НовиниУкраїна

Депутати змінили вимоги до Генпрокурора й інші аспекти в діяльності прокуратури

12.05.2016 / 13:35
12002
+A
-a

Депутати змінили вимоги до Генпрокурора й інші аспекти в діяльності прокуратури

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Генеральної прокуратури України», яким врегулювано питання щодо діяльності органів прокуратури, Державного бюро розслідувань та відтермінування  введення в дію відповідних положень Закону «Про прокуратуру».

По-перше, прийнятим Законом змінено вимоги до кандидатів на посаду Генерального прокурора. Тепер Генеральним прокурором України може стати громадянин України, який має вищу освіту та стаж роботи в галузі права або досвід роботи у законодавчому та/або правоохоронному органі не менше п'яти років. Щодо охочих зайняти посади прокурорів, то для них також є зміни. Зокрема, прокурором регіональної прокуратури може бути призначений громадянин України, який має стаж роботи в галузі права не менше трьох років, а для прокурора Генеральної прокуратури України визначено стаж роботи в галузі права не менше п’яти років. Прогнозується, що такі зміни розширять можливості доступу на посади на конкурсній основі нових, не пов’язаних із «старою» системою, прокурорів.

По-друге, Законом врегулювано порядок виконання функції досудового розслідування органами прокуратури в кримінальних провадженнях, підслідних Державному бюро розслідувань, які до початку діяльності Бюро перебувають на стадії досудового слідства в органах прокуратури. Таким чином, кримінальні провадження, які до початку діяльності Державного бюро розслідувань розпочаті слідчими прокуратури і перебувають на стадії досудового розслідування, продовжують здійснюватися слідчими органів прокуратури до закінчення досудового розслідування, але не довше двох років. Після закінчення дворічного терміну кримінальні провадження, розпочаті слідчими органів прокуратури, у тримісячний строк передаються слідчим Державного бюро розслідувань. 

По-третє, передбачено, що тимчасово, до 1 квітня 2017 року, процедура заочного засудження застосовується стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності  та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

По-четверте, до 15 квітня 2017 року відтерміновується дія органів прокурорського самоврядування. Призначення прокурора на адміністративну посаду, передбачену пунктами 2 - 8, 11 частини першої статті 39 Закону «Про прокуратуру», здійснюється Генеральним прокурором України. При цьому призначення прокурора на адміністративну посаду, передбачену пунктом 2 частини першої статті 39 Закону «Про прокуратуру», здійснюється на строк повноважень Генерального прокурора України.

Варто зазначити, що Рада прокурорів України раніше висловила своє занепокоєння запланованими змінами, оскільки вважає, що перенесення набрання чинності положень про діяльність органів прокурорського самоврядування та органів, які забезпечують діяльність прокуратури, з 15 квітня 2016 року на 15 квітня 2017 року може свідчити про намагання певних сил мати політичний вплив на прийняття важливих кадрових та процесуальних рішень у прокуратурі України.

Крім того, нові вимоги до кандидатів на посаду Генерального прокурора раніше зазнали критики і не мали одностайної підтримки у парламенті. Незважаючи на це, деякі політики допускають, що у разі негайного підписання прийнятого Закону Президентом і його опублікування, нового Генерального прокурора можуть призначити вже сьогодні.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика