Правова практикаСудова практика

Задоволення заяв про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках

08.09.2017 / 12:34
11756
+A
-a

Задоволення заяв про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках

Відповідно до частини першої статті 373 Цивільного процесуального кодексу України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім’ї, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), за заявою сторони виконавчого провадження суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін і у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання.

До суду з заявою про розстрочку виконання рішення суду звернувся боржник за виконавчим листом про стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів. Заявник посилався на те, що він є фізичною особою-підприємцем і за останній період у зв'язку з світовою фінансовою кризою в економіці, а також станом його здоров'я та відкритими кримінальними провадженнями, значно знизився рівень його доходу, що підтверджується відповідною податковою декларацію, поданою до ДПІ. Також вказував, що сплачує аліменти на утримання дитини у розмірі 5000,00 грн. щомісячно.

Суд першої інстанції задовольнив заяву особи та розстрочив виконання рішення. Апеляційний суд погодився з висновком місцевого суду про існування обставин, що суттєво утруднюють виконання заявником рішення суду про стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів.

ВССУ скасував ухвали судів першої та апеляційної інстанцій та у задоволенні заяви особи відмовив.

Суд зазначив, що згідно з ч. 1 ст. 14 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

ВССУ зауважив, що при набранні рішенням законної сили воно є обов'язковим до виконання на всій території України, а державна виконавча служба зобов'язана прийняти всі необхідні заходи для його виконання.

А при вирішенні заяв про відстрочку або розстрочку виконання рішення суду потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).

ВССУ зазначив, що обставини, на які послався заявник, а саме те, що змінився його матеріальний стан в бік погіршення, його дохід має мінливий характер, а також погіршився стан його здоров'я, не носять такого характеру у розумінні ст. 373 ЦПК України. Крім того, суд першої інстанції послався лише на податкові декларації, подані заявником до ДПІ, та не встановлював наявність чи відсутність інших доходів заявника, а стягнення з особи аліментів на утримання неповнолітнього сина не є суттєвою обставиною, яка впливає на вирішення питання про розстрочку виконання рішення суду.

За таких обставин ВССУ визнав незаконним та необґрунтованим висновок суду про наявність підстав для розстрочки виконання рішення суду (ухвала від 30.08.2017 у справі № 175/1031/16-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 1
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
15.03.2019 09:00:00 - II Судовий форум ААУ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика