відмову у задоволенні позову. Суди виходили з того, що відповідачем доведено, що інформація про місце роботи нею не приховувалась, вона не вчиняла жодних дій, які б могли бути кваліфіковані як недобросовісність під час отримання пенсійних виплат, що виключає застосування частини першої статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з чим позов є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

З таким вирішенням спору погодився і Верховний Суд.

Суд касаційної інстанції зазначив, що згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Суд зауважив, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів в їх сукупності.

У постанові Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства про працю» надається роз`яснення поняттю лічильної (рахункової) помилки - це помилка, яка була допущена під час проведення арифметичних підрахунків. До лічильних помилок, наприклад, належать неправильності в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період.

Суд касаційної інстанції зазначив, що матеріали справи не містять жодних доказів на підтвердження того, що ця помилка є безпосередньо рахунковою, а не помилкою, пов`язаною з неналежним виконанням обов`язків службовими особами, відповідальними за обчислення та нарахування пенсії, а також здійснення контрольних функцій (постанова від 05.09.2019 у справі № 750/2115/17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика