НовиниУкраїна

ДРС роз’яснила, чому категорично проти законопроекту про умови визначення трудових відносин

26.02.2019 / 15:50
941
+A
-a

ДРС роз’яснила, чому категорично проти законопроекту про умови визначення трудових відносин

Державна регуляторна служба категорично виступила проти ініціатив Мінсоцполітики щодо ФОП, запропонованих упроекті Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників та протидії застосува нню незадекларованої праці».

Як писало «Українське право», законопроект Міністерства соціальної політики України пропонує, серед іншого, визначити на законодавчому рівні поняття трудових відносин та ознаки наявності трудових відносин.

Проект пропонує встановити, що трудовими відносини є, коли виконуються щонайменше три умови з цього переліку:

періодично (два і більше разів) особі надається винагорода у грошовій або натуральній формі за роботу, виконувану (послуги, надані) в інтересах іншої особи;

особисте виконання особою роботи (надання послуг) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженої нею особи;

винагорода за виконувану роботу (надані послуги) є єдиним джерелом доходу особи або становить 75 і більше відсотків її доходу протягом 6 календарних місяців;

робота виконується (послуги надаються) на визначеному особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою, робочому місці з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку;

особа виконує роботи (надає послуги) подібні до роботи, що виконується штатними працівниками роботодавця;

організація умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) забезпечується особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою;

тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється особою, в інтересах якої виконуються роботи (надаються послуги), або уповноваженою нею особою.

Окрім того, пропонується змінити законодавчий підхід до застосування штрафних санкцій за використання найманої праці без укладення трудового договору і уточнити випадки, коли укладається строковий трудовий договір.

У результаті статус трудових відносин можна «приписати» будь-якому регулярному співробітництву, а держава відповідно вимагатиме укладення трудових договорів.

Українська юридична спільнота розкритикувала ініціативу Мінсоцполітики, зазначаючи, що у випадку схвалення народними депутатами документу «під роздачу» потраплять працівники IT-сфери, які традиційно співпрацюють з компаніями як ФОПи і сплачують до бюджету 5% від свого прибутку. Законопроект перекваліфіковує ці відносини у трудові, а тому податок зростає до 18% і сплачується не мінімальний, а актуальний розмір ЄСВ.

У Державній регуляторній службі вважають, що у разі прийняття проекту Закону в оприлюдненій редакції, можливе зниження конкурентоспроможності через зростання податків, переїзд значної частини українських фахівців на роботу за кордон, зменшення податкових надходжень до місцевих бюджетів.

«Запропоновані проектом Закону норми можуть виявитися небезпечними для підприємців у різних видах діяльності, що реалізують свої здібності у найбільш зручний та доступний для них спосіб. Йдеться не тільки про сферу ІТ, а і про фріланс, консалтинг, аутсорсинг та багато інших видів діяльності», – підкреслили у ДРС.

Регулятори нагадали, що факт наявності трудових відносин встановлюється посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальних органів, яка має повноваження державного інспектора праці, за результатами здійснення заходів державного контролю.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

У статті 204 Цивільного кодексу України закріплено презумпцію правомірності правочину. Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права й обов’язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.

Таким чином, у разі не спростування презумпції правомірності договору всі права, набуті сторонами правочину за ним, повинні безперешкодно здійснюватися, а створені обов’язки підлягають виконанню.

«Зважаючи на це, можна зробити висновок, що норми законопроекту порушують базові положення Цивільного Кодексу України, що є антиконституційним», – підсумувала ДРС.оведе

Відтак 27 лютого ДРС проведе громадське обговорення законопроекту, у якому візьмуть участь керівництво Державної регуляторної служби України, уповноважені особи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерства соціальної політики України, представники професійних спілок, громадських спілок, об’єднань підприємців, бізнес-асоціацій.

Бажання взяти участь в обговоренні цього питання висловив і Президент України Петро Порошенко.

Зазначимо, обговорення проекту триватиме до 6 березня, потім його внесуть на розгляд Кабінету Міністрів України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика