Асоціацією ЄМА і Національною школою суддів прийнято рішення про проведення постатейного аналізу наявної судової практики і підготовки рекомендацій суддям для уникнення типових помилок у ході судового розгляду справ щодо злочинів з використанням платіжних інструментів. Це передбачено Меморандумом про взаєморозуміння, підписаним Асоціацією із Національною академією прокуратури України та Національною школою суддів України.
Як зазначають в Асоціації ЄМА, наразі в Україні відсутній будь-який роз’яснювальний акт для органів судової влади, який би узагальнював судову практику та містив рекомендації щодо розгляду справ у сфері здійснення платежів.
в Асоціації ЄМА наголошують, що проблема кібершахрайства у сфері платіжних інструментів останнім часом стає надзвичайно актуальною для України.
Так, у 2015 році тільки під час онлайн-платежів шахраї зняли з рахунків українців майже 95 мільйонів гривень. Ще 15,2 мільйона гривень злодії вкрали за допомогою банкоматів, 13,9 мільйона – під час розрахунків у торговельних мережах.
За 6 місяців 2015 року Управлінням боротьби з кіберзлочинністю було виявлено 2 385 кіберзлочинів, з яких 956 – правопорушення з використанням платіжних інструментів.
При цьому всього було винесено менш ніж 230 обвинувачувальних вироків за шахрайство в сфері електронних платежів та карткових розрахунків.
Причин такого низького відсотку притягнення до відповідальності кібершахраїв фахівці Асоціації ЄМА називають декілька. По-перше – недосконале законодавство, зокрема декриміналізація статті 200 «Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, обладнанню для їх виготовлення» Кримінального кодексу України. По-друге – недостатня поінформованість працівників органів прокуратури і судової системи щодо актуальних фінансових кіберзагроз, що суттєво знижує ефективність розслідувань платіжного шахрайства і можливість притягнення злочинців до кримінальної відповідальності.
Тому, крім узагальнення судової практики, передбачено також проведення експертами Асоціації тематичних круглих столів за участю прокурорів та лекцій для суддів, спільну розробку спеціальних курсів, що будуть включені в навчальні плани Національної академії прокуратури України та Національної школи суддів України, та створення інтерактивного навчального курсу для суддів та кандидатів на посаду судді.