ПРАВО В ОСОБАХ
Зелінська Наталія Анатоліївна 04.12.2017

Зелінська Наталія Анатоліївна

Зелінська Наталія Анатоліївна (03.12.1953, м. Самара – 13.02.2017) – український правознавець, д.ю.н, професор, відомий фахівець у галузі міжнародного кримінального права та міжнародної кримінології.

Н. А. Зелінська народилась 3 грудня 1953 р. у м. Самара. Вчилася на юридичному факультеті Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова, якій закінчила з відзнакою в 1978 р. Близько двадцяти років займалася адвокатською діяльністю, була членом Одеської колегії адвокатів.

У 1991 р. Наталія Анатоліївна здобула науковий ступінь кандидата юридичних наук. Дисертаційне дослідження було присвячено проблемам професійного захисту прав осіб, які визнаються судом неосудними і в порядку застосування примусових заходів  медичного характеру поміщаються до психіатричних лікарень. Дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему  «Міжнародно-правова концепція міжнародного злочину» Н. А. Зелінська захистила  у 2007 р. У 2011 році Н. А. Зелінській присвоєно вчене звання професора.

З 1991 р. Наталія Анатоліївна працювала на викладацькій роботі: на посаді доцента кафедри політології і права Одеського інституту політології та соціального управління; з січня 1998 р. – доцент кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Одеської національної юридичної академії; у квітні 2008 р. переведена на посаду професора кафедри  міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету  «Одеська юридична академія»; у 2016 році стала завідувачем кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету  «Одеська юридична академія».

Наталія Анатоліївна була експертом Ради Європи у «Програмі регіонального навчального курсу українських прокурорів з питань положень та практики застосування Європейської конвенції прав людини»; учасником проекту Британської Ради з розвитку партнерських зв'язків (Великобританія, REAP) в кооперації з Департаментом міжнародного розвитку Великобританії з метою розробки навчального курсу «Міжнародно-правові стандарти прав людини у сфері кримінальної юстиції та пенітенціарної системи» (2000-2002 рр.), експертом-дослідником у міжнародному проекті американського університету (Вашингтон, США) «Центр з вивчення транснаціональної злочинності і корупції (TRACCC)» (2003-2005 рр.), багатьох міжнародних конференцій.

Основними напрями наукових досліджень Наталії Анатоліївни стали  теорія міжнародного  права, міжнародне кримінальне право, міжнародне гуманітарне право, міжнародно-правові стандарти прав людини, кримінальне право Європейського Союзу, міжнародне право та релігія, політична і  міжнародна кримінологія.

Н. А. Зелінська створила цілісну міжнародно-правову концепцію міжнародних злочинів у контексті міжнародної протидії злочинності.  Під керівництвом Наталії Анатоліївни у Національному університеті «Одеська юридична академія» склалася школа міжнародного кримінального права.

У працях професора Н.А. Зелінської вперше в Україні сформульовано концепцію транснаціонального кримінального права і розглянуто його матеріально-правові, процедурно-організаційні та превентивні аспекти; обґрунтовано поняття «транснаціональна криміналізація»; визначено поняття «транснаціональний злочин» як діяння, що визнане злочинним не менш як у двох державах, під юрисдикцію яких воно підпадає.  Систематизовані міжнародно-правові стандарти криміналізації транснаціональних злочинів. Дістало подальшого розвитку дослідження поняття міжнародного злочину як підстави міжнародно-правової відповідальності індивіда і доведено існування його модифікацій: 1) «нюрнберзької», сконструйованої нюрнберзьким і токійським прецедентами; 2) «постнюрнберзької», що сформувалася у постнюрнберзький період під впливом національної судової практики і розвитку міжнародного права; 3) «гаазької», формування якої пов'язано зі створенням і діяльністю міжнародних трибуналів у Гаазі й Аруші; 4) «римської», закладеної в Римському статуті Міжнародного кримінального суду. У роботах Н.А.Зелінської знайшла переконливий розвиток концепція політичного злочину як категорії міжнародного права і політичної кримінології. Н. А. Зелінська дослідила політико-кримінологічні аспекти тероризму і його міжнародно-правові характеристики та розглянула проблему співвідношення понять «політичні злочини» і політичні репресії. Суттєве місце в дослідженнях Н. А. Зелінської займають питання міжнародно-правового захисту прав людини у сфері кримінальної юстиції. Особливий акцент зроблений на тому, що солідарність у протидії злочинності не повинна переростати у сприяння політичним репресіям. Сучасна концепція міжнародного кримінального права покликана забезпечити, з одного боку, потреби у міжнародному співробітництві держав у кримінальному переслідуванні осіб, які скоїли тяжкі злочини, і з іншого – надати захист особам, які піддаються політичним переслідуванням. Досліджується процес «європеїзації» кримінального права, посилення впливу ЄС на розвиток кримінального права держав-членів.

Професор Н.А. Зелінська  – автор більш ніж 160 наукових праць,серед яких: «Европейская конвенция о выдаче правонарушителей и национальное законодательство Украины в контексте защиты прав человека» (1999); «Интернациональный терроризм и «террористический интернационал» (2000) «Транснациональное преступление и транснациональное право» (2002); «Политические преступления в системе международной преступности» (2003); «Международно-правовое определение терроризма» (2003); «Международное преступление как основание международной уголовной ответственности индивидов» (2003) «Международные преступления и международная преступность» (2006); «Макропреступления и макропреступность» (2007); «Нюрнбергская концепція международного преступления и принцип expostfasto в международном уголовном праве» (2008), «Політична злочинність і політична кримінологія: концептуальні підходи» (2009), «Правовий спадок Нюрнберга: до 65 річчя з дня оголошення вироку Міжнародного воєнного трибуналу» (2011), «Преступность в киберпространстве: международно-правовой дискурс» (2012),  «Морское пиратство как международное преступление» (2013), «Европейский суд по правам человека о секуляризме и свободе совести как праве верующих на публичное проявление своїй религиозной идентичности» (2013).  Н. А. Зелінська є співавтором навчального посібника з грифом МОН України «Право Європейського Союзу. Особлива частина» (Київ, 2010), навчально-методичного посібника «Міжнародне кримінальне право» (Одеса, 2008) та інших навчально-методичних посібників з міжнародного права. Під редакцією Н. А. Зелінської вийшов перший в Україні підручник з міжнародного кримінального права «Теорія та практика міжнародного кримінального права» (2017).

Т. Р. Короткий


Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Жовтень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5
05.10.2019 10:00:00 - Compliance law forum
6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика