ПРАВО В ОСОБАХ
Бокаріус Микола Сергійович 14.02.2018

Бокаріус Микола Сергійович

Бокаріус Микола Сергійович (1869 - 1931) - видатний вчений, судовий медик і криміналіст, доктор медичних наук, засновник Кабінету науково-судової експертизи в Харкові (пізніше - Харківський науково-дослідний ін-т судових експертиз), завідувач кафедри судової медицини Харківського медичного інституту (1910 - 1931).

Народився в Одесі в родині викладача та виховательки гімназії. У 1890 року закінчив гімназію та вступив на медичний факультет Харківського університету, який закінчив з відзнакою в 1895. Професійну діяльність починав з посади лікаря-ординатора факультетської хірургічної клініки. У 1897 перейшов на посаду помічника проректора кафедри судової медицини, в 1901 - стає проректором кафедри, а з 1910 і до кінця свого життя (1931) - завідувач і професор кафедри судової медицини Харківського університету.

З 1905 року починає працювати на юридичному факультеті Харківського університету, з 1906 по 1909 рік викладав курс судової хімії на фармацевтичних курсах медичного факультету. У 1913 році організував в складі ун-ту Інститут судової медицини з будівництвом для нього спеціального будинку. У 1920 в Харкові (столиці УРСР) у складі Народного комісаріату охорони здоров'я УРСР було створено судово-медичний відділ, керівництво яким було доручено Миколі Бокаріусу, що і стало початком організації в Україні судово-медичної експертизи на державному рівні.

У 1923 він створює Головну судово-медичну інспектуру при організаційному відділі Народного комісаріату охорони здоров'я. З 1923 - головний державний судово-медичний експерт УРСР. У цьому ж році він разом зі слідчим з особливо важливих справ Нарком’юсту С. С. Савченко підготував мотивовану доповідну записку про необхідність створення в Харкові Кабінету науково-судової експертизи. 10 липня 1923 року Раднарком УРСР ухвалив постанову про створення в Харкові Кабінету науково-судової експертизи. Бокаріус був призначений завідувачем кабінету, а з перетворенням його в НДІ судових експертиз (1925) - директором цієї установи. Виключно великою була безпосередня експертна практика М. С. Бокаріуса (здійснив розтин більше 3 тис. трупів і провів експертне дослідження 5 тис. речових доказів). Після смерті Бокаріуса його ім'я присвоєно НДІ судових експертиз (нині - Науково-дослідний ін-т судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса). У 1925 році був організатором проведення 1-го Українського з'їзду судових медиків. З 1925 - одночасно завідував науково-технічним відділом Харківського карного розшуку, виконував обов'язки Головного консультанта міліції і розшуку Наркомату внутрішніх справ УРСР. З 1921 року і до кінця свого життя викладав судову медицину і криміналістику міліцейським співробітникам і юристам УРСР, працюючи професором судової медицини на правовому факультеті Інституту народного господарства (нині - Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»).

Є фундатором криміналістичного напряму у вітчизняній судовій медицині, має близько 50 наукових праць відповідної спрямованості. Його наукові праці свого часу були перекладені на кілька іноземних мов і надруковані в Європі й Америці. З 1926 у Харкові з ініціативи та під редакцією М. С. Бокаріуса почали видавати журнали «Архів кримінології та судової медицини» і «Питання криміналістики та науково-судової експертизи» (українською мовою).

У 1925 році у зв'язку із 30-річчям лікарської та науково-педагогічної діяльності Бокаріусу першому серед професорів України урядом УРСР було присвоєно почесне звання «Заслужений професор УРСР». У 1923 році він брав участь у підготовці Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів УРСР, в 1924 - у підготовці «Правил про виконання судово-медичного дослідження трупів», розробив «Правила про класифікацію тілесних ушкоджень». У 1930 році став директором Всеукраїнського заочного медичного ін-ту Наркомату охорони здоров'я УРСР, завідувачем кафедри судової медицини Харківського інституту вдосконалення лікарів, а також обирається науковим консультантом 3-ї школи адміністративно-міліцейських співробітників НКВС Російської Федерації в Новочеркаську. У 2005 році ім'ям М. С. Бокаріуса названо кафедру судової медицини та основ права Харківського національного медичного університету, відкритий Музей історії кафедри судової медицини і Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи, в якому центральне місце зайняла експозиція, присвячена М. С. Бокаріуса, відтворено обстановку робочого кабінету професора, а головним експонатом музею є його воскова скульптура. З 2006 в Україні стали традиційними науково-практичні конференції «Бокаріусовські читання».


Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика