ПРАВО В ОСОБАХ
Зелінська Наталія Анатоліївна 04.12.2017

Зелінська Наталія Анатоліївна

Зелінська Наталія Анатоліївна (03.12.1953, м. Самара – 13.02.2017) – український правознавець, д.ю.н, професор, відомий фахівець у галузі міжнародного кримінального права та міжнародної кримінології.

Н. А. Зелінська народилась 3 грудня 1953 р. у м. Самара. Вчилася на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова, якій закінчила з відзнакою в 1978 р. Близько двадцяти років займалася адвокатською діяльністю, була членом Одеської колегії адвокатів.

У 1991 р. Наталія Анатоліївна здобула науковий ступінь кандидата юридичних наук. Дисертаційне дослідження було присвячено проблемам професійного захисту прав осіб, які визнаються судом неосудними і в порядку застосування примусових заходів  медичного характеру поміщаються до психіатричних лікарень. Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему  «Міжнародно-правова концепція міжнародного злочину» Н. А. Зелінська захистила  у 2007 р. У 2011 році Н. А. Зелінській присвоєно вчене звання професора.

З 1991 р. Наталія Анатоліївна працювала на викладацькій роботі: на посаді доцента кафедри політології і права Одеського інституту політології та соціального управління; з січня 1998 р. – доцент кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Одеської національної юридичної академії; у квітні 2008 р. переведена на посаду професора кафедри  міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету  «Одеська юридична академія»; у 2016 році стала завідувачем кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету  «Одеська юридична академія».

Наталія Анатоліївна була експертом Ради Європи у «Програмі регіонального навчального курсу українських прокурорів з питань положень та практики застосування Європейської конвенції прав людини»; учасником проекту Британської Ради з розвитку партнерських зв'язків (Великобританія, REAP) в кооперації з Департаментом міжнародного розвитку Великобританії з метою розробки навчального курсу «Міжнародно-правові стандарти прав людини у сфері кримінальної юстиції та пенітенціарної системи» (2000-2002 рр.), експертом-дослідником у міжнародному проекті американського університету (Вашингтон, США) «Центр з вивчення транснаціональної злочинності і корупції (TRACCC)» (2003-2005 рр.), багатьох міжнародних конференцій.

Основними напрями наукових досліджень Наталії Анатоліївни стали  теорія міжнародного  права, міжнародне кримінальне право, міжнародне гуманітарне право, міжнародно-правові стандарти прав людини, кримінальне право Європейського Союзу, міжнародне право та релігія, політична і  міжнародна кримінологія.

Н. А. Зелінська створила цілісну міжнародно-правову концепцію міжнародних злочинів у контексті міжнародної протидії злочинності.  Під керівництвом Наталії Анатоліївни у Національному університеті «Одеська юридична академія» склалася школа міжнародного кримінального права.

У працях професора Н.А. Зелінської вперше в Україні сформульовано концепцію транснаціонального кримінального права і розглянуто його матеріально-правові, процедурно-організаційні та превентивні аспекти; обґрунтовано поняття «транснаціональна криміналізація»; визначено поняття «транснаціональний злочин» як діяння, що визнане злочинним не менш як у двох державах, під юрисдикцію яких воно підпадає.  Систематизовані міжнародно-правові стандарти криміналізації транснаціональних злочинів. Дістало подальшого розвитку дослідження поняття міжнародного злочину як підстави міжнародно-правової відповідальності індивіда і доведено існування його модифікацій: 1) «нюрнберзької», сконструйованої нюрнберзьким і токійським прецедентами; 2) «постнюрнберзької», що сформувалася у постнюрнберзький період під впливом національної судової практики і розвитку міжнародного права; 3) «гаазької», формування якої пов'язано зі створенням і діяльністю міжнародних трибуналів у Гаазі й Аруші; 4) «римської», закладеної в Римському статуті Міжнародного кримінального суду. У роботах Н.А.Зелінської знайшла переконливий розвиток концепція політичного злочину як категорії міжнародного права і політичної кримінології. Н. А. Зелінська дослідила політико-кримінологічні аспекти тероризму і його міжнародно-правові характеристики та розглянула проблему співвідношення понять «політичні злочини» і політичні репресії. Суттєве місце в дослідженнях Н. А. Зелінської займають питання міжнародно-правового захисту прав людини у сфері кримінальної юстиції. Особливий акцент зроблений на тому, що солідарність у протидії злочинності не повинна переростати у сприяння політичним репресіям. Сучасна концепція міжнародного кримінального права покликана забезпечити, з одного боку, потреби у міжнародному співробітництві держав у кримінальному переслідуванні осіб, які скоїли тяжкі злочини, і з іншого – надати захист особам, які піддаються політичним переслідуванням. Досліджується процес «європеїзації» кримінального права, посилення впливу ЄС на розвиток кримінального права держав-членів.

Професор Н.А. Зелінська  – автор більш ніж 160 наукових праць,серед яких: «Европейская конвенция о выдаче правонарушителей и национальное законодательство Украины в контексте защиты прав человека» (1999); «Интернациональный терроризм и «террористический интернационал» (2000) «Транснациональное преступление и транснациональное право» (2002); «Политические преступления в системе международной преступности» (2003); «Международно-правовое определение терроризма» (2003); «Международное преступление как основание международной уголовной ответственности индивидов» (2003) «Международные преступления и международная преступность» (2006); «Макропреступления и макропреступность» (2007); «Нюрнбергская концепція международного преступления и принцип expostfasto в международном уголовном праве» (2008), «Політична злочинність і політична кримінологія: концептуальні підходи» (2009), «Правовий спадок Нюрнберга: до 65 річчя з дня оголошення вироку Міжнародного воєнного трибуналу» (2011), «Преступность в киберпространстве: международно-правовой дискурс» (2012),  «Морское пиратство как международное преступление» (2013), «Европейский суд по правам человека о секуляризме и свободе совести как праве верующих на публичное проявление своїй религиозной идентичности» (2013).  Н. А. Зелінська є співавтором навчального посібника з грифом МОН України «Право Європейського Союзу. Особлива частина» (Київ, 2010), навчально-методичного посібника «Міжнародне кримінальне право» (Одеса, 2008) та інших навчально-методичних посібників з міжнародного права. Під редакцією Н. А. Зелінської вийшов перший в Україні підручник з міжнародного кримінального права «Теорія та практика міжнародного кримінального права» (2017).

Т. Р. Короткий


Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Березень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
13.03.2020 08:00:00 - ІІІ Судовий форум
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика