НовиниУкраїна

Голова НААУ розкритикувала зміни до КПК щодо слідчих дій

01.08.2016 / 17:42
7248
+A
-a

Голова НААУ розкритикувала зміни до КПК щодо слідчих дій

Зміни до Кримінального процесуального кодексу України, передбачені законопроектом № 3719, відкривають можливості для порушень прав людини під час слідчих дій. Про це заявила Голова РАУ Лідія Ізовітова на позачерговому засіданні Ради адвокатів України, повідомляється на сайті НААУ.

«Ті, хто підтримує цей законопроект, у тому числі, такі є і серед адвокатів, є провідниками репресивних ідей, які зведуть нанівець всі здобутки незалежної України щодо гарантування прав людини та її основоположних свобод. Навряд чи досвідчені адвокати не збагнули дійсних намірів прийняття даних змін. А отже, навмисно сприяють звуженню гарантій прав людини у кримінальному провадженні на законодавчому рівні», - сказала Лідія Ізовітова. Голова НААУ уточнила, що законопроект, поданий авторським колективом з 10 депутатів різних фракцій, є, щонайскоріше, ініціативою правоохоронних органів.

Голова НААУ вказала на зміни до низки статтей Кодексу, які перетворять обшуки на тривалий процес, в якому громадянин може залишитися без допомоги адвоката. Зокрема, пропонується передбачити як виключення можливість проведення обшуків без ухвали слідчого судді.

Також зазначалося, що пропоновані зміни багато в чому прямо суперечать практиці Європейського суду з прав людини, наприклад, пропонується, щоб судова ухвала містила індивідуальні та родові ознаки речей та майна, які необхідно відшукати. При цьому у практиці ЄСПЛ міститься вимога максимальної конкретизації таких переліків. 

Коментуючи зміст законопроекту, Лідія Ізовітова зауважила, що запропонована редакція ч. 1 ст. 236 КПК взагалі створює формальні підстави, які унеможливлять надання правової допомоги під час проведення обшуку. Для цього достатньо "запросити" особу, якій належить житло чи інше володіння, де проводитиметься обшук, або особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться.

Також не підтримуються і доповнення ст. 234 КПК нормою про те, що у разі відмови у задоволенні клопотання про обшук прокурор, слідчий не має права повторно звертатися до слідчого судді з клопотанням про обшук, яке обґрунтовується тими же підставами, що й клопотання, у задоволенні якого суд уже відмовив, крім випадків відмови у задоволенні клопотання у зв'язку з недоведеністю підстав, передбачених пунктом 1 частини п'ятої цієї статті, що стало наслідком невідповідності клопотання вимогам, передбаченим пунктами 1-3 частини третьої цієї статті. Це легалізує можливість слідчому або прокурору повторно звертатися про проведення обшуку, а слідчому судді - формальні підстави розглянути та задовольнити таке клопотання.  

З огляду на викладене, Голова РАУ, НААУ закликала адвокатів звернутися персонально до авторів законопроекту і пояснити їм ризики прийняття таких змін до Кримінального процесуального кодексу.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика