НовиниУкраїна

Комітет з питань правової політики рекомендує прийняти проект «Про Вищу раду правосуддя»

03.11.2016 / 11:17
4398
+A
-a

Комітет з питань правової політики рекомендує прийняти проект «Про Вищу раду правосуддя»

Комітет з питань правової політики та правосуддя рекомендує Верховній Раді прийняти проект Закону «Про Вищу раду правосуддя». 

Як повідомляється на сайті парламенту, члени Комітету розглянули законопроект № 5180, поданий Президентом України та визначений ним як невідкладний, та альтернативний проект за № 5180-1.

Під час обговорення зазначалося, що завданням законопроектів є закріплення на законодавчому рівні інструментів конституційної моделі Вищої ради правосуддя для забезпечення незалежності судової влади і її функціонування на засадах відповідальності, підзвітності суспільству.

Так, законопроектом №5180, який складається із загальної та особливої частин, пропонується врегулювати вирішення питання статусу Вищої ради правосуддя, її повноважень, порядок обрання (призначення) членів Вищої ради правосуддя, їх статус (права, обов’язки, гарантії діяльності, порядок звільнення та припинення повноважень), структуру Вищої ради правосуддя, а також процедурні питання здійснення повноважень Вищою радою правосуддя та її органами.

Проектом також з метою приведення у відповідність із новими конституційними положеннями норм законодавства з питань правосуддя пропонується внести необхідні зміни до низки законодавчих актів, зокрема, стосовно невиконання законних вимог Вищої ради правосуддя, її органу або члена щодо надання інформації, тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, порядку затримання судді чи утримання його під вартою чи арештом, порядку обрання членів Вищої ради правосуддя Верховною Радою України тощо.

При цьому запропоновані законодавчі зміни розроблено з урахуванням рекомендацій та висновків Венеціанської Комісії та у відповідності до європейських стандартів, зокрема щодо складу Вищої ради правосуддя, суб'єктів та принципів її формування; стосовно повноважень у сфері формування суддівського корпусу та суддівської кар’єри; здійснення дисциплінарного провадження, фінансового та організаційного забезпечення судів тощо.

Законопроект №5180-1 містить сім розділів, якими визначаються порядок утворення та організація роботи Вищої ради правосуддя; порядок вирішення питань, що належать до її компетенції; організація та інформаційне забезпечення діяльності Вищої ради правосуддя; Перехідні положення; Прикінцеві положення.

У розділі Прикінцеві положення законопроекту за реєстр. №5180-1 вносяться зміни до деяких законодавчих актів України а саме: Кодексу адміністративного судочинства, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу, законів України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», «Про виконавче провадження», «Про державну службу», «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», «Про Рахункову палату», «Про Регламент Верховної Ради України», «Про судоустрій і статус суддів».

Члени Комітету, розглядаючи дані законопроекти, виходили з того, що:

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» № 1401-VIII яким удосконалено конституційні основи правосуддя, зокрема створено новий конституційний орган судової влади - Вищу раду правосуддя та визначено основи його юридичного статусу, повноваження, порядок формування та діяльності.

Одночасно, на розвиток зазначених конституційних змін Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII, який передбачає приведення у відповідність із конституційними змінами організаційні основи судоустрою, статус суддів та присяжних, засади організації та повноваження органів судової влади, в тому числі повноваження Вищої ради правосуддя.

Разом з тим, для повноцінної імплементації означених конституційних змін об’єктивною є необхідність прийняття відповідного закону, що визначить правову основу функціонування та деталізований перелік повноважень Вищої ради правосуддя як нового органу системи правосуддя.

Беручи до уваги статусне місце Вищої ради правосуддя як конституційного органу судової влади у системі стримувань і противаг державної влади за Конституцією України, члени Комітету підтримують доцільність чіткого та детального законодавчого визначення статусу Вищої ради правосуддя, її функцій та повноважень.

Комітет також звертає увагу, що оскільки Конституція України та Закон «Про судоустрій і статус суддів» неодноразово посилаються на закон, який регулює діяльність Вищої ради правосуддя, прийняття законопроекту сприятиме дотриманню верховенства права, принципів правової визначеності, рівності, справедливості.

Комітет також вважає юридично обґрунтованою ідею суб’єктів законодавчої ініціативи щодо процедурної деталізації наданих Вищій раді правосуддя повноважень стосовно формування суддівського корпусу; розгляду справ щодо порушення вимог законодавства про несумісність; дисциплінарного провадження щодо суддів; розгляду скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді; звільнення судді з посади; надання згоди на затримання судді, утримання його під вартою чи арештом; тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя; переведення суддів; вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

Чітка функціональна визначеність, незалежність та професійність Вищої ради правосуддя сприятиме забезпеченню незалежності судів і суддів, підвищенню ефективності правосуддя та якісному оновленню суддівського корпусу.

Комітет зазначив, що законопроект № 5180 забезпечує більш системний підхід до вирішення питання законодавчого закріплення правового статусу Вищої ради правосуддя, порядку її створення та діяльності, а тому підтримує його прийняття.

Разом з тим, члени Комітету звернули увагу, що задля забезпечення цілісності правового регулювання суспільних відносин у сфері правосуддя та враховуючи необхідність своєчасного усунення виявлених у ході судової реформи правозастосовчою практикою прогалин та колізій законопроект № 5180 потребуватиме доопрацювання у Комітеті під час його підготовки для внесення на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

За результатами розгляду Комітет з питань правової політики та правосуддя вирішив рекомендувати Верховній Раді проект Закону «Про Вищу раду правосуддя» № 5180, прийняти за основу та, у зв’язку з цим, відхилити законопроект № 5180-1.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика