НовиниУкраїна

Депутати запропонували, як зменшити фальсифікації під час виборів

16.04.2016 / 09:12
5274
+A
-a

Депутати запропонували, як зменшити фальсифікації під час виборів

У Верховній Раді зареєстрували проект Закону № 4404 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо електронного виборчого процесу», запропонований групою депутатів.

Як зазначають його ініціатори, метою законопроекту є зменшення фальсифікацій при проведенні голосування і підрахунку голосів виборців, а також пришвидшення встановлення результатів виборів.

Зокрема, законопроект передбачає впровадження інструментів, що дозволять зменшити фальсифікації та прискорити встановлення результатів виборів. Такими інструментами є: 

- наявність у Центральної виборчої комісії попередньої інформації про результати виборів одразу після завершення голосування. Для цього необхідно використовувати системи оптичного сканування, які розпізнаватимуть позначення на виборчих бюлетенях, створюватимуть їх цифрові зображення та надсилатимуть такі зображення на сервер виборчої комісії. Також після завершення голосування попередній електронний протокол про підрахунок голосів надсилається на сервер виборчої комісії, після чого відбувається їхній автоматичний підрахунок і узгодження. Така система дозволить Центральній виборчій комісії мати цифрові копії всіх виборчих бюлетенів (можуть бути використані при оскарженні результатів виборів), оперативно публікувати інформацію про явку виборців, відслідковувати випадки неправомірного вкидання бюлетенів у виборчі скриньки (наприклад, шляхом побудови графіка розподілу голосів за підтримку окремих кандидатів). Відповідно до законопроекту така інформація не матиме юридичної сили (окрім як у випадку використання  як доказів), однак в подальшому, у разі успішного застосування інформаційної системи, варто розглянути варіанти щодо їхнього використання для ще більшого прискорення встановлення результатів виборів;

- нанесення на кожен бюлетень штрихкоду, спільного для всіх бюлетенів, що будуть використовуватися на відповідній виборчої дільниці. Завдяки штрихкоду сканер зможе відслідкувати спроби вкидання у виборчу скриньку бюлетенів, які були виготовлені не для цієї дільниці, що буде ще одним рівнем захисту від неправомірних спроб вплинути на результати голосування;

- можливість дільничної виборчої комісії використовувати цифрові зображення виборчих бюлетенів для підрахунку голосів і для формування відповідних електронних протоколів. Для цього буде використаний комп’ютер з під’єднаним до нього широкоформатним дисплеєм. Члени виборчої комісії проглядатимуть кожне цифрове зображення виборчого бюлетеню і підтверджуватимуть або змінюватимуть результат розпізнавання сканера. Після перегляду кожного зображення відбувається автоматичне формування електронного протоколу про підрахунок голосів, який члени виборчої комісії підписують своїми електронними цифровими підписами. Процес перегляду зображення і формування електронних протоколів виводитиметься на широкоформатний дисплей, що дозволить всім присутнім слідкувати за правильністю визначення волевиявлення виборців і складення електронного протоколу. При цьому ручний підрахунок і складення паперових протоколів буде можливим винятково у випадку відсутності можливості скласти електронний протокол.

Електронні протоколи з накладеними електронними цифровими підписами членів виборчої комісії отримують статус документа і юридичну силу. Для підвищення швидкості встановлення результатів виборів, електронні протоколи про підрахунок голосів можна буде надсилати через мережу Інтернет на сервер відповідної виборчої комісії. Територіальна виборча комісія, що встановлює підсумки голосування, одразу після отримання електронного протоколу зможе розпочати підготовку протоколу про підсумки голосування, який також можна буде надіслати через мережу Інтернет. Територіальна виборча комісія, що встановлює результати виборів, зможе використати електронний протокол про підсумки голосування для складення протоколу про результати виборів. 

Іншим важливим завданням запропонованої системи є забезпечення анонімності голосування, тому розробка системи відбуватиметься таким чином, щоб таємниця голосування залишилася непорушною.

Для впровадження відповідної системи передбачається перехідний період, протягом якого відбуватимуться її розробка і тестування, а також навчання спеціалістів та персоналу, який обслуговуватиме систему. Тому в законопроекті передбачено, що у разі ухвалення відповідний Закон набере чинності через рік після його прийняття.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика