Група депутатів зареєструвала у Верховній Раді України проект Закону № 4031а "Про внесення змін до статті 241 Цивільного кодексу України щодо запобігання рейдерського захоплення власності".
Автори законопроекту пропонують захистити права акціонерів та інших учасників (засновників) юридичних осіб від зловживань з боку недобросовісних посадових осіб цих юридичних осіб, які, користуючись відсутністю правової визначеності, виводять майно таких юридичних осіб.
Свою законодавчц ініціативу народні депутати обґрунтовують тим, що у чинній редакції частини 1 статті 241 ЦК України визначено, що правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою. Правочин вважається схваленим зокрема у разі, якщо особа, яку він представляє, вчинила дії, що свідчать про прийняття його до виконання.
Проте останнім часом в Україні склалася різна та неоднозначна судова практика щодо застосування вказаної норми у випадку, якщо правочин здійснюється представником юридичної особи з перевищенням наданих йому повноважень. Зокрема, суди приймають різні рішення з приводу того, як (рішенням якого органу) має бути схвалений відповідний правочин від імені юридичної особи, оскільки вона діє лише через певні статутні органи, а як, показує практика, - досить часто правочин схвалюється тим же органом (посадовою особою), що його і вчинив з перевищенням повноважень, або посадовою особою, що не має відповідних повноважень.
Наслідком цього є численні випадки порушення прав акціонерів та інших учасників (засновників) юридичної особи з боку недобросовісних посадових осіб цієї юридичної особи, які таким чином виводять майно із цих юридичних осіб, в тому числі й «офшорні» компанії.
Тому пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, якими передбачити, що:
- у випадку якщо представник представляє юридичну особу, правочин вважається схваленим, якщо дії, що свідчать про прийняття його до виконання, здійснені органом юридичної особи, якому відповідні повноваження надані її установчими документами;
- у разі якщо в установчих документах такий орган не визначений, відповідні дії здійснюють загальні збори учасників цієї юридичної особи, а у разі якщо у юридичної особи таких зборів немає, орган, який здійснює контроль за діяльністю виконавчого органу цієї юридичної особи.
При цьому дії особи, яка від імені юридичної особи надала відповідні повноваження представнику та/або за дорученням якої йому надані такі повноваження, не можуть вважатися наступним схваленням правочину, вчиненого представником з перевищенням наданих йому повноважень.
Розробники проекту вважають такі зміни важливим кроком на шляху залучення інвестицій в економіку України, оскільки підвищують рівень захисту прав інвесторів.