НовиниУкраїна

Набув чинності Закон, що врегульовує діяльність Нацкомісії з енергетики та комунальних послуг

26.11.2016 / 09:02
4982
+A
-a

Набув чинності Закон, що врегульовує діяльність Нацкомісії з енергетики та комунальних послуг

Сьогодні, 26 листопада набув чинності Закон України від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

Цей Закон визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.

Читайте також: ВСУ ЗРОБИВ ВИСНОВОК ЩОДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНИКІВ У РАЗІ ВІДСУТНОСТІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

НКРЕКП здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема:

- у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом;

- у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами); діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Серед основних завдань Нацкомісії - забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами та реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Одним із головних повноважень Нацкомісії стане державний контроль на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідні перевірки проводитимуть на підставі рішення регулятора. Під час перевірки спеціальна комісія може накласти штрафні санкції, вимагати від суб’єкта господарювання усунення виявлених порушень та призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю.

Також передбачено проведення планових перевірок суб’єктів господарювання не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

НКРЕКП є колегіальним органом, до складу якого входить сім членів, які призначаються за конкурсом. 

Відповідно до Закону, заміна діючих членів НКРЕКП на нових відбудеться в три етапи: перших трьох членів повинні змінити не пізніше шести місяців з моменту набрання чинності Законом, ще двох – не пізніше 12 місяців, решту – не пізніше ніж через 18 місяців. 

Членом Комісії може бути громадянин України, який має повну вищу освіту (технічну, юридичну або економічну), високі професійні та моральні якості, досвід роботи у сферах енергетики або комунальних послуг не менше п’яти років, у тому числі на керівних посадах не менше двох років, володіє державною мовою, має освітній і професійний рівень та стан здоров’я, необхідні для виконання своїх посадових обов’язків. Не можуть входити до складу Нацкомісії особи, які є членами органів управління суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".

Також у Законі визначено заробітну плату членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Так, посадові оклади членам регулятора, працівникам центрального апарату і територіальних органів регулятора встановлюються у такому розмірі: Голові НКРЕКП - 50 мінімальних зарплат, її члену - 40 мінімальних зарплат, керівнику, заступнику керівника самостійного структурного підрозділу центрального апарату або територіального органу, іншим працівникам центрального апарату або територіального органу регулятора - від 10 до 25 мінімальних зарплат. Крім посадового окладу, членам НКРЕКП передбачено місячну або квартальну премії за відмінне виконання службових обов’язків та за виконання окремих особливо важливих завдань.

Діяльність НКРЕКП фінансуватиметься за рахунок надходження до спецфонду Державного бюджету внесків на регулювання, що оплачуються суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сферах енергетики і комунальних послуг. Однак ця норма запрацює лише з 2017 року.

Також з 1 січня 2017 року запроваджується новий порядок сплати внесків на регулювання. Внесок розраховуватимуть від чистого доходу платників за квартал. Ставку такого внеску НКРЕКП встановлюватиме щорічно, а переглядатимуть її щоквартально. Однак передбачено, що ставка внеску не може перевищувати 0,1% чистого доходу платника.

У разі несплати внеску на регулювання або сплати його не в повному обсязі передбачено накладення на такого платника штрафу у розмірі 5% несплаченої суми внеску. Але Законом передбачено можливість оскарження у суді рішення регулятора про накладення штрафу. 

Тим часом Нацкомісія повинна до 1 грудня 2016 року сформувати та оприлюднити реєстр суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється регулятором відповідно до цього Закону.

Варто також зауважити, що Законом передбачено запровадження інституту енергетичного омбудсмена. Законопроект про енергетичного омбудсмена має бути поданий на розгляд Верховної Ради України до 1 липня 2017 року.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика