НовиниУкраїна

Факт народження або смерті на окупованій території встановлюватиметься протягом 24 годин

24.02.2016 / 09:15
7310
+A
-a

Факт народження або смерті на окупованій території встановлюватиметься протягом 24 годин

З 24 лютого в будь-якому суді на території, підконтрольній українській владі, жителі тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму протягом 24 годин зможуть підтвердити факт народження або смерті на тимчасово окупованій території України.

Це передбачено відповідними змінами до Цивільного процесуального кодексу України, внесеними Законом №  990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», який сьогодні набув чинності.

Варто зазначити, що до цього часу судова процедура зі встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України була надто складною та могла тривати від двох до трьох місяців.

До цього часу судова процедура зі встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України була надто складною та могла тривати від двох до трьох місяців.

Відповідно до нововведень, відтепер заяву про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території можуть подати батьки, родичі, інші законні представники дитини до будь-якого суду за межами тимчасово окупованої території України незалежно від місця проживання заявника.

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території може бути подана будь-якою особою до суду за межами такої території України.

При цьому суди зобов’язані розглянути справу про встановлення факту народження чи смерті особи на тимчасово окупованій території України впродовж 24 годин.

У рішенні про встановлення факту народження особи на окупованій території, зокрема, мають зазначатися дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Копія  такого судового рішення невідкладно видаватиметься заявнику або, за його відсутності, суд надсилатиме її до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті.

Рішення суду мають виконувати негайно.

Раніше Міністр юстиції Павло Петренко пояснював, що "ті наші українські громадяни, які хочуть отримати легітимні документи про народження і смерть, зможуть звернутися до будь-якого судового органу на території України і невідкладно отримати рішення суду, який буде констатувати юридично доконаний факт".

Нагадаємо, що у Законі є суперечливе формування щодо подання заяви про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території до будь-якого суду, яке може створити труднощі у його реалізації. На цьому неодноразово наголошували у Головному науково-експертному та юридичному управліннях парламенту. Зокрема, проблема полягає у неузгодженості нових положень з чинними законодавчими актами, оскільки зміни до ЦПК України не узгоджуються зі статтею 12 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», якою передбачено, що цивільні справи, підсудні місцевим загальним судам, розташованим на території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, розглядаються місцевими загальними судами міста Києва, що визначаються апеляційним судом міста Києва, а також викладені без урахування положень статті 1 Закону «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції», якою передбачено особливості визначення територіальної підсудності, зокрема, цивільних справ в районі проведення антитерористичної операції.

Саме вчора представники Мін’юсту дали брифінг стосовно спрощення порядку отримання документів про народження та смерть, що сталися на окупованих територіях, під час якого Міністр юстиції звернувся до Голови Верховного Суду України протягом перших тижнів дії нових законодавчих положень підготувати роз’яснення для загальних суддів щодо застосування положень Закону № 990-VIII.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика