ПРАВО В ОСОБАХ
Кульчицький Володимир Семенович 04.09.2017

Кульчицький Володимир Семенович

Володимир Семенович Кульчицький - людина з великої літери, унікальна постать, один з найвизначніших українських вчених-правників у галузі історії держави і права не лише в Україні, а й за її межами середини ХХ - початку ХХІ ст. Основоположник Львівської історико-правової дослідницької школи, доктор юридичних наук, професор, Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент Академії правових наук України, Заслужений юрист України. Талановитий педагог та чуйний вихователь студентської молоді, істинний інтелігент, взірець учителя для цілого покоління українських науковців, освітян та державних діячів.

Володимир Семенович Кульчицький народився 28 грудня 1919 року у селі Кульчиці Самбірського району Львівської області, де у 1930 р. закінчив початкову школу. У 1931 р. виступив до Самбірської гімназії імені Адама Міцкевича. Після закінчення гімназії у 1939 р. вступив на перший курс юридичного факультету Львівського університету, який 1 грудня 1939 р. перейменований у Львівський державний університет, а 8 січня 1940 р. університету було присвоєно ім'я Івана Франка.

18 серпня 1944 р. Володимир Кульчицький був мобілізований, брав участь у боях з фашистами, а 23 вересня того ж року тяжко поранений і демобілізований. Бойові та професійні заслуги В.С. Кульчицького були відзначені орденом Вітчизняної війни І ступеня; 11 медалями і нагрудним знаком.

Після війни Володимир Кульчицький продовжив навчання на ІІІ курсі денної форми навчання юридичного факультету Львівського державного університету, і закінчив його і того ж 1948 р. вступив до аспірантури по кафедрі історії та теорії держави і права Львівського державного університету, яку закінчив у 1951 р. Після цього зарахований викладачем, згодом старшим викладачем на цій же кафедрі.

У 1950 р. В.С. Кульчицький приступив до глибокого наукового дослідження: як саме виявилися й реалізувалися у конкретних історичних умовах західноукраїнського регіону загальні закономірності розвитку держави і права.

Значну увагу Володимир Семенович звернув на дослідження суспільно-політичного ладу і права Галицько-Волинської держави, державного ладу, судоустрою і права в Україні, а особливо на землях Східної Галичини, Північної Буковини та Закарпаття, які до 1939-1944 рр. перебувала у складі іноземних держав. 19 квітня 1954 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: "Галицький сейм в системі колоніального апарату Австро-Угорщини". Захист відбувся на юридичному факультеті Московського університету імені М.В. Ломоносова. Рішенням Вченої ради цього університету Володимиру Семеновичу Кульчицькому присуджено науковий ступінь кандидата юридичних наук. З 1954 по 1957 рр. обирався народним засідателем Народного суду 3-ї дільниці колишнього Ленінського району м. Львова.

4 лютого 1956 р. рішенням Вищої атестаційної комісії В.С. Кульчицькому присвоєно вчене звання доцента кафедри історії та теорії держави і права.

У 1970 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: "Політичний апарат колоніального управління Східною Галичиною (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.)". Захист відбувся в Інституті держави і права Академії наук УРСР. Рішенням Вищої атестаційної комісії від 9 квітня 1971 р. В.С. Кульчицькому присуджено науковий ступінь доктора юридичних наук, а 9 лютого 1973 р. присвоєно вчене звання професора кафедри історії та теорії держави і права.

У 1992 р. Володимира Семеновича Кульчицького обрано членом-кореспондентом Академії правових наук України. Як науковий керівник або ж як консультант Володимир Семенович безпосередньо сприяв підготовці і захисту докторських дисертацій О. Д. Святоцького, І. Г. Біласа, М. М. Кобилецького, І. Й. Бойка, а також кандидатських дисертацій О. І. Мінаєва, Т. В. Фецича, О. Святоцького, М. Кравчука, Я. М. Пігача, Л. Т. Присташ, І. С. Лісної, М. М. Кобилецького, І. Й. Бойка, І. М. Паньонка, О. І. Мікули, І. Ю. Настасяк, О. М. Юхимюк, Я. І. Хомяка, О. О. Сидорчука, О. Я. Паславської, Н. Ю. Панича, В.О. Святоцької.

Кульчицький був автором або співавтором близько 500 наукових і науково-популярних праць, зокрема 20 колективних монографій і 10 вузівських підручників:

“Торжество історичної справедливості” (Львів, 1968),

“Возз'єднання Закарпаття з Радянською Україною (соціально-політичні і правові основи)” (Львів, 1985),

“Юридична наука і освіта на Україні” (Київ, 1992),

“История отечественного государства и права” (Москва, 1996),

“Історія держави і права України” (Львів, 2000);

“Правознавство” (Львів, 1994);

“З історії української державності” (Львів, 1992);

“Державний лад і право в Галичині в другій половині ХІХ - на початку ХХ ст.” (Львів, 1966);

“Входження Галичини, Північної Буковини та Закарпаття до складу України (1939-1945 рр.)” (Дрогобич, 1995);

“Історія держави і права України. Академічний курс у 2-х томах” (Київ, 2000),

“Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Історія” (Івано-Франківськ, 2001);

“Довідник з історії України” (Київ, 2001),

“Апарат управління Галичиною в складі Австро-Угорщини” (Львів, 2002); монографія “Галицько-Волинська держава (1199-1349 рр.)” (Львів: Бібльос, 2006);

“Генезис та еволюція української конституції” (Львів, 2006);

“Історія держави і права України. Академічний курс”, реком. МОН України (Київ, 2008) і ін.

Професор В.С. Кульчицький був членом Наукової ради юридичного журналу "Право України" (м. Київ), членом спеціалізованої вченої ради Д 35.05.03 у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

У липні 1999 р. професору Володимиру Семеновичу Кульчицькому за особистий внесок у розвиток дружніх взаємин між народами та зміцнення міжнародного авторитету України присвоєно почесне звання "Народний посол України". У жовтні цього ж року він удостоєний Почесної відзнаки лауреата Всеукраїнського конкурсу на краще професійне звання "Юрист року" з номінації наукового співробітника за підсумками 1999 року.

У грудні 1999 р. Указом Президента України В.С. Кульчицькому присвоєно почесне звання "Заслужений юрист України".

10 жовтня 2001 р. Вчена рада Львівського університету імені Івана Франка присвоїла йому почесне звання Заслужений професор Львівського національного університету імені Івана Франка за особливі заслуги в розвитку науки і освіти, підготовку наукових кадрів вищої кваліфікації, довголітню науково-педагогічну та громадську діяльність в Університеті.

Принциповість і порядність, широка ерудованість і відданість науці, сумлінне ставлення до виконання своїх громадських і службових обов'язків, душевна теплота й чуйність здобули Володимиру Семеновичу Кульчицькому високий авторитет і глибоку повагу колег по роботі, студентів та керівного складу Львівського національного університету імені Івана Франка, у якому вчений безперервно працював понад 60 років.

І жодна людина, якій доводилося на життєвому шляху перетнутися і спілкуватися із Вченим, Людиною з великої літери, жоден студент, доцент, професор, які зверталися до Володимира Семеновича Кульчицького за порадою, не залишалися без його уваги, завжди отримували людську пораду, підтримку, належні консультації чи рекомендації цієї непересічної постаті.

23 липня 2009 р. В.С. Кульчицький помер. Похований у Львові на Личаківському кладовищі.

Володимир Семенович залишив світлу пам'ять, він був, є і буде прикладом порядності, професіоналізму, патріотизму і людяності. Наша подяка йому за його добрі справи невичерпна. Його внесок у науку і педагогіку – неоціненний.


Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика