НовиниУкраїна

КСУ просять скасувати обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам

03.08.2016 / 09:14
7555
+A
-a

КСУ просять скасувати обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам

48 народних депутатів подали на розгляд Конституційного Суду України подання щодо неконституційності окремих положень законодавчих актів України, які регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення, зокрема щодо тимчасового обмеження на виплату пенсій працюючим пенсіонерам.

На переконання суб’єктів конституційного подання потребують перевірки на відповідність Основному Закону України окремі положення законодавчих актів, якими для працюючих пенсіонерів призначена раніше за законом пенсія не буде виплачуватися до 31 грудня 2016 року, або її розмір буде зменшений до 85 відсотків від призначеного.

Як зазначається у конституційному поданні, йдеться про скасування існуючого блага (право на отримання пенсії) та зменшення його розміру (розмір встановленої пенсії).

Зокрема, народні депутати оскаржують положення частини 4 статті 85 Закону № 1788, якими передбачено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни IIІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії / щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються; у період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на інших посадах/роботах пенсії, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. З 1 січня 2017 року пенсії виплачуються без урахування одержуваної заробітної плати (доходу).

Звуження існуючих прав працюючих пенсіонерів, на думку авторів конституційного подання, полягає у скасуванні абзацами першим-третім частини четвертої статті 85 Закону № 1788 права на пенсію, отримання якої раніше не ставилося в залежність від одержуваного заробітку (прибутку), що встановлено частиною першою статті 85 цього ж Закону.

«Скасування на період до 31 грудня 2016 року виплати пенсії всім працюючим особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а також встановлення обмеженого розміру (85% від розміру) пенсій працюючим пенсіонерам, що обчислюються із заробітних плат, з яких було повністю сплачено податки і страхові внески, є абсолютним порушенням принципів пенсійного забезпечення та приписів статті 22 Конституції України», - йдеться у поданні.

Крім того, звертається увага, що обмеження та припинення виплати пенсії розповсюджується на громадян з низькими доходами, які вимушено працюють за такі ж мізерні заробітки, що призвело до втрати ними повністю або частково своєї пенсії та подальшого їх зубожіння.

Внаслідок зупинення на певний час дії чинних законів України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбувається фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму (частина третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантоване у статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.

При цьому у поданні народні депутати посилаються на висловлену раніше правову позицію КСУ, що відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк.

Оскільки до теперішнього часу в Україні не введено воєнного або надзвичайного стану, припинення виплати або обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам, є порушенням гарантованих Конституцією України прав громадян. Обмеження права на соціальний захист з підстав усунення загроз економічній безпеці України не є конституційно допустимим, оскільки згідно статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Автори подання просять Конституційний Суд визнати провадження за цим конституційним поданням невідкладним і розглянути його у місячний строк.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика