НовиниУкраїна

Безвізові законопроекти вже у Раді й мають бути проголосовані невідкладно

16.02.2016 / 09:17
7760
+A
-a

Безвізові законопроекти вже у Раді й мають бути проголосовані невідкладно

Цей пленарний тиждень у роботі Верховної Ради обіцяє бути напруженим, адже на порядку денному першочерговим завданням визначено ухвалення так званих безвізових законів, від чого залежатиме внесення Єврокомісією законодавчої пропозиції про скасування візового режиму для громадян України.

Президент України Петро Порошенко вже вніс на розгляд Верховної Ради пакет з трьох законопроектів, спрямованих на виконання Україною критеріїв запровадження безвізового режиму з Європейським Союзом у сфері протидії корупції:

1) про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо виконання рекомендацій, які містяться у шостій доповіді Європейської Комісії про стан виконання Україною Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України, стосовно удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації (№ 4054):

2) про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" щодо забезпечення прозорості в організації діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з метою виконання рекомендацій Міжнародного валютного фонду (№ 4055);

3) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання рекомендацій, які містяться у шостій доповіді Європейської комісії про стан виконання Україною Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України стосовно удосконалення засад діяльності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (№ 4056).

Так, законопроектом № 4054 передбачається внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів  для забезпечення застосування інститутів "спеціальної конфіскації" і "арешту на майно" у чіткій відповідності з європейськими стандартами, зокрема з Директивою Європейського Парламенту та Ради від 3 квітня 2014 року № 2014/42/ЄС "Про заморожування та конфіскацію засобів вчинення злочинів та доходів від злочинної діяльності у Європейському Союзі".

Зокрема, проектом пропонується у статті 961 Кримінального кодексу запровадити можливість застосування спеціальної конфіскації за умови вчинення:

- умисного предикатного злочину або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки такого злочину;

- злочинів, санкції за які на сьогодні прямо передбачають таку конфіскацію.

У свою чергу, зміни до Кримінального процесуального кодексу мають на меті забезпечити можливість накладення арешту на майно в кримінальному провадженні у випадках:

- необхідності збереження доказів;

- застосування спеціальної конфіскації;

- застосування конфіскації як виду покарання (заходу кримінально-правового характеру) до фізичних (юридичних) осіб;

- забезпечення виконання цивільного позову або стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Іншим законопроектом № 4055 удосконалюються правові засади організації діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, забезпечується прозорість в діяльності конкурсних комісій з призначення на адміністративні посади та посади прокурорів у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі задля виконання рекомендацій Міжнародного валютного фонду.

У своїх рекомендаціях МВФ висловився, що члени конкурсної комісії, яка здійснює відбір кандидатів на відповідні посади, повинні мати бездоганну репутацію та високі професійні якості, а очолювати конкурсну комісію має загальновизнаний та авторитетний експерт з числа членів комісії, призначених Верховною Радою України, який має значний досвід з підтримки боротьби з корупцією. Крім того, повноваження з призначення на посаду та звільнення з посади в Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі інших осіб повинні бути надані керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а не Генпрокурору, як це передбачено чинним українським законодавством.

Зареєстрований законопроект враховує рекомендації МВФ і передбачає, що членами конкурсної комісії, яка здійснюватиме організацію та проведення конкурсу з призначення на адміністративні посади в Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, можуть бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також значний досвід діяльності у сфері запобігання або протидії корупції. Також встановлюється обов'язкове обрання голови конкурсної комісії з числа її членів, визначених Верховною Радою України.

Генеральний прокурор України матиме повноваження щодо призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, першого заступника та заступника керівника цієї прокуратури. Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури призначатиме осіб на інші адміністративні посади в названій прокуратурі. При цьому конкурсна комісія подаватиме лише по одній кандидатурі на кожну з посад. У свою чергу, визначення Генеральним прокурором чотирьох осіб до конкурсної комісії передбачено як тимчасовий захід, до 15 квітня 2016 року, до початку діяльності Ради прокурорів України та Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.

Також керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури надається право приймати на роботу та звільняти з неї (замість погодження) працівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, які не є прокурорами.

І останній законопроект № 4056 спрямований на удосконалення засад діяльності Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Зокрема, пропонується уповноважити Національне агентство не лише на збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, але й на володіння, користування та/або розпорядження такими активами, в тому числі право реалізації, технологічної переробки чи передачі в управління активів, конфіскованих у кримінальному провадженні.

Крім того, проектом Закону передбачається на законодавчому рівні закріпити розміри посадових окладів працівників Національного агентства, що стане додатковою гарантією їх незалежності. Розмір посадового окладу для Голови Нацагентства пропонують встановити в 12 мінімальних зарплат, його заступника - в 11, директора департаменту - в 10, начальника відділу - в 7 і провідного спеціаліста - в 5. При цьому голові агентства і його заступникам встановлюється також надбавка за особливий характер роботи та інтенсивність праці у розмірі до 75% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг. Також голові, його заступникам, співробітникам агентства виплачується додатково премія в розмірі тримісячної заробітної плати за умови успішної незалежної оцінки ефективності діяльності і успішного проходження щорічної оцінки виконання покладених обов'язків і завдань.

Ці законопроекти Президент визначив як невідкладні. Відповідно, їх розгляд заплановано вже на цьому пленарному тижні.

Нагадаємо, що під час опрацювання у парламенті законів про Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, та стосовно спецконфіскації до них були внесені суттєві правки, які Європейським Союзом не будуть підтримані, на чому тоді акцентували увагу в уряді. Зокрема, щодо невідповідності окремим директивам Європейського Союзу. Як бачимо, у пояснювальних записках до деяких проектів дійсно зазначено на необхідності приведення українського законодавства у відповідність до деяких директив, зокрема Директиви ЄС 2014/42/EU про арешт та конфіскацію предметів злочинної діяльності та доходів від неї в ЄС, на що у своїх рекомендаціях про стан виконання Україною Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України вказала Європейська комісія.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Вересень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.09.2019 08:30:00 - VIII Податковий форум
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика