НовиниУкраїна

Кредитні спори у третейських судах: бути чи не бути

04.02.2016 / 17:14
7102
+A
-a

Кредитні спори у третейських судах: бути чи не бути

3 лютого Незалежна асоціація банків України провела круглий стіл, на якому учасники обговорили діяльність третейського суду при асоціації, а також реалії та перспективи третейського законодавства в Україні.

Під час круглого столу було озвучено, що з моменту початку дії в Україні третейських судів в 2004 році, левова частка третейських розглядів стосувалася безпосередньо спорів у сфері кредитно-фінансових відносин.

За словами Олени Коробкової, виконавчого директора НАБУ, у разі потреби стягнення кредитної заборгованості банки робили свій вибір на користь третейських судів, оскільки, по-перше, розгляд справ відбувався набагато швидше, ніж у загальних судах, по-друге, розмір третейського збору в них значно менший, ніж розмір судового збору. "Третейські суди спочатку створювалися з метою розвантажити українську судову систему, позбавивши її необхідності розгляду однотипних справ невисокого рівня складності, які виникають із досить «зрозумілих» спорів", – зазначила Олена Коробкова.

Ситуація кардинально змінилася 2 вересня 2015 року, коли Судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України при розгляді справи № 6-856цс15 був зроблений висновок про непідвідомчість третейським судам спорів, що виникли між банками та їх кредитними боржниками, оскільки останні є споживачами послуг банків.

До внесення відповідних змін ВСУ, згідно з нормами Закону "Про третейські суди", спорами про захист прав споживачів вважалися тільки ті, що ініційовані безпосередньо споживачами. Тому спори за позовом банку до боржника про стягнення заборгованості не вважалися справами, що стосуються захисту прав споживачів, оскільки позивачем виступав банк, а не споживач. Спірність питання полягає не в перевагах чи недоліках даної судової системи, а в тому наскільки обґрунтоване і логічне таке рішення Верховного Суду.

Відповідно до Рішення Конституційного суду України від 10 січня 2008 року №1-рп/2008 функціонування третейських судів в Україні базується не лише на засадах національного, але й міжнародного права. Відповідно, можливість передачі державою на розгляд третейських судів спорів сторін у сфері цивільних і господарських правовідносин визнана зарубіжною практикою, засновано, у тому числі, на міжнародному праві. Загальні засади арбітражного розгляду цих справ визначені Європейською конвенцією про зовнішньоторговельний арбітраж від 21 квітня 1961 року та рекомендовані державам Арбітражним регламентом Комісії ООН з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ) від 15 червня 1976 року. Зокрема, Конституційний суд України вважає доречним привести до відповідності з даними європейськими та міжнародними правилами арбітражу деякі норми Закону "Про третейські суди". У тому числі, мова йде про ст. 5 та ч. 1 ст. 6, якими уточнити, що з підвідомчості третейського суду виключені лише ті справи, які прямо названі у цьому законі, наприклад, справи про визнання недійсним третейського застереження, справи про стягнення заборгованості в іноземній валюті. Тобто, про розгляд справ щодо стягнення заборгованості в національній валюті мова не йде.

У світовій практиці третейські суди вже давно завоювали своє місце. Так, у США понад 60% всіх спорів розглядаються саме у третейських судах. Здавалося б, для України, яка так прагне в Європу, це ще одна можливість відповідати міжнародним стандартам ведення бізнесу. Оскільки приведення у виконання рішень третейських судів регулюється Нью-Йоркською конвенцією "Про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень", ратифікованої понад 100 країнами.

Після обговорення, учасники круглого столу дійшли висновку, що третейські суди в Україні – єдиний на сьогодні спосіб вирішення фінансово-кредитних спорів в позасудовому порядку.


Джерело:  НАБУ
КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика