За участю працівників Генеральної прокуратури України та прокуратури Донецької області на базі Донецької обласної державної адміністрації відбувся круглий стіл на тему «Залучення органів місцевої влади до впровадження в громадах заходів, направлених на розвиток особистості дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах, їх ресоціалізацію – як шлях подолання недоліків системи соціального захисту дітей у територіальних громадах Донецької області».
Прес-служба прокуратури Донецької області нагадує: від березня поточного року в шести регіонах України, у тому числі – в Донецькій області, за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та громадської організації «Платформа прав людини» впроваджено пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».
Відновне правосуддя – зі слів прокурора управління ювенальної юстиції Генеральної прокуратури України Яни Томіліної - це процес, в ході якого всі сторони, залучені до події злочину, приймають спільне рішення про те, як можна виправити його наслідки і запобігти повторенню у майбутньому. Тому ресоціалізація – тобто повернення дитини у суспільство – є набагато ефективнішою, ніж покарання. Прокурор наголосила: «У 70% випадків неповнолітній, який потрапив за грати, потрапляє у в'язницю повторно, і наша мета - досягнути врегулювання всіх справ у досудовому порядку, щоб не дозволити дітям «адаптуватись» у місцях позбавлення волі».
Начальник відділу ювенальної юстиції прокуратури Донецької області Тетяна Чекайлова зазначила: Донеччина має найбільшу кількість дітей, залучених до участі у проекті. На теперішній час ювенальними прокурорами до суду направлено 10 клопотань про звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності. Судами вже розглянуто та закрито 7 проваджень стосовно 7 осіб. Усі підлітки успішно пройшли програму відновлення, котра має на меті максимально раннє виведення неповнолітніх, які вперше вчинили злочини невеликої та середньої тяжкості, із кримінального процесу.
Тетяна Чекайлова.додала: «Злагоджена співпраця прокурорів, медіаторів, працівників органів пробації і психологів привела до угод, які містять два види зобов’язань неповнолітнього: щодо відшкодування шкоди потерпілому та проходження додаткових заходів реабілітаційного характеру, що передбачені індивідуальним планом».
Керівник програми захисту дітей Представництва дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Наїра Аветісян у заключному слові наголосила: «Сподіваємося, що з наступного року пілотний проект з відновного правосуддя стане національною програмою».