НовиниУкраїна

Мінсоцполітики хоче легалізувати зайнятість домашніх працівників

19.11.2015 / 17:29
2666
+A
-a

Мінсоцполітики хоче легалізувати зайнятість домашніх працівників

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників», який Мінсоцполітики розробило з метою унормування праці домашніх працівників, їх прав, обов’язків, відносин з їх роботодавцем, а також легалізації їх зайнятості, сьогодні обговорили учасники експертної зустрічі – фахівці Міністерства, науковці та представники громадськості. Обговорення відбулося в Комунікативному центрі Уряду під головуванням заступника Міністра соціальної політики Валерія Ярошенка.

"В Україні все більше набувають поширення випадки використання праці домашніх працівників з метою побутового обслуговування та ведення домашнього господарства. Однак використання праці домашніх працівників досить часто супроводжується порушенням їх прав: з ними переважно не укладаються трудові договори, за них не сплачуються внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, порушуються право на відпочинок та їх особисті права тощо. Тому праця домашніх працівників та їх відносини з роботодавцем потребують законодавчого урегулювання та створення умов для легалізації їх зайнятості", - наголосив, відкриваючи зібрання, Валерій Ярошенко. При цьому він висловив впевненість, що законопроект сприятиме вирішенню усіх цих питань.

Як відомо, за оцінками Держстату, загальна кількість працівників, які надають побутові та персональні послуги в сімях, становить близько 162 тис. осіб. Але роботодавці, як правило, не сплачують за них внески. Відповідно, практично всі ці працівники є неформально зайнятими, тобто соціально незахищеними.

Враховуючи незацікавленість роботодавця, який наймає в свою сім’ю домашніх працівників, у сплаті соціальних внесків та податків за такого працівника, одним з дієвих механізмів легалізації зайнятості даної категорії працюючих є їх добровільна участь у загальнообов’язковому соціальному та пенсійному страхуванні, переконані у Мінсоцполітики. Але, як підкреслюють у Департаменті ринку праці та зайнятості Міністерства, трудові питання домашніх працівників та їх відносини з роботодавцем, а також створення умов для виходу їх з неформального сектору та забезпечення соціального захисту, насамперед, потребують законодавчого урегулювання.

За інформацією Валерія Ярошенка, на сьогодні законопроект вже погоджено із заінтересованими органами, соціальними партнерами та направлено на розгляд Кабінету Міністрів України.

Ним пропонується у Кодексі законів про працю України визначити особливості регулювання зайнятості домашніх працівників з урахуванням норм Конвенції МОП № 189. Зокрема, передбачене обов’язкове укладення трудового договору між роботодавцем та домашнім працівником, встановлені умови його припинення та випробувального терміну.

Так, відповідно до законопроекту домашня праця дозволяється особам від 16 років і старшим. У трудовому договорі для домашнього працівника віком від 18 років і старшим може бути зазначено випробувальний строк тривалістю не більше ніж один місяць. Про бажання припинення трудового договору сторони повинні повідомити одна одну письмово не менше ніж за 14 днів. У разі проживання домашнього працівника в домашньому господарстві (сім'ї) йому має забезпечуватися повага та недоторканність особистого життя. Період часу, який домашній працівник не може використати на свій розсуд і залишається у розпорядженні домашнього господарства на випадок, якщо в ньому може виникнути необхідність, включається до робочого часу.

Також законопроектом пропонується внести зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і тим самим передбачити можливість добровільної сплати домашнім працівником внесків на соціальне та пенсійне страхування.

Під час обговорення законопроекту учасники експертної зустрічі підтвердили, що його прийняття сприятиме урегулюванню питання зайнятості домашніх працівників та легалізації праці цієї категорії з числа неформально зайнятих осіб, а також дозволить забезпечити їх соціальний захист та обґрунтувати ратифікацію Конвенції МОП № 189.

Джерело:  Урядовий портал
КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика