Правова практикаСудова практика

Застосування положень законодавства щодо права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах: позиція ВААС

27.03.2017 / 13:50
4910
+A
-a

Застосування положень законодавства щодо права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах: позиція ВААС

Вінницький апеляційний адміністративний суд захистив право особи на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Особа звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України. Позивач зазначав, що Управління ПФУ безпідставно відмовило у призначенні пенсії за віком за Списком № 1.

Позивач вказував, що працював на посадах ливарника та виготовлювача ливарних мас на заводі. З урахуванням рішень комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, пільговий страховий стаж становить 5 років 7 місяців та 18 днів. Для призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку йому необхідно шість років стажу роботи із шкідливими та важкими умовами праці. За наявності стажу роботи 6 років на роботах із шкідливими умовами праці за Списком №1 та, маючи понад 25 років загального стажу, він має право виходу на пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку у 56 років.

Також особа зазначала, що він працював на посаді терміста, яка наявна у Списку № 1 виробництв, робіт, професій і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР за № 10 від 26.01.1991. Факт роботи підтверджується окрім трудової книжки також довідкою про уточнюючий характер роботи, в якій вказано про проведення атестації робочого місця в 1997-1998 роки, технічною довідкою про характер роботи, що він виконував під час роботи на підприємстві та умови праці на ньому, архівною довідкою про трудовий шлях на підприємстві.

Постановою суду першої інстанції відмову Управління ПФУ визнано законною, а у задоволенні позову відмовлено. Суд виходив з того, що відповідачем правомірно не зараховано до пільгового стажу роботи, оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочих місць, а уточнююча довідка не є достатньою для зарахування пільгового стажу.

Колегія суддів ВААС не погодилась з рішенням суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12 серпня 1993 року № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п.20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Суд апеляційної інстанції встановив, що факт роботи позивача підтверджується окрім трудової книжки також і довідкою про уточнюючий характер роботи, в якій вказано про проведення атестації робочого місця в 1997-1998 роки, технічною довідкою про характер роботи, що він виконував під час роботи на підприємстві та умови праці на ньому, архівною довідкою про трудовий шлях на підприємстві.

На підставі зазначеного, суд вказав, що жодних правових підстав для відмови щодо включення до пільгового стажу роботи за Списком № 1 час роботи з 04.11.1997 року по 03.06.1998 року на посаді терміста у відповідача не було. Отже пільговий страховий стаж згідно Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР за № 10 від 26.01.1991, становить 6 років 2 місяця та 18 днів, що є достатньої умовою для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1.

Враховуючи наведене, ВААС скасував постанову суду першої інстанції та позов особи задовольнив, зобов'язавши Управління ПФУ призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

З постановою ВААС від 02.03.2017 у справі № 686/25195/16-а можна ознайомитись за посиланням.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика