НовиниУкраїна

Мораторій на продаж земель знову продовжено

09.12.2015 / 09:01
24534
1
+A
-a

Мораторій на продаж земель знову продовжено

Історія мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення розпочалася одночасно із запровадженням права приватної власності на землю. Земельний кодекс України в редакції 1992 року передбачав шестирічну заборону на відчуження приватизованих земельних ділянок, яку згодом було частково знято Декретом Кабінету Міністрів України "Про приватизацію земельних ділянок".

У вигляді, наближеному до сучасного, мораторій був запроваджений з прийняттям у 2001 році Закону України "Про угоди щодо відчуження земельної частки (паю)". Закон забороняв відчужувати земельні частки (паї), крім передачі їх у спадщину та при викупі земельних ділянок для державних і громадських потреб.

Згодом із прийняттям нового Земельного кодексу України від 25.10.2001 мораторій не лише не було скасовано, навпаки, його сферу було розширено. З 1 січня 2002 року Земельний кодекс України заборонив відчуження не тільки земельних часток (паїв), а й земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства та іншого товарного сільськогосподарського виробництва. Заборона мала діяти до 1 січня 2005 року, проте 06.10.2004 року, напередодні другого туру президентських виборів, Верховна Рада прийняла рішення про продовження мораторію до 1 січня 2007 року. Скасувати мораторій планувалося з прийняттям законів про ринок землі та про державний земельний кадастр. І якщо перший документ досі розробляється, то другий був прийнятий в 2011 році, але вступ його в силу перенесли на 1 січня 2013 року, як і термін скасування мораторію. Але вже через рік, у грудні 2012 року, набув чинності Закон "Про внесення змін до Земельного кодексу України", який продовжив мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2016 року.

Наприкінці березня поточного року Президент України Петро Порошенко закликав політичні сили та громадськість обговорити питання формування ринку землі, так як скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення є однією з вимог ключового кредитора України – Міжнародного валютного фонду та прописана в коаліційній угоді.

Однак наприкінці вересня – за 100 днів до зняття мораторію на продаж сільхозземель Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що Україна не зможе запустити повноцінний ринок землі з 2016 року, аргументуючи це недосконалим законодавством. Тому Мінекономрозвитку спільно з Держгеокадастром було доручено сформувати необхідний пакет законопроектів, що сприятимуть запуску земельного ринку. Свою позицію щодо зняття мораторію висловлював і Дежгеокадастр, оцінюючи можливість скасування мораторію не раніше 2018 року. За словами Голови відомства Максима Мартинюка, прийняти необхідні закони цілком реально, однак в повному масштабі запустити ринок землі одразу не вдасться. Мартинюком було висловлено пропозицію розпочати проведення економічного експерименту щодо продажу земель сільськогосподарського призначення через аукціони і вже за його результатами робити висновки, коли саме знімати мораторій на продаж землі.

Тому у черговий раз мораторій знову було продовжено, тепер вже до кінця 2016 року - сьогодні набув чинності Закон України № 767-VIII "Про внесення змін до розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель".

Законом внесено відповідні зміни до Земельного кодексу України, якими, зокрема, передбачається, що до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств. Відповідний законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення має бути внесений до парламенту до 1 січня 2016 року.

Також Законом забороняється до 1 січня 2017 року:

- купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;

- купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

На думку авторів Закону, продовження мораторію дозволить зняти соціальну напругу, яка виникла у суспільстві на фоні політичних спекуляцій щодо продажу землі, та дасть певний час для розроблення чіткого правового механізму запровадження з часом прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення.

Однак експерти висловлюють різні погляди: одні вважають, що продовження мораторію не виправдано і призведе до ще більшої тінізації земельних відносин, інші вказують, що наразі в Україні несприятливі умови для скасування мораторію.

Можливо, в цьому питанні варто звернутися до світового досвіду, який показує, що регулювання ринку земель є набагато більш ефективним, ніж консервування цього питання.

Так, наприклад, у Німеччині діє закон про оборот земельних ділянок, прийнятий ще у 1961 році, який передбачає дозвільний порядок відчуження земельних ділянок. Всі землі більше 1 га підлягають продажу лише з дозволу місцевих органів влади. Для цього розроблено спеціальну дозвільну процедуру, що передбачає обґрунтування потенційним покупцем купівлі землі, а також надання свідоцтва про його професійну підготовку.

Дозвільний порядок придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення існує і в Австрії. Видача дозволу здійснюється районною комісією з земельного обороту відповідно до федерального Закону "Про оборот земельних ділянок".

У Нідерландах органи земельного контролю ратифікують кожну угоду, пов’язану з переходом права власності на землю.

У деяких країнах з метою боротьби зі спекуляцією земельними ділянками передбачено, що будь-які куплені землі можуть бути продані лише зі збігом певного, встановленого законом строку. У таких країнах, як Франція, Данія, купівля-продаж сільськогосподарських земель для несільськогосподарських цілей або забороняється (в районах особливо родючих земель), або обмежується (вимагається дозвіл місцевих органів влади, а також осіб, що проживають в такій місцевості).

У Норвегії, де лише 3% земель придатні для сільськогосподарського виробництва, відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється у дозвільному порядку, дозволи видаються міністерством сільського господарства та іншими органами державного управління. Підставою для відмови у наданні дозволу є відчуження земельної ділянки з метою спекуляції або надмірна концентрація земель. Дозвіл на купівлю видається лише особам, що мають необхідну професійну підготовку і згодні проживати у відповідній місцевості та вести своїми силами господарство.

У сусідній Польщі ринок земель регулюється переважно економічними засобами. Держава через спеціально створене Агентство сільськогосподарської власності державної казни здійснює викуп у селянських господарств земель та нерухомості і продає їх перспективним господарствам, переселенцям - малоземельним, молодим селянам тощо. Пріоритет надається покупцям, що мають необхідну кваліфікацію. Розрахунки здійснюються з розстроченням на 20 - 30 років.

Тому, очевидно, що в Україні все-таки повинен запрацювати ринок землі, як і в усьому цивілізованому світі. При цьому головне завдання держави - встановити чіткі умови діяльності на ньому і жорстко контролювати їх виконання.

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Tomilenko Alla
Питанню продажу землі мало приділяється уваги в ЗМІ.Населення просто не знає,що і як буде при цьому, в простих людей давно забита фраза -якщо знімуть мараторій у вас за безцінь заберуть землю!Це вигідно великим агрофірмам, адже вони за безцінь,так, за безцінь використовують паї власників - ти попросив виорати город,зробити труну, виписав гній на город , виписав машину до лікарні і так далі- обраховується надтодорогими цінами- послуга +ндс = вдвоє дорога ціна,і це входить у сплату по паю .А зерно яке нараховують на пай теж обростає високою ціною,щоб менше віддати на руки господарю паю, при цьому левова частка зерна залишається орендарю. Я дрібний фермер і за обома руками за продаж землі!!! Але держава повинна прийняти ряд законів: 1.Землю повинна викуповувати лише держава по фіксованих великих цінах (орієнтуватися на світові ціни) і вони повинні бути незмінні, і в нотаріаті, і в податках, і лише потім давати в оренду іншим чи продавати певну кількість в одні, лише фізичні , не юридичні,руки,врахувавши заборону на продаж землі іноземцям.2.Щоб підняти дрібного господаря і село- треба створити механізовані кооперативи по обробітку землі,щоб кожен господар міг найняти техніку, за фіксованою ціною,для обробітку землі,посіву зерна ,збирання ,транспортування продукції і т.д.3.Держава повинна викуповувати вироблену продукцію за фіксованою (орінтуючись на світові ціни) ціною.Це стосується і виробництва м"яса ,молока,вовни, фруктів .овочів і т .д. і не треба буде закуповувати його за кордоном. 4.Банки при видачі кредитів господарям,повинні брати в заставу землю у власника,а не у орендаря,і ціна застави повинна відповідати ціні продажу землі,мінус заборговані проценти.5.Процентна ставка селянинові повинна бути на рівні 3-4% як закордоном.І тоді всі будуть задоволені- земля належить державі,тобто народу України,розцвітає село, бо труженики села самі себе забезпечать багацтвом,вони не ледачі,трудяться на своїх землях з ранку до ночі,бо знають їх труд не пропаде даром,ті хто не захоче працювати на землі продадуть свої частки в державу і отримають кошти які вкладуть і у іншу справу.6.Змінити ганебний закон про оренду землі на 49 років та передачу її в суборенду на 49 років.Всі будуть задоволені і щасливі і багаті.Тільки про це треба роз"яснювати населенню, а то зараз питають у безземельних горомадян, а вони кричать - ми проти продажу землі.
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика