НовиниУкраїна

Актуальні питання застосування новел корпоративного законодавства: Південний форум з корпоративного права

20.05.2019 / 13:24
724
+A
-a

Актуальні питання застосування новел корпоративного законодавства: Південний форум з корпоративного права

17 травня у м. Одесі відбувся Південний форум з корпоративного права, організований Асоціацією правників України (АПУ).

Для участі у форумі зібралися не лише Одеські правники та судді, але й партнери столичних юридичних компаній та представники Верховного Суду.

З вітальним словом до учасників форуму звернулися Голова Відділення АПУ в Одеській області Олександр Байдерін, Голова Господарського суду Одеської області Володимир Петров, Заступник Голови Ради адвокатів Одеської області Андрій Костін, Керуючий партнер ЮК AS Legal Максим Андрєєв.

Тематично робота Південного форуму з корпоративного права складалася з трьох сесій: «Новації законодавства у сфері корпоративного права», «Останні тенденції судової практики», «Актуальна практика корпоративних юристів».

IMG_6911 к.jpg

Під час першої сесії учасники форуму мали можливість поспілкуватися з авторами Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Так, Марія Орлик (партнер CMS Reich-Rohwig Hainz), Анна Зоря (партнер АО Arzinger), Микола Стеценко (керуючий партнер AVELLUM) поділилися враженнями від участі у робочій групі щодо створення Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», окреслили важливі питання для вірного розуміння Закону, зокрема, щодо необхідності звертатися до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», які містять ядро цього Закону.

Марія Орлик наголосила на тому, що метою розробки та прийняття Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» було забезпечення захисту бізнесу та підприємства, досягнення балансу інтересів як мажорітарних, так і міноритарних учасників товариства.

Учасники першої сесії також обговорили такі новели корпоративного законодавства як корпоративний договір, безвідклична довіреність та поділилися практикою застосування цих інститутів.

IMG_E6915.JPG

Микола Стеценко навів особливості корпоративного договору, його співвідношення зі статутом товариства, розповів, які відносини є доцільним врегулювати корпоративною угодою (зокрема щодо відчуження часток, додаткові умови використання переважного права).

Олександр Байдерін (адвокат, керуючий партнер ЮК CLS) повідомив, на які питання доцільно звертати увагу при розробці статуту товариства, поділився власною практикою та приділив увагу питанню виключення зі складу учасників товариства.

Також учасники сесії окреслили можливий вектор подальшого розвитку корпоративного законодавства, можливість відходу від статутного капіталу та удосконалення існуючих інститутів.

Друга сесія була присвячена питанням юрисдикції корпоративних спорів, актуальним висновкам Великої Палати Верховного Суду та Касаційного господарського суду ВС щодо розгляду корпоративних спорів, ефективності захисту порушених прав та законних інтересів учасників корпоративних правовідносин.

Голова Господарського суду Одеської області Володимир Петров звернув увагу на вірне обрання способу захисту порушених прав учасників товариства, зокрема, при оскарженні рішень загальних зборів та зупинився на питанні належного суб’єкта звернення за судовим захистом, розмежуванні порушеного права та законного інтересу як окремих категорій.

IMG_E6919 к.jpg

Суддя Великої Палати Верховного Суду Олена Кібенко навела висновки Великої Палати ВС щодо розмежування адміністративної, цивільної та господарської юрисдикцій, зокрема, у спорах з державним реєстратором, стягнення з товариства коштів, стягнення з учасників товариства отриманих дивідендів, відшкодування витрат товариства на проведення аудиту, витребування акцій із чужого незаконного володіння, розірвання договору купівлі-продажу частки у статутному капіталі товариства.

Так, наприклад, відповідно до висновку Великої Палати ВС у постанові від 03.07.2018 у справі № 917/1345/17 у разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав внаслідок сплати учасникам коштів в якості дивідендів, в силу корпоративного характеру спірних правовідносин такий спір підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Актуальні висновки Касаційного господарського суду ВС при застосуванні норм корпоративного права представила Олеся Лукомська – начальник відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС. Учасники мали можливість ознайомитись з висновками суду касаційної інстанції щодо обов’язку товариства провести щорічні збори акціонерів, змісту та способу повідомлення про скликання загальних зборів, внесення змін до статуту товариства, ризиків учасників, пов’язаних з діяльністю товариства, розрахунків при виході з товариства, повернення корпоративних прав.

Також Олеся Лукомська звернула увагу, що у постановах Касаційного господарського суду ВС (справи №№ 907/167/17, 916/1553/17, 906/40/18) міститься висновок про застосування за аналогією закону до діяльності приватного підприємства норм, які регулюють діяльність господарських товариств.

IMG_E6976.JPG

Суддя Господарського суду Одеської області Юлія Бездоля приділила увагу новим інститутам господарського процесуального законодавства – зустрічного забезпечення, інституту свідків, мирного врегулювання спору за участі судді, звернула увагу на актуальність питання добросовісного користування процесуальними правами та заходам процесуального примусу. Суддя закликала адвокатську спільноту активно використовувати нові процесуальні інститути та спільно напрацьовувати практику їх застосування.

Її колега суддя Юрій Шаратов звернув увагу на правові підстави забезпечення позову, особливості забезпечення позову у корпоративних спорах, навів приклади поширених недоліків заяв про забезпечення позову за практикою господарського суду Одеської області та Південно-Західного апеляційного господарського суду, що було підставою для повернення заяв та відмови у забезпеченні позову. Також суддя зауважив на вірному та конкретному формулюванні заходу забезпечення позову.

Під час роботи третьої сесії учасники форуму обговорили актуальну правозастосовну практику юристів у корпоративній сфері.

IMG_E6978.JPG

Своїм досвідом поділилися: Василь Пеньковський (голова АО ADVISERS), який висвітлив питання взаємодії власника товариства з керівником та співвідношення корпоративних та трудових норм у регулюванні статусу директора; Олена Медвєдєва (адвокат, юрисконсульт ТОВ «Нова фармація Лімітед, голова АО «Партнерство»), яка розповіла як мінімізувати ризики директора товариства, зокрема, із застосування навичок медіатора; Ірина Туфекчі (головний юрисконсульт Відділу реструктуризації заборгованості та стягнення АТ «Ощадбанк») приділила увагу правовому регулюванню «значного правочину».

В перервах між сесіями форумчани мали можливість за філіжанкою кави продовжити дискусію, поділитися враженнями та милуватися мальовничим видом Одеського пляжу «Ланжерон».

Людмила Богуцька для «Українського права»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика