НовиниУкраїна

Антикорупційний комітет знайшов корупціогенні ризики в законопроекті про легалізацію грального бізнесу

22.12.2015 / 16:25
1918
+A
-a

Антикорупційний комітет знайшов корупціогенні ризики в законопроекті про легалізацію грального бізнесу

Комітет з питань запобігання і протидії корупції визнав таким, що не відповідає вимогам антикорупційного законодавства, законопроект про детінізацію ринку азартних ігор та забезпечення доходами бюджету з метою виконання соціальних зобов'язань (№ 3632).

Члени Комітету звернули увагу на те, що у пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що його прийняття дозволить захистити права і свободи громадян, мінімізувати суспільну шкоду, пов’язану з організацією та проведенням нелегальних азартних ігор та пов’язаним з цим ухилянням від сплати податків, мінімізувати ризики для суспільства і вразливих груп населення від участі в азартних іграх, залучити інвестиції в економіку України, створити додаткові робочі місця та отримати суттєве джерело додаткових надходжень до Державного бюджету України.

Водночас, у Комітеті зазначають, корупційні ризики містять:

- норма пункту 15 частини 1 статті 7 "Повноваження Уповноваженого органу", яким цей орган наділяється повноваженням: „може встановлювати вимоги до розміру відсотка виграшу…”;

- норма частини 2 статті 14 містить повноваження Уповноваженого органу визначати оціночні критерії наявності у особи ігрової залежності. Ця адміністративна процедура корупціогенна, оскільки не властива повноваженням органів державної влади і призведе в подальшому до зловживань, виникненню конфлікту інтересів при виконанні організатором азартних ігор обов’язків, передбачених пунктом 7 частини 1 статтею 13 "вживати заходи для боротьби з ігровою залежністю";

- норма частини 5 статті 30, яка наділяє Уповноважений орган фактично необмеженими функціями втручання у діяльність суб’єктів при визначені переліку лотерей, їх розповсюджені – "Уповноважений орган на власний розсуд може відмовити у погоджені окремого виду лотереї…";

- норми статі 42 "Спеціальні обмеження щодо участі в парі" суперечать нормам статі 16 "Вимоги до гравця" і містять корупційні ризики при здійсненні перевірок у сфері азартних ігор, оскільки статтею 16 забороняється бути гравцями недієздатним та обмежено дієздатним особам та особам, які не досягли 18 років, а частиною 3 статті 42 це дозволяється.

Корупціогенні ризики містить норма частини 7 статті 24 "Оператор лотерей", якою оператору надається право передавати іншій особі право користуватися його ліцензією. Це може бути одним із способів переходу в тінь. 

Крім того, законопроект не містить усього спектру детального державного контролю при регулюванні діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор, що дає можливість в подальшому маніпулювати його нормами на користь посадових осіб їх особистих інтересів і суб’єктів грального бізнесу, тому Комітет пропонує відхилити поданий законопроект.

Варто зазначити, що свій висновок вже надало і Головне науково-експертне управління, яке пропонує прийняти за основу цей проект, але з подальшим врахуванням висловлених зауважень та пропозицій. Зокрема, експерти висловили пропозиції суттєво скоротити кількість термінів, зміст яких визначається у законі, а щодо тих, зміст яких розкривається у інших законах, визначити це шляхом посилання на відповідні закони, більш детально прописати питання державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Застереження висловлено і щодо того, що у деяких випадках повноваження органів державного регулювання визначаються таким чином, що фактично дозволяють їх необмежене втручання у відповідну діяльність суб‘єктів господарювання, а також створюють умови для вчинення правопорушень, зокрема корупційних.

Також експертне управління вважає досить сумнівним об‘єднання у одному законодавчому акті регулювання господарської діяльності з організації та проведення азартних ігор у казино та букмекерської діяльності з діяльністю щодо випуску та проведення лотерей, оскільки відповідна діяльність за проектом  має суттєві відмінності, які полягають, зокрема у монополізації діяльності з випуску та проведення лотерей на принципі єдиного оператора та "вільному" здійсненні господарської діяльності з організації та проведення інших азартних ігор суб‘єктами господарювання, які відповідають вимогам закону. 

Нагадаємо, що під час ранкового пленарного засідання Голова Верховної Ради запропонував не включати законопроект щодо грального бізнесу до переліку законопроектів, що пов’язані з прийняттям проекту Закону України про Держбюджет на 2016 рік, а натомість включити альтернативний проект змін до Податкового кодексу. Наразі депутати так і не проголосували процедурну постанову про особливості процедури розгляду законопроектів, що пов'язані з прийняттям проекту Закону України про Державний бюджет України на 2016 рік.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика