НовиниУкраїна

Концепція реформи юридичної освіти пропонує впровадити «наскрізну» магістерку для правників

15.09.2016 / 13:56
5673
+A
-a

Концепція реформи юридичної освіти пропонує впровадити «наскрізну» магістерку для правників

14 вересня під час круглого столу «Модернізація правничої освіти в Україні» була презентована Концепція вдосконалення правничої (юридичної) освіти для фахової підготовки правника відповідно до європейських стандартів вищої освіти та правничої професії, повідомив сайт ВГО «Асоціація правників України».

Проект презентували Міністр освіти і науки України, голова робочої групи з розробки концепції Лілія Гриневич та заступник Міністра юстиції України Ганна Онищенко.

За словами голови Комісії АПУ зі вдосконалення юридичної освіти, директора  Центру з верховенства права Українського католицького університету Івана Городиського, запропонована концепція реформування, зокрема, передбачає введення наскрізної магістратури (замість існуючої двоступеневої моделі «бакалавр-магістр») та єдиного кваліфікаційного іспиту для випускників юридичних шкіл. На його думку, це «є достатньо радикальним, але, очевидно, необхідним кроком».

Відповідно до концепції, правничими професіями є: суддя; адвокат; прокурор; нотаріус. Автори проекту пропонують відмовитися від практики складання державних іспитів в межах правничих шкіл та запровадити єдиний державний кваліфікаційний іспит зі спеціальності «Право». Доступ до правничих професій можуть отримати лише особи, які успішно склали Іспит та пройшли процедури добору, встановлені відповідними законами.

Успішне складання Іспиту також є необхідною умовою доступу до посад в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, кваліфікаційні вимоги яких передбачають наявність вищої юридичної освіти.

Іспит повинен бути сформований із запитань різного рівня складності для перевірки наявності у кандидата на доступ до правничої професії інтегральної, загальних і спеціальних компетентностей, визначених стандартом правничої освіти.

Адміністрування Іспиту повинна здійснювати державна правнича екзаменаційна комісія, сформована як незалежний колегіальний орган. До її складу повинні входити представники правничих професій, представники Міністерства освіти і науки України та Міністерства юстиції України та представники академічного самоврядування правничих шкіл.

Підготовку правника в Україні мають здійснювати правничі школи, які належать до сфери компетенції Міністерства освіти і науки України (класичні університети, профільні університети), та приватні вищі навчальні заклади, що отримали ліцензію Міністерства освіти і науки України.

Обсяг освітньої програми вищої правничої освіти має становить не менше 300 кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи (надалі – кредит ЄКТС), з яких: не менше 150 кредитів ЄКТС повинні становити професійно-орієнтовані навчальні дисципліни зі спеціальності «Право»; не менше 15 кредитів ЄКТС повинні становити соціально-гуманітарні навчальні дисципліни в межах програми вищого навчального закладу; не менше 75 кредитів ЄКТС повинні становити навчальні дисципліни за вибором здобувача вищої освіти; не менше 15 кредитів ЄКТС повинна становити практична підготовка; не менше 30 кредитів ЄКТС повинна становити дослідницька компонента освітньо- професійної програми.

Документ також передбачає, що вивчення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини має повною мірою увійти до навчальних програм правничих шкіл не тільки як самостійна дисципліна, але й як компонент кожної юридичної дисципліни (кримінального права, цивільного права і т.д.) для того, щоб випускники правничих шкіл, незалежно від спеціалізації, були свідомі умов застосування Конвенції у своїй галузі.

Автори Концепції наголошують на необхідності запроваджувати новітні методики викладання у правничій школі, обмежуючи методику постатейного відтворення нормативно-правових актів як такої, що негативно впливає на набуття студентами правничих аналітичних навичок. Натомість пропонується впроваджувати мережеві освітні технології та елементи методики навчання для дорослих: постановка навчальних цілей, робота в малих групах із використанням кейсів, обговорення практичних аспектів застосування набутих знань під час навчання. Навчальні заняття з професійно-орієнтованих дисциплін освітньої програми підготовки правника повинні включати розв’язання практичних завдань, розгляд судової практики, підготовку письмових робіт (зокрема, процесуальних документів).

У правничій школі слід запровадити окрему дисципліну для опанування студентами навичок правничого дослідження, аналізу та письма, а також підвищити роль письмових робіт під час викладання та оцінювання фундаментальних правничих дисциплін.

Здобувачі правничої освіти можуть проходити практику в судах, прокуратурі, адвокатурі, нотаріаті, в установах та організаціях чи їхніх підрозділах, які здійснюють діяльність із правозастосування, зокрема, на базі юридичних служб органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, а також в органах (установах), що надають безоплатну правничу допомогу.

Правничі школи можуть надавати освітні послуги з підготовки правників у межах комбінованої форми навчання лише для осіб, які вже здобули вищу освіту за іншими спеціальностями.

Додамо, далі концепція проходитиме громадське обговорення.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Хто і чому в Україні проти військової юстиції ? donum auctoris Хто і чому в Україні проти військової юстиції ?
Військові стверджують, що на війні немає місця дилетантизму. Ба, більше – в армійському середовищі дилетанти є за...
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Січень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика