НовиниУкраїна

Підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності судді хочуть уточнити

28.02.2020 / 15:33
430
+A
-a

 Підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності судді хочуть уточнити

21 лютого 2020 року у Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону України № 3104 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності судді, який виніс рішення з порушенням меж застосування обмежень прав)».

У пояснювальній записці зазначено, що Європейський суд з прав людини наголошував про недопустимість порушення меж обмеження прав при винесенні рішень національними судами (найпоширенішим є порушення прав і свобод з політичною метою). Мова йде про застосування статті 18 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, якою визначено: «Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей ніж ті, для яких вони встановлені».

Європейський суд розглянув понад 200 справ щодо можливого порушення статті 18 Конвенції. В Україні є два випадки, коли Суд встановив порушення статті 18 Конвенції: у справі «Тимошенко проти України» і «Луценко проти України».

«Винесення суддею рішення з порушенням статті 18 Конвенції є завжди політично-мотивованим та визнання Європейським судом з прав людини порушення українськими суддями принципів Конвенції свідчить про необ’єктивний та упереджений розгляд справи, умисне прийняття незаконного рішення, порочить звання судді, а отже, є істотним дисциплінарним проступком, що є несумісний зі статусом судді та виявляє його невідповідність займаній посаді. Суддя, який виніс рішення з порушенням меж застосування обмежень прав, діяв з порушенням вимог законодавства та норм моралі», – йдеться у пояснювальній записці.

Статтею 126 Конституції України передбачено, що підставами для звільнення судді є: вчинення істотного дисциплінарного проступку, грубе чи систематичне нехтування обов’язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило його невідповідність займаній посаді.

«Саме до істотного дисциплінарного проступку, грубого нехтування обов’язків слід віднести порушенням меж застосування обмежень прав (в контексті ст. 18 Конвенції), в тому числі на виконання політичних вказівок. До судді має бути застосована найвища міра дисциплінарного стягнення, в разі якщо Європейський суд з прав людини винесе рішення щодо порушення національним судовим рішенням судді статті 18 Конвенції, адже таке порушення свідчить про зловживання службовим становищем, некомпетентність та непрофесіоналізм судді, можливі незаконний вплив на суддю, виконання політичних вказівок, наявність корупційної складової, а головне, встановлено, що суддя діяв не законно», – додають автори проєкту.

Відтак у Законі України «Про судоустрій і статус суддів» пропонується визначити: «Істотним дисциплінарним проступком, що є несумісним зі статусом судді та виявляє його невідповідність займаній посаді є винесення суддею рішення з порушенням статті 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що встановлено Рішенням Європейського Суду з прав людини, яке набрало статусу остаточного або винесення суддею рішення, яким залишено без змін рішення суду нижчої інстанції, яким порушено статтю 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що встановлено Рішенням Європейського Суду з прав людини, яке набрало статусу остаточного».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право на довіру donum auctoris Право на довіру
Висловлення недовіри Генеральному прокурору парламентом, як інститут відповідальності, свідчить про залежність очіл...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Квітень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика