НовиниУкраїна

Головні події: законодавчі новації-2016

04.01.2016 / 09:15
7645
+A
-a

Головні події: законодавчі новації-2016

З настанням нового 2016 року в Україні набули чинності важливі міжнародні угоди та низка законодавчих актів.

Угода про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Європейським Союзом 1 січня 2016 року набула чинності.

Як зазначає Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, ЗВТ усуває 97% тарифів на українські товари і передбачає зниження середнього тарифу на український експорт з 7,6% до 0,5%. За даними Мінекономрозвитку, введення нульових ставок з 1 січня 2016 року відбудеться для наступних груп товарів: промислові, сільськогосподарські та товари переробної і харчової промисловості. Крім того, по товарах текстильної, кондитерської, хімічної галузей, на насіннєву продукцію, окремі зернові культури, фрукти, сухофрукти, приправи та спеції, іншу продукцію рослинного походження відбудеться симетричне скасування увізних мит обома сторонами.

Надалі тарифна лібералізація для ЄС проводитиметься протягом трирічного (деякі види рибної продукції, взуття, труби тощо), п’ятирічного (телефонні апарати, апаратура для радіомовлення, лінзи для камер тощо) та семирічного (апаратура для відеозапису, моторні транспортні засоби, добрива тощо) періодів.

У свою чергу Україна матиме можливість знизити увізні мита протягом трирічного (капелюхи, парасольки, брущатка тощо), п’ятирічного (посуд, обладнання для миття, трактори тощо), семирічного (автокрани, автобурові, транспортні засоби, оснащені електричними двигунами тощо) та десятирічного (автомобілі легкові) перехідних періодів.

"Завдяки такій тарифній лібералізації на нашому ринку з’являться дешевші європейські товари, для яких уже з наступного дня скасовується додатковий імпортний збір. Крім того, це стимулюватиме вітчизняних виробників вдосконалювати свій товар – підвищувати якість, більше уваги приділяти маркетингу", - зазначита Наталія Микольська.

Проти набуття чинності ЗВТ між Україною та ЄС виступала Росія, яка вважає, що створення такої зони може негативно вплинути на російську економіку. РФ, Україна і ЄС тривалий час вели тристоронні консультації для врегулювання спірних питань, але безуспішно. Тому Російська Федерація з 2016 року скасувала режим ЗВТ щодо України і запровадила продовольче ембарго для українських товарів.У свою чергу, українська влада підготувала дзеркальні торгові санкції проти РФ, які введено у відповідь після введення торгових обмежень Росією.

Також набув чинності головний фінансовий документ країни - Закон про Держбюджет України. Доходи держбюджету становлять 595.081.135,3 тис. гривень, витрати держбюджету - 667.733.507,2 тис. гривень. Держбюджетом на 2016 рік передбачено підвищення прожиткового мінімуму до 1496 гривень, а мінімальної зарплати - до 1550 гривень.

Згідно з макроекономічними показниками, які закладені в бюджеті на 2016 рік, передбачено зростання ВВП на рівні 2%, інфляція - на рівні 12%, коливання курсу долара в межах 24.1 - 24.4, номінальний ВВП у розмірі 2262 млрд гривень.

Бюджет України на 2016 рік також передбачає дефіцит на рівні 3,7% ВВП. Граничний державний борг, згідно з прийнятим документом, визначається на кінець 2016 року у розмірі 1,5 трлн гривень.

З 1 січня в Україні стартує видача електронних паспортів. До паспорта «прив'яжуть» соцстрахування, медпослуги й інформацію про наявність водійського посвідчення. Відповідні зміни до постанови Кабміну "Про затвердження зразка, технічного опису порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" внесено постановою Кабміну №1132 від 23 грудня. Оформлення паспортів з безконтактним електронним носієм і без нього громадянами України вперше здійснюється по досягненні ними 16-річного віку. За словами глави українського МВС Арсена Авакова, документ стане одним з найсучасніших і прогресивних на континенті.

Також набув чинності Закон про звільнення електромобілів від імпортного мита. Відповідно до документа вносяться зміни до Митного тарифу України і встановлюються нульові ставки ввізного мита на транспортні засоби, оснащені виключно електричними двигунами. Згідно із законом, Кабінет Міністрів України в місячний строк з дня набрання чинності цього закону зобов'язується привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом; забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим законом.

З 1 січня в Україні скасовано додатковий імпортний збір - набув чинності Закон №912-VIII "Про заходи стимулювання зовнішньоекономічної діяльності". Законом скасовується додатковий імпортний збір, що був запроваджений в України тимчасово строком на 12 місяців.

Нагадаємо, додатковий імпортний збір Україна ввела 25 лютого 2015 року на 12 місяців через різке погіршення платіжного балансу. Він стягувався з усього імпорту, крім критичного, прописаного в прийнятому Радою в кінці 2014 року за пропозицією уряду Законі "Про стабілізацію платіжного балансу України". Він становив 5% для непродовольчих товарів і 10% – для продуктів.

Крім цього, почав діяти Закон про зміни до Податкового кодексу щодо нової моделі ринку газу. У Податковому кодексі України елементи податку на додану вартість, рентної плати за користування надрами для видобування природного газу та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності наведені відповідно до норм Закону "Про ринок природного газу".

Крім Закону про внесення змін до Податкового кодексу, в Україні діє нова редакція Закону про держреєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень (спрощення процедури держреєстрації нерухомості), нова редакція Закону про держреєстрацію юридичних осіб і фізосіб-підприємців згідно із Законом від 26.11.2015 № 835-VIII, Закон від 05.11.2015 № 761-VIII "Про зовнішню трудову міграцію", Закон від 05.06.2014 № 1314-VII "Про метрологію та метрологічну діяльність", Закон від 08.10.2015 № 732-VIII "Про внесення зміни до статті 87 Бюджетного кодексу" (створені передумови для впровадження держфінансування політичних партій), Закон від 20.10.2014 № 709-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо деяких питань спадкування" (законом дозволено оформлення спадщини в сільрадах), Закон від 15.07.2015 № 614-VIII "Про внесення змін до деяких законів з питань пенсійного забезпечення" (пенсіонерам-військовослужбовцям повернули належні їм суми пенсій), Закон від 12.11.2015 № 802-VIII "Про уточнення об'єкта оподаткування для платників, які обрали спрощену систему оподаткування" (с/г товаровиробникам повернули деякі пільги), Закон від 02.06.2015 № 495-VIII "Про внесення зміни до статті 18 Закону про держсоцдопомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" (встановлення щомісячної доплати інвалідам з дитинства підгрупи А 1-ї групи).

Припиняється дія деяких положень Закону № 569-VIII "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій". Відтепер заборонено використання РРО, які не передають контрольну стрічку в електронному вигляді.

Набули чинності і посилені вимоги Нацбанку до пунктів обміну валют. Так, за аналогією з банками, на небанківські фінансові установи покладено обов’язок надавати інформацію про структуру власності та власників із істотною участю в таких установах. Підвищуються вимоги до мінімального розміру власного капіталу НФУ для діяльності з обміну валют. Капітал має становити не менше ніж 20 млн грн, якщо кількість структурних підрозділів не перевищує 100. Кожне додаткове збільшення їх кількості на 50 одиниць вимагає збільшення капіталу на 5 млн грн.

Крім того, встановлено такі нові вимоги:

- наявність документа, яким встановлено розмір авансу в готівковій іноземній валюті та гривнях та максимальна сума залишків в касі фінансової установи та пункті обміну валюти в готівковій іноземній валюті;

- наявність юридично оформленого документа, що підтверджує право власності на приміщення, у якому розміщений відокремлений підрозділ, пункт обміну валюти фінансової установи або право оренди на це приміщення на строк не менше ніж один рік;

- закріплена необхідність наявності РРО в касі фінансової установи, її відокремлених підрозділах та пунктах обміну валюти, у яких проводиться обмін валют;

- розміщення інформації про встановлені курси обміну валют у мережі Інтернет;

- уведено нову форму звітності для фінансових установ – звітну довідку про касові обороти за день і залишки цінностей;

- наявність охорони; відповідного сховища; установлення системи відеоспостереження та обладнання робочих місць касирів відгороджувальними конструкціями.

 Також відтепер розширено перелік інформації, яка має розміщуватися в касі фінансової установи в доступному для огляду клієнтами місці, а саме:

• наявність відповідного документа із зазначенням прізвища касового працівника, який допущений до здійснення валютно-обмінних операцій,

• інформація про місцезнаходження каси фінансової установи, їх відокремлених підрозділів,

• копія генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика