НовиниУкраїна

Діяльність господарських товариств хочуть врегулювати новим законом

20.05.2016 / 09:16
7032
+A
-a

Діяльність господарських товариств хочуть врегулювати новим законом

Група депутатів зареєструвала у парламенті проект Закону № 4666 «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Метою законопроекту є  вдосконалення регулювання відносин, які пов’язані із створенням, діяльністю та припиненням товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю.

Особливістю законопроекту є те, що в ньому відсутні визначення понять «товариство з обмеженою відповідальністю» та «товариство з додатковою відповідальністю». На думку розробників, надання у законі визначень товариствам  є непотрібним, бо не дає жодної користі для встановлення регулювання. Водночас у ньому збережено такі положення, як сфера застосування; нагадування, що товариство і учасники не відповідають за боргами одне одного; пряма вказівка на необмеженість кількості учасників; окремі статті про права та обов’язки учасників товариства тощо.

Учасники товариств зможуть використовувати для врегулювання своїх відносин корпоративні договори. Конфлікт між правом учасника вільно використовувати свій голос та необхідністю забезпечити виконання зобов‘язань за договором пропонується вирішити, встановивши можливість забезпечувати виконання зобов’язань за такими договорами неустойкою. Вимога безвідплатності договору має зменшити ризики захоплення контролю над товариством та змови окремих груп учасників проти інших. Учасники
– сторони такого договору, вільні самостійно визначати строк його дії. Тобто чітко відмежовується предмет корпоративного договору від предмету закону і статуту. У законі і статуті можуть бути встановлені певні повноваження учасників, а у корпоративному договорі – зобов’язання  сторін про їх реалізацію певним чином.

Важливою новелою проекту є виключення інформації про розмір статутного капіталу та переліку учасників товариства з переліку відомостей, що підлягають обов‘язковому закріпленню в статуті. Замість включення відомостей про статутний капітал та учасників до статуту проектом передбачено відображення цих відомостей у Єдиному державному реєстрі та чіткі правила, що захищають права всіх заінтересованих осіб. З цією метою вносяться зміни до Закону України  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Також до статуту не потрібно буде включати місцезнаходження товариства.

Проектом встановлено загальне правило про внесення учасниками вкладів не пізніше шести місяців з дня державної реєстрації товариства. Це правило враховує випадки, коли, наприклад, учасники зобов’язуються внести майно, яке не може бути внесено одразу, або коли таке внесення є недоцільним. При цьому передбачено, що учасники товариства можуть встановити у статуті менший строк внесення вкладів.

Проект передбачає настання жорстких наслідків за порушення строків внесення вкладу, аж до вилучення частки учасника, який прострочив її оплату. При цьому у разі часткового внесення вкладу на розсуд товариства вирішується питання про те, чи буде учасник позбавлений участі у товаристві зовсім, чи його частка буде зменшена до розміру внесеної частини вкладу. Для уникнення ситуації невизначеності та плутанини встановлюється заборона на збільшення розміру статутного капіталу до повної оплати учасниками внесків.

Також проектом закріплюється правило щодо незмінності пропорцій часток учасників при збільшенні розміру статутного капіталу без залучення додаткових внесків (тобто за рахунок нерозподіленого прибутку товариства) та при зменшенні розміру статутного капіталу за рішенням товариства співвідношення розмірів часток учасників у статутному капіталі не змінюється та встановлюються правила збільшення розміру статутного капіталу із залученням додаткових вкладів за рішенням загальних зборів.

Задля уникнення конфліктів між учасниками та з метою захисту інтересів міноритарних учасників передбачена можливість спершу вносити додаткові внески пропорційно часткам учасників у статутному капіталі. Водночас якщо всі учасники приймають рішення одностайно і бажають змінити ці правила, зокрема з огляду на термінову потребу товариства у грошових коштах, вони можуть це зробити.

За одностайним рішенням всіх учасників може бути застосований спрощений порядок збільшення розміру статутного капіталу із залученням додаткових внесків – за договором.

Проект врегульовує питання виходу  учасника з товариства. Зокрема, передбачається, що учасник, частка якого в капіталі товариства перевищує 50 відсотків, може вийти з товариства за згодою інших учасників, в той час як учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства не перевищує 50 відсотків, може у будь-який час вийти з товариства. Учасник, який подав заяву про вихід, вважається таким, що вийшов, з дня державної реєстрації зменшення розміру статутного капіталу на розмір частки учасника.

Проектом передбачається кардинальне вдосконалення механізму виключення учасника з товариства - виключення учасника здійснюється в судовому порядку.

Щодо виплати дивідендів, то вони сплачуються тим особам, які були учасниками на момент прийняття рішення про сплату дивідендів. При цьому встановлюється солідарна відповідальність посадових осіб, діями яких учасники були введені в оману, та учасників за повернення неправомірно виплачених коштів.

Проект містить низку застережних механізмів, які повинні запобігти вилученню активів під приводом виплат прибутку. Так, загальні збори учасників не можуть прийняти рішення про розподіл прибутку, якщо товариство має зобов‘язання по виплатах учасникам, що вийшли або були виключені, якщо товариство не в змозі розрахуватись із кредиторами тощо. Дивіденди не виплачуються учаснику, який не повністю вніс вклад.

З новел, що стосуються органів товариства та їх діяльності, варто зазначити такі: обов‘язок виконавчого органу товариства скликати загальні збори у випадку різкого (на 50 відсотків) зменшення вартості чистих активів товариства, відмова від застосування довіреності як інструменту доведення сформованої волі учасника до товариства, проведення загальних зборів товариства з одним учасником без дотримання вимог про порядок скликання, повідомлення про збори, порядок проведення та порядок голосування.  

Проектом пропонується надати учасникам товариства з обмеженою відповідальністю можливість передбачити в статуті створення наглядової ради та передбачити участь у ній незалежних членів.

Важливою новацією проекту є встановлення правил про значні правочини і правочини із заінтересованістю. Передбачається, що виконавчий орган не може вчиняти значні правочини і правочини з заінтересованістю за власним рішенням, а має отримати на це спеціальне повноваження шляхом одержання згоди, яка надається загальними зборами або наглядовою радою (причому голосування відбувається за спеціальними правилами).  Якщо виконавчий орган не мав повноважень на вчинення правочину, то такий правочин є не вчиненим. тобто не створює юридичних наслідків, на які він направлений.

З метою запобігання рейдерству, до якого товариства з обмеженою відповідальністю є дуже вразливими, передбачається, що більшість документів, на підставі яких вносяться зміни до відомостей про частки учасників у статутному капіталі, мають бути нотаріально посвідчені чи справжність підписів має засвідчуватись нотаріально, а також повідомлення всіх учасників про зміну структури участі у товаристві.

Щодо товариств з додатковою відповідальністю, то їхня діяльність регулюється за аналогією з товариствами з обмеженою відповідальністю, з урахуванням єдиної особливості останнього, яка полягає у встановленні додаткової відповідальності учасників товариства за його зобов‘язаннями при ліквідації.

Розробники законопроекту розраховують, що його прийняття покращить бізнес-клімат, сприятиме залученню прямих іноземних інвестицій, створить передумови для створення нових та розвитку існуючих підприємств, збільшить надійність захисту прав власності та забезпечить учасників ефективними механізмами запобігання та вирішення корпоративних конфліктів. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика