Правова практикаСудова практика

ВС: законодавством не передбачено такого способу захисту як визнання відсутнім права власності

17.10.2019 / 16:22
1521
+A
-a

ВС: законодавством не передбачено такого способу захисту як визнання відсутнім права власності

Касаційний цивільний суд переглядав судові рішення у справі за позовом особи до товариства про визнання права власності на земельну ділянку та за зустрічним позовом товариства про визнання відсутності у особи права власності на земельну ділянку.

Позивач зазначав, що його право власності не залежить від недійсності державного акта продавця, воно посвідчується лише договором купівлі-продажу земельної ділянки, який є дійсним та не скасований. Він є власником спірної земельної ділянки навіть в тому випадку, якщо буде встановлено, що він придбав її в особи, яка не мала права її відчужувати.

Товариство вказувало на те, що договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки є нікчемним з моменту його вчинення та не породжує правових наслідків, оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, визнано недійсними, зокрема, державні акти на право власності на земельні ділянки на ім`я продавця.

Суд першої інстанції у задоволенні первісного позову відмовив, а зустрічний позов товариства задовольнив та встановив факт відсутності у особи права власності на земельну ділянку.

Суд апеляційної інстанції вирішив відмовити і у задоволенні зустрічного позову та вказав на те, що товариство не надало суду належних та допустимих доказів того, що належне йому нерухоме майно (майновий комплекс) знаходиться на спірній земельній ділянці.

Касаційний цивільний суд рішення суду першої інстанції у нескасованій апеляційним судом частині та рішення апеляційного суду залишив без змін.

Колегія суддів Верховного Суду зазначила, що суди дійшли правильного висновку про те, що особа не є власником спірної земельної ділянки, оскільки по справі встановлено, що позивач придбав спірну земельну ділянку в особи, яка в силу закону не була її власником та не мала права її відчужувати.

Суд зазначив також, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це лише офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення права власності та не є правовою підставою набуття такого права і не впливає на правомірність набуття права власності на майно.

Щодо вирішення зустрічного позову, окрім того, що товариство не довело порушення його прав, суд касаційної інстанції звернув увагу на те, що під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють визначені законом матеріально-правові заходи примусового характеру за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 Цивільного кодексу України. Цей перелік не є вичерпним і суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом. Однак, на час розгляду справи судами, такий спосіб мав бути встановлений законом або договором.

Суд зазначив, що власник порушеного права міг скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Разом із тим, такого способу захисту як визнання відсутнім права власності законодавством України не передбачено (постанова від 07.10.2019 у справі № 359/8381/16-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика