НовиниУкраїна

Міжнародні донори допоможуть у проведенні конкурсу до Верховного Суду

13.07.2016 / 11:02
11079
+A
-a

Міжнародні донори допоможуть у проведенні конкурсу до Верховного Суду

У Вищій кваліфікаційній комісії суддів України відбулася координаційна зустріч донорів з питань проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів Верховного Суду. Про це повідомляє прес-служба ВККСУ.

Голова Комісії Сергій Козьяков подякував міжнародним партнерам за підтримку, яка вже надавалася Комісії, зокрема щодо процесу первинного кваліфікаційного оцінювання суддів. Він зазначив, що, зважаючи на зміни до Конституції та нові виклики, які наразі виникли перед ВККСУ, особливо важливою є допомога донорів під час конкурсу до Верховного Суду. Ця подія повинна стати національним проектом.

З основними завданнями Комісії в частині проведення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів Верховного Суду у концепції нової редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів» учасників зустрічі ознайомила керівник секретаріату Комісії Олена Пономаренко. Серед головних завдань:

- затвердження локальних нормативно-правових актів;

- формування Громадської ради доброчесності;

- прийом заяв та опрацювання поданих до них документів;

- проведення кваліфікаційного оцінювання;

- проведення конкурсу та внесення рекомендацій Вищій раді правосуддя щодо призначення кандидатів на посаду судді.

Сергій Козьяков додатково зазначив, що під час кваліфікаційного оцінювання для кандидатів у Верховний Суд Комісія потребуватиме допомоги у забезпеченні програмним комплексом, оргтехнічним та комп’ютерним обладнанням, облаштуванням приміщення для проведення іспиту, забезпечення механізмом встановлення особистої та соціальної компетентності кандидата.

Також Сергій Козьяков особливо наголосив на важливості інформування зацікавленої громадськості щодо змісту процедур, за якими буде проведено конкурс, максимально повної інформації щодо кандидатів та результатів конкурсу.

Керівники донорських організацій та проектів висловили повну підтримку діяльності Комісії та висловили бажання допомогти у проведенні конкурсу у Верховний Суд.

Серед учасників заходу були представники від Ради з питань судової реформи та Адміністрації Президента України, представництва Європейського Союзу в Україні, Консультативної Місії Європейського Союзу в Україні, Проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Проекту Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні», спільного Проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні», Проекту USAID «Справедливе правосуддя», Національного суддівського інституту Канади, Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ, українсько-канадського проекту «Підтримка судової реформи в Україні».

Девід Вон, керівник проекту USAID «Справедливе правосуддя», зокрема, зазначив, що створення електронної версії суддівського досьє є саме тим проектом, що допоможе заощадити час, кошти та підвищить ефективність роботи органів з оцінки діяльності суддів. Також для забезпечення ініціативи щодо проведення відеоконференцій для обміну досвідом було досягнуто домовленості з суддями Верховних Судів Нідерландів та Португалії, що, в свою чергу, зможе надати доступ Комісії до європейської практики у питаннях процедури проведення конкурсу до Верховного Суду. Девід Вон також надав збірник напрацювань у цій сфері за останні 8 років.

Для проведення відбору кандидатів на посаду Проектом запропоновано використати стандартизовану форму заяви за аналогією, яку використовує Білий Дім. Така заява містить близько 65 питань, сформованих за вісьмома критеріями оцінки. Девід Вон наголосив, що «процес відбору суддів до Верховного Суду має бути у розумних межах максимально прозорим та відкритим для громадськості».

Керівник Проекту Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні» Андрій Кавакін від імені Ради Європи подякував за запрошення взяти участь у заході. Він також зазначив, що «Вища кваліфікаційна комісія суддів України вперше в такому форматі зібрала донорів і позначила ті пріоритети, на які варто звернути увагу. Цей захід також є свідченням того, що Комісія має дуже потужну підтримку міжнародних організацій».

Андрій Кавакін запевнив у продовжені співпраці з Комісією у контексті впровадження і дотримання стандартів Ради Європи у роботі Комісії та запропонував продовжити надання експертної допомоги для внесення змін до локальних нормативно-правових актів, а саме Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання судді, Положення про порядок ведення суддівського досьє відповідно до нової редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Головний менеджер відділу міжнародних програм Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади Наталія Городецька повідомила, що 15 липня 2016 року у Канаді розпочинається конкурс на заміщення вакантних посад суддів Верховного Суду Канади. Вона також зазначила, що незважаючи на те, що процедура добору суддів Верховного Суду Канади відрізняється від української, Офіс Уповноваженого з федеральних судових справ Канади разом з Національним суддівським інститутом Канади готові поділитися наявним досвідом з цього питання. Зокрема, було запропоновано «надавати будь-яку релевантну інформацію чи експертну допомогу щодо процедури добору кандидатів на посаду судді до Верховного Суду або обговорити процедуру та конкурс у формі відеоконференцій».

Дональд Чіассон, директор з правових та освітніх питань Групи міжнародного співробітництва Національного суддівського інституту Канади, зазначив, що його установа займається саме навчанням суддів та запропонував Комісії надати допомогу у сфері початкового навчання кандидатів, які пройшли конкурс на посаду судді Верховного Суду України, а особливо тих осіб, які до конкурсу займалися науковою діяльністю у сфері права або працювали адвокатами і не мають досвіду роботи на посаді судді. «У нас є великий досвід у доборі серед адвокатів, які потім стали суддями, і ми могли би запропонувати допомогу у підготовці зазначених осіб за такими темами, як особливості роботи на посаді судді, винесення рішень у складі колегії суддів, правове та академічне обґрунтування у написанні рішень, особливості процесу вирішення справи суддею, використання права на судовий розсуд. Деякі з тем, які входять до програми підготовки суддів у Канаді, ми також можемо включити до програми навчання суддів в Україні» – повідомив Дональд Чіассон.

Алекс Албу, Перший Радник, Керівник відділу «Економічна співпраця, соціальний та регіональний розвиток» Представництва Європейського Союзу в Україні відзначив прихильність Європейського Союзу до судової реформи в Україні та запропонував, щоб «розроблення методології та проведення конкурсу до Верховного Суду відбувалось у тісній співпраці з проектами USAID та Канади для ефективного розподілу цілей та завдань процесу конкурсу, своєчасного виконання аналізу законодавства та розроблення відповідного алгоритму дій».

Координатор Проекту ЄС «Підтримка реформи у сфері юстиції в Україні» Довидас Віткаускас звернув увагу Комісії на важливість проведення психологічного тестування під час проведення конкурсу, що включатиме не тільки аспекти оцінки доброчесності кандидата, а й перевірить його мотивацію працювати суддею Верховного Суду України. На додаток Довідас Віткаускас також запропонував детально продумати питання прозорості в рамках створення Громадської ради доброчесності та розробки процедур її функціонування, а також підтримав канадських колег щодо необхідності чітко окреслити коло питань під час конкурсного тестування та навчання кандидатів, які пройшли конкурс: «Я хотів би згадати питання, підняте нашими канадськими колегами, а саме те, що вирішення справ на рівні Верховного Суду вимагає від суддів вміння написання структурованого рішення таким чином, щоб воно використовувалося як прецедент, як джерело права в подальшому. Тож, іспит під час конкурсу явно не повинен бути тільки у формі тесту з варіантами відповідей, а й має містити завдання для аналізу навичок безпосереднього написання рішень. Професійні якості майбутнього судді мають першочергове значення».

Олена Трапезнікова, керівник спільного Проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» відмітила, що «Проект співпрацює з широким сектором сфери юстиції і його основною метою є забезпечення дотримання стандартів Ради Європи під час імплементації в Україні широкомасштабної реформи у сфері юстиції. До всього, що стосується стандартів Ради Європи, практики Європейського суду з прав людини та відповідних інституцій в рамках Ради Європи, наш Проект готовий долучитися. Я би хотіла зауважити, що наразі підтримка Вищій кваліфікаційній комісії суддів України і довіра до неї є на такому високому рівні, що дуже важливо не втратити цей момент і, я думаю, що сьогоднішній захід підтверджує готовність величезної кількості організацій і проектів допомогти Комісії у проведенні конкурсу».

Джон Каббон, стратегічний радник з питань судової реформи Консультативної Місії Європейського Союзу подякував Голові Комісії за організацію інноваційної зустрічі керівників проектів донорів та висловив готовність увійти до Координаційного Комітету Донорів, метою якого буде «координація підготовки та процедури проведення конкурсу разом із іншими донорами, а також безпосередня участь у наглядовому процесі за конкурсом».

«Разом з тим, – зазначив Джон Каббон, – Вища кваліфікаційна комісія суддів України стикається із проблемою, коли серед кандидатів на посаду судді до Верховного Суду подаватимуться багато претендентів, які перед тим ніколи не працювали суддями. У переважній більшості країн-членів ЄС суддю обирають за наявності чітких юридичних критеріїв у період початку кар’єри судді, так що феномен обрання судді до Верховного Суду серед кандидатів-юристів не є широко розповсюдженою практикою у країнах ЄС. Тим не менш, існує чотири країни, в яких цей процес є дуже схожим – це Ірландія, Мальта, Кіпр та Великобританія. У цих країнах існує практика обрання суддів до Верховного Суду з мінімальним досвідом здійснення правосуддя кандидатами до моменту обрання». Джон Каббон також підкреслив, що Консультативна Місія Європейського Союзу зможе надати Комісії відповідні приклади законодавства зазначених країн в частині конкурсу до Верховного Суду упродовж 2-х тижнів.

Олена Лунгол, менеджер Проекту Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), зазначила, що «ОБСЄ вже тривалий час займається питаннями освіти суддів в межах різноманітних проектів, а також бере участь у проекті «Ґарантування прав людини при здійсненні правосуддя»». ОБСЄ готова підтримати список нагальних питань, влаштувати тренінги для переможців конкурсу, допомогти проведенню аналізу вимог до кандидатів на посаду судді в Європейських країнах.

Костянтин Красовський, Секретар Ради з питань судової реформи, Керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України, порівняв судову систему України з «кораблем в бурхливому морі, що має бути відремонтованим без права на зупинку». Він відзначив важливість підготовки тестових питань для відбору кандидатів на посаду судді Верховного Суду і запропонував включити до основного блоку тестових іспитів запитання на тему конституційного права та питання практики Європейського суду з прав людини.

Нагадаємо, що 30 вересня набуде чинності нова редакція Конституції України в частині провосуддя, яка передбачає створення нового Верховного Суду та обрання його суддів шлях відкритого конкурсу.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
На захист суверенності України та демократії в Європі donum auctoris На захист суверенності України та демократії в Європі
Від «Тигрів», «Пантер» до «Леопардів» у бронетанковому оснащенні Збройних Сил Німеччини пройшло більше 70-ти років.
Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду Феміда Cуди в умовах війни: евакуація з Бахмута і порятунок з Маріуполя Донецького апеляційного суду
Редакція ІА Українське право рекомендує до ознайомлення з розповіддю керівниці апарату суду Наталії Місько, котра...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі п...
Березень 2023
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика