НовиниУкраїна

До Ради подано альтернативний законопроект про КСУ

18.11.2016 / 13:22
2696
+A
-a

До Ради подано альтернативний законопроект про КСУ

На розгляд Верховної Ради України надійшов альтернативний законопроект № 5336-1 «Про Конституційний Суд України».

Основними завданнями законопроекту є:

- створення на законодавчому рівні умов для реалізації права на конституційну скаргу – нового запровадженого Конституцією України додаткового національного засобу юридичного захисту прав особи, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України суперечить Конституції України;

- законодавче закріплення нової організаційної структури Конституційного Суду України, яка дасть змогу ефективно реалізовувати Судом свої повноваження;

- законодавче закріплення автономності Конституційного Суду України від системи судів, що здійснюють правосуддя.

Більшість норм альтернативного законопроекту аналогічні до тих, які викладені в основному законопроекті № 5336. Зокрема, щодо формування КСУ, його складу, відбору кандидатур на посади суддів Конституційного Суду за конкурсом,  порядку призначення та звільнення суддів, юрисдикції Конституційного Суду та порядку розгляду конституційних проваджень.

Однак є й деякі відмінні положення. Зокрема, пропонується інша організаційна структура Конституційного Суду України:

Велика палата діє у складі усіх суддів Конституційного Суду України і вирішує питання у справах за конституційними поданнями та конституційними зверненнями;

два сенати Суду, кожен із яких діє у складі дев’яти суддів і розглядає питання щодо відповідності Конституції України (конституційності) законів України (їх окремих положень) за конституційною скаргою особи. Сенат Суду діє як Конституційний Суд України; ухвали Сенату Суду про відмову у відкритті конституційного провадження у справах за конституційними скаргами є остаточними;

шість колегій суддів, кожна з яких діє у складі трьох суддів. До повноважень колегії суддів Конституційного Суду України належить вирішення процесуальних питань. Ухвала про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою, постановлена трьома суддями колегії суддів Конституційного Суду України, є остаточною.

Встановлюється, що при розгляді конституційної скарги Конституційний Суд України може видати забезпечувальний наказ, який є новим інститутом вжиття заходів захисту прав людини у виняткових випадках. Підставою для забезпечення конституційної скарги є необхідність запобігти незворотнім наслідкам, що можуть настати у зв’язку з виконанням остаточного судового рішення.

При цьому за подання конституційної скарги передбачено судовий збір: фізична особа сплачує збір у розмірі 0,2 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, а юридична особа – 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати. При цьому в основному законопроекті визначено, що за розгляд справ у Конституційному Суді судовий збір не стягується.

Законопроектом передбачено можливість відтермінування втрати чинності актом (його окремим положенням), який визнано неконституційним. Так, Якщо негайна втрата чинності актом (його окремими положеннями), що визнаний неконституційним, унеможливить функціонування органів державної влади або реалізацію прав і свобод людини, Суд у своєму рішенні визначає інший строк втрати чинності таким актом (його окремими положеннями), але при цьому такий строк не може перевищувати шість місяців із дня ухвалення рішення.

У разі визнання акта неконституційним у зв'язку з порушенням встановленої Конституцією України процедури його розгляду, ухвалення або набрання ним чинності Суд у своєму рішенні може визначити строк втрати ним чинності, який не повинен перевищувати строку, необхідного для ухвалення такого акта із дотриманням встановленої Конституцією України процедури його розгляду, ухвалення та набрання ним чинності. Такий строк не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення.

Також у законопроекті зазначається, що Конституційний Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку. Суд може зажадати від відповідних органів письмове підтвердження виконання рішення, додержання висновку.

Крім того, дещо різняться положення щодо заробітної плати суддів Конституційного Суду України. В основному законопроекті запропоновано встановити базовий розмір посадового окладу судді Конституційного Суду України на рівні 90 мінімальних заробітних плат. В альтернативному передбачено 75 мінімальних заробітних плат. Натомість підвищено доплати за вислугу років: за наявності стажу роботи більше 2 років – 20 відсотків; більше 4 років – 30 відсотків; більше 7 років – 40 відсотків посадового окладу судді Конституційного Суду. Для суддів у відставці грошове утримання передбачено на рівні 80% винагороди судді Конституційного Суду.

Таким чином, наразі на розгляд Верховної Ради подано вже два законопроекти про Конституційний Суд України. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика