Правова практикаСудова практика

ВС вказав, чи є зміною способу виконання судового рішення стягнення вартості майна замість його повернення

24.06.2019 / 16:45
1680
1
+A
-a

ВС вказав, чи є зміною способу виконання судового рішення стягнення вартості майна замість його повернення

Рішенням районного суду було витребувано у особи автомобіль та причіп до цього автомобіля, але відповідно до акту державного виконавця вказане у рішенні майно у боржника відсутнє, а тому виконати рішення суду неможливо.

Стягувач звернувся до суду та просив змінити спосіб виконання рішення районного суду, стягнувши з боржника на його користь 330 700 грн вартості присудженого йому цим рішенням автомобіля та причіпа.

Суд першої інстанції змінив порядок виконання рішення у справі про витребування майна з чужого незаконного володіння та стягнув з відповідача 330 700 грн. вартості автомобіля та причепу.

Суд виходив з наявності виняткових обставин, які роблять виконання рішення суду неможливим та є підставою для зміни способу виконання судового рішення шляхом стягнення з боржника на користь стягувача коштів.

Апеляційний суд не погодився з таким вирішенням заяви та зазначив, що суд першої інстанції фактично змінив рішення суду та самостійно застосував інший спосіб захисту порушеного права позивача, передбачений статтею 16 Цивільного кодексу України (ЦК).

Верховний Суд визнав вірними висновки суду апеляційної інстанції. Суд касаційної інстанції нагадав, що поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.

Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Касаційний цивільний суд зазначив, що задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду про витребування з володіння відповідача автомобіля та причіпа до нього на стягнення грошових коштів у розмірі їх вартості фактично змінює рішення суду по суті та спосіб захисту, передбачений статтею 16 ЦК України (постанова від 10.06.2019 у справі № 350/426/16-ц).

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Оксана
А якщо навпоки, рішення суду на виплату одноразовим платежем за договором позики померлого батька, до суду притягли спадкоемців, наклали арешт на все майно, в обгрунтуванні заявили, що у майбутньому будут робити звернення на стягнення майна для покриття сумми боргу, але у подальшому, тільки збільшували та зменьшували позивні вимоги, спадкоємці казали що спадкова справа немає грошей, та спадкоемці також немають грошей, позивачь , за час розгляду справи тричі витрибовував спадкову справу. Тож рішення суду стягти з спадкоемця суму боргу одноразовим платежем.. Спадкоемці не змогли продати  будинок, для погашення боргу, оскільки покупці не бажали зв*язуватися з виконавчою службою та опекунською радою, Позивач відмовився надавати дозвіл на зняття заборони. Замкнуне коло. А зараз подав на проценти, по 625. Адже вини спадкоємців немає у невиконанні рішення суду. Що у таких випадках робити, чи присудять проценти спадкоемцям? та як продати майно, щоб закрити борг?
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика