НовиниУкраїна

Механізм передачі проваджень до НАБУ поки відсутній, але пропозиції вже є

17.12.2015 / 09:14
10645
+A
-a

Механізм передачі проваджень до НАБУ поки відсутній, але пропозиції вже є

Національне антикорупційне бюро було створено у квітні цього року, однак до грудня воно фактично не здійснювало слідчих дій, оскільки не було призначено антикорупційного прокурора. Після офіційного представлення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури очільник НАБУ Артем Ситник заявив, що наразі перешкод повноцінній роботі з розслідування кримінальних проваджень в порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом, вже немає.

Однак згодом Ситник повідомив, що кількість проваджень, яку детективи можуть внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань, набагато більша, втім, наразі можливості Антикорупційного бюро обмежені малою кількістю прокурорів, які мають здійснювати процесуальне керівництво у цих провадженнях.

Потім У Національному антикорупційному бюро озвучили пропозицію внести до Кримінального процесуального кодексу зміни, які дозволять залишити корупційні справи, порушені до 4 грудня, в Генеральній прокуратурі. Ситник пояснив це тим, що автоматичне передання всіх справ, підслідних Антикорупційному бюро, може заблокувати його роботу. "Якщо раптом на нас скинуть 30 - 40 тисяч томів чужих розслідувань, зрозуміло, що вже розпочата робота Бюро буде як мінімум ускладнена", – заявив Ситник, додавши, що у Єдиному реєстрі досудових розслідувань вже зареєстрована величезна кількість справ, які нібито підслідні НАБУ.

Як повідомлялося раніше, з 19 листопада слідчі органи прокуратури втратили право здійснювати досудове розслідування у кримінальних провадженнях, підслідних Національному антикорупційному бюро України. Кримінальні провадження, які відносяться до підслідності НАБУ, з 26 листопада 2015 року слідчі органів прокуратури у тримісячний строк повинні передати до Бюро.

Однак, як виявилося, законодавство не регламентує дій слідчого прокуратури, процесуального прокурора в період передачі справ від слідчих підрозділів органів прокуратури до Бюро, порядок  призначення нових процесуальних керівників у кримінальних провадження, які розслідувалися слідчими органів прокуратури та які скеровано для організації досудового слідства до Антикорупційного бюро, відсутній.

Зокрема, статтею 8 Закону "Про прокуратуру" визначено, що процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, підслідних Національному антикорупційному бюро України, здійснюють прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У той же час статтею 37 "Призначення та заміна прокурора" Кримінального процесуального кодексу України закріплено принцип незмінності прокурора в кримінальному провадженні: прокурор здійснює повноваження прокурора у кримінальному провадженні з його початку до завершення, заміна прокурора можлива лише у виключних випадках.

На тлі таких законодавчих колізій, що спровокували невизначеність у роботі НАБУ стосовно правового механізму передачі кримінальних проваджень від прокуратури до Антикорупційного бюро, за ініціативи Сергія Лещенка та Віктора Чумака у парламенті зареєстровано проект Закону № 3651 "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо встановлення порядку передачі кримінальних проваджень, які розслідуються слідчими органів прокуратури, до Національного антикорупційного бюро України)".

Як зазначають автори законодавчої ініціативи, наразі процес формування штату як Національного антикорупційного бюро, так і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не завершено. В останній призначено лише керівника антикорупційної прокуратури, його першого заступника та заступника, на решту посад триває конкурсний відбір. Щодо НАБУ, то на посади детективів обрано лише 70 осіб, загалом їх має бути 242.

А оскільки лише у провадженні Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України перебувало більше 2,5 тис. кримінальних проваджень, підслідних Національному антикорупційному бюро України, очевидно, що виконати вимоги Закону щодо негайної передачі цих проваджень до Бюро без завдання істотної шкоди інтересам потерпілих та підозрюваних у кримінальних провадженнях, а також слідства неможливо.

Відсутність у законодавстві чіткої регламентації процедури передачі таких кримінальних проваджень від слідчих підрозділів органів прокуратури до Бюро може в цілому вкрай негативно вплинути на результати розслідування кримінальних проваджень проти колишніх високопосадовців України.

Тому з метою подолання вищезазначених негативних наслідків народні депутати пропонують встановити порядок передачі кримінальних проваджень, які розслідуються слідчими органів прокуратури, до Національного антикорупційного бюро України, прийнявши відповідний Закон.

У проекті Закону пропонується внести зміни до Перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України, передбачивши, що після введення в дію частини п’ятої статті 216 "Підслідність" Кримінального процесуального кодексу України (тобто до початку належного функціонування Національного антикорупційного бюро України та здійснення ним повноважень в повному обсязі) матеріали кримінальних проваджень, досудове розслідування яких здійснюється органами прокуратури, передаються слідчими органів прокуратури Національному антикорупційному бюро України на підставі постанови прокурора у такому порядку:

а) слідчі органів прокуратури у двомісячний строк після введення в дію частини п’ятої статті 216 цього Кодексу надсилають до Національного антикорупційного бюро України інформацію про кримінальні провадження, що перебувають у провадженні слідчих органів прокуратури та які підслідні Національному антикорупційному бюро України;

б) необхідність та доцільність передачі слідчими органів прокуратури матеріалів кримінальних проваджень до Національного антикорупційного бюро України вирішується керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, його першим заступником та заступником в кожному індивідуальному випадку з урахуванням положень статті 217 Кримінального процесуального кодексу;

в) кримінальні провадження, на передачу яких до Національного антикорупційного бюро України до 26 січня 2016 року не отримано згоди керівника Спеціалізованого антикорупційного прокурора, його першого заступника та заступника, залишаються у провадженні слідчих органів прокуратури до завершення їх розслідування, але на строк не більше ніж п’ять років з дня набрання чинності Кримінального процесуального кодексу;

г) у разі неефективного досудового розслідування кримінальних проваджень, які продовжують перебувати у провадженні слідчих органів прокуратури, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, його перший заступник та заступник мають право вмотивованою постановою доручити здійснення досудового розслідування Національному антикорупційному бюро України;

ґ) процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, які розслідуються слідчими органів прокуратури на період прийняття керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, його першим заступником та заступником рішень щодо  передачі до Національного антикорупційного бюро України, здійснюється раніше призначеними у кримінальних провадженнях прокурорами;

д) процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, за якими керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, його першим заступником та заступником прийнято рішення про подальше їх розслідування слідчими органів прокуратури, здійснюється прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Наразі проект Закону направлено на розгляд Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. До кінця року у депутатів залишився один пленарний тиждень, і той, найімовірніше, буде цілком присвячений бюджету та податковій реформі. А поки що Антикорупційний прокурор має право на свій розсуд передавати до НАБУ "старі" справи, наприклад, щодо яких є великий суспільний резонанс. До того ж НАБУ і антикорупційна прокуратура збільшуватимуть кількість одночасно розслідуваних ними справ зі збільшенням числа прокурорів і чекатимуть ухвалення необхідних змін до кримінального процесуального законодавства.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика