Правова практикаПрокурорська практика

ГПУ: Використовувати всі механізми притягнення до відповідальності

10.11.2019 / 10:50
157
+A
-a

ГПУ: Використовувати всі механізми притягнення до відповідальності

Заступник Генерального прокурора України Гюндуз Мамедов: В умовах міжнародного збройного конфлікту важливо використовувати як національні, так і міжнародні механізми притягнення до кримінальної відповідальності.

Основними категоріями злочинів, які вчиняються на тимчасово окупованих територіях України в умовах збройного конфлікту та якими буде займатися Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, є злочини проти основ національної безпеки, а також воєнні злочини та злочини проти людяності. 

У першому випадку мова йде про державну зраду, посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, у другому – про порушення законів та звичаїв війни, тобто, зокрема, жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням, вигнання цивільного населення для примусових робіт, розграбування національних цінностей на окупованій території, застосування засобів ведення війни, заборонених міжнародним правом. Окрім того, враховуючи наявність адміністративної межі з окупованою територією, необхідною є належна організація процесуального керівництва та досудового розслідування у злочинах тероризму, торгівлі людьми, в сфері порушення морського права.

«Зараз ці провадження «розпорошені» по всіх правоохоронних органах. Ми їх сконцентруємо у себе в Департаменті. Цими категоріями злочинів мають займатися фахівці, які добре обізнані не лише в українському законодавстві, а й в міжнародному праві. Ми розробимо методику розслідування та процесуального керівництва таких проваджень, визначимо пріоритетні кейси для направлення на розгляд до Міжнародного кримінального суду. Це все дасть нам можливість взагалі приступити до розгляду справ про воєнні злочини, і що найважливіше – притягувати до відповідальності винуватих осіб. Між Україною та РФ маємо міжнародний збройний конфлікт, тому важливо використовувати як національні механізми притягнення до відповідальності, так і міжнародні», - зазначає заступник Генерального прокурора Гюндуз Мамедов, який куруватиме роботу Департаменту.

Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, створений в Генеральній прокуратурі України 21 жовтня цього року. Планується, що у підрозділі працюватиме близько 50 прокурорів. Департамент складатиметься з двох управлінь: нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, і відповідно, Донецької та Луганської областей.

До основних повноважень Департаменту належатимуть:

- здійснення аналітичної роботи (вивчення, аналіз, розроблення пропозицій) щодо вивчення проблематики та ефективності функціонування органів прокуратури в умовах тимчасової окупації частини території України та процесуального керівництва у таких категоріях кримінальних проваджень;

- вивчення та застосування практики ЄСПЛ, інших міжнародних судових інстанцій та міжнародного досвіду під час організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням таких кримінальних проваджень;

- розроблення методики здійснення процесуального керівництва у вказаних категоріях злочинів;

- розроблення єдиної Стратегії розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності (розмежування використання механізмів національних та міжнародних судових інстанцій);

- взаємодія з Міжнародним кримінальним судом.

Крім того, за словами Гюндуза Мамедова, фахівці Департаменту братимуть участь у розробці механізмів правосуддя перехідного, тобто постконфліктного періоду. Наступного тижня в Генеральній прокуратурі відбудеться засідання робочої групи щодо реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи, де планується обговорення Концепції правосуддя перехідного періоду, особливості організації роботи органів прокуратури в умовах збройного конфлікту та подолання його наслідків, розповіли у Відділі зв’язків із громадськістю та ЗМІ Генеральної прокуратури України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика