НовиниУкраїна

Національна рада реформ відзвітувала, як проходить антикорупційна реформа

17.11.2015 / 10:13
14325
+A
-a

Національна рада реформ відзвітувала, як проходить антикорупційна реформа

Серед досягнень було названо:

• Затвердження Державної програми з імплементації Антикорупційної стратегії на 2015 - 2017 роки, у якій розписані основні завдання в межах реалізації антикорупційної реформи на три роки, відповідальні та терміни. Проект програми пройшов обговорення з громадськістю, одержав позитивну оцінку від експертів та міжнародних організацій.

• Затвердження персонального складу Національної ради з питань антикорупційної політики, яка була створена ще в 2014 році як консультативно-дорадчий орган при Президентові України. Основними завданнями Національної ради з антикорупційної політики визначено: підготовку та подання пропозицій щодо визначення, актуалізації та вдосконалення антикорупційної стратегії; здійснення системного аналізу стану запобігання і протидії корупції в Україні, ефективності реалізації антикорупційної стратегії, заходів, що вживаються для запобігання і протидії корупції; підготовку та подання узгоджених пропозицій щодо поліпшення координації та взаємодії між суб'єктами, які здійснюють заходи у сфері запобігання і протидії корупції; оцінку стану та сприяння реалізації рекомендацій Групи держав проти корупції (GRECO), Організації економічної співпраці і розвитку (ОЕСР), інших провідних міжнародних організацій щодо запобігання і протидії корупції, підвищення ефективності міжнародного співробітництва України у цій сфері; сприяння науково-методичному забезпеченню з питань запобігання і протидії корупції.

• Призначення Артема Ситника на посаду директора Національного антикорупційного бюро. НАБ - це спеціальний державний правоохоронний орган, завданням якого є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, вчиненим вищими посадовими особами, які становлять загрозу національній безпеці. Антикорупційне бюро має стати ключовим органом, який боротиметься з корупцією у вищих ешелонах влади. З червня триває комплектація штату НАБ - за поточним планом до кінця року має бути сформовано штат центрального апарату Бюро з 506 працівників.

• Прийняття Кабінетом Міністрів України постанови про утворення Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК) та прийняття актів уряду щодо проведення конкурсу з відбору членів НАЗК. НАЗК стане центральним органом виконавчої влади, відповідальним за формування та реалізацію державної антикорупційної політики. Функціями Агентства є аналіз стану протидії корупції в Україні, розробка проектів Антикорупційної стратегії, проведення досліджень з питань вивчення ситуації щодо корупції, ведення єдиних реєстрів декларацій чиновників і осіб, які вчинили корупційні правопорушення, співпраця з особами, які повідомляють про факти корупції, та інші.

• Прийняття Закону України № 1700-VII "Про запобігання корупції", яким визначено нову систему фінансового контролю, що передбачає заміну паперових декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру публічних службовців деклараціями осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які подаються через офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції. Декларації подаватимуться в електронній формі та оприлюднюватимуться в Єдиному державному реєстрі на веб-сайті НАЗК (за винятком окремих відомостей).

• Ухваленння змін до Закону про прокуратуру, які, зокрема, визначили порядок утворення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Спеціалізована антикорупційна прокуратура має здійснювати нагляд за досудовим розслідуванням НАБ та підтримувати обвинувачення в судах. Згідно Закону керівник антикорупційної прокуратури та інші адміністративні посади мають бути призначені у результаті відкритого конкурсу комісією, що складається із 4-х представників від Генеральної прокуратури та 7 представників, визначених ВРУ. Конкурсна комісія продовжує відбір кандидатів на посади в антикорупційній прокуратурі.

• Прийняття Закону щодо доступу до інформації у формі відкритих даних, який запроваджує поняття відкритих даних, передбачає оприлюднення таких даних на центральному порталі та веб-сайтах розпорядників, зокрема передбачає обов'язкове оприлюднення баз даних державних закупівель, реєстру юридичних осіб, містобудівної документації тощо.

• Запуск Міністерством юстиції України оновленого реєстру корупційних правопорушників. Раніше в реєстрі можна було здійснювати пошук лише за прізвищем, тепер ще й за ім'ям, по батькові, місцем роботи на момент вчинення правопорушення, складом правопорушення, видом покарання або стягнення. Тепер за результатами пошуку оприлюднюється більше інформації. Наразі реєстр працює у тестовому режимі з метою виявлення та усунення технічних проблем.

• Прийняття змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції, зокрема щодо відкритості реєстрів власників майна, транспортних засобів і землі. Закон має підвищити відкритість державних майнових реєстрів, і громадяни отримають доступ до інформації про власників зареєстрованих транспортних засобів, нерухомості та повні відомості про земельні ділянки тощо. Закон набув чинності 6 жовтня 2015 року.

• Прийняття Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції, яким передбачається запровадження прямого державного фінансування політичних партій.

Які кроки не вдалося здійснити:

• Затримка у створенні Спеціалізованої антикорупційної прокуратури призвела до того, що Антикорупційне бюро не може розпочати проведення розслідувань корупційних правопорушень, хоча вже має готових для цього детективів.

• Затримка у створенні Національного агентства із запобігання корупції відтерміновує початок функціонування нової системи фінансового моніторингу публічних службовців.

• Створення (визначення) позасудового механізму з нагляду у сфері доступу до інформації передбачено Антикорупційною стратегією на 2015 - 2017 роки. Наразі ще не визначений центральний орган, що здійснюватиме такий нагляд.

• До Верховної Ради ще не внесено проект Закону про порядок перевірки на доброчесність осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, хоча це передбачено програмними документами. У серпні 2015 року Міністерство юстиції направило законопроект до Європейської Комісії "За демократію через право" (Венеціанська комісія) для отримання висновку на предмет відповідності європейським стандартам.

Необхідні дії зараз, щоб надолужити (прискорити) прогрес у реформі:

• Завершити навчання першої групи детективів НАБ. Продовжити набір на слідчі та адміністративні позиції в штаті НАБ.

• Завершити процес відбору п’яти членів НАЗК. Сформувати мінімально необхідний штат Агентства для початку його діяльності.

• Призначити керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а також мінімально необхідну кількість антикорупційних прокурорів для супроводження розслідувань Антикорупційного бюро.

• Відкрити та забезпечити функціонування, відповідно до вимог законодавства, реєстрів власників нерухомого майна, транспортних засобів та земельних ділянок.

Дослідницькою компанією TNS на замовлення Проектного офісу Національної ради реформ щомісяця проводиться опитування щодо сприйняття антикорупційної реформи. Респондентам пропонується відповісти на запитання, в якій мірі, на їх погляд, відбувається реформування в сфері протидії корупції. Як свідчать результати, 80,4% опитаних не бачать позитивних змін і лише 19,6% вказали на прогрес від здійснених владою змін.

 З повним текстом звіту Національної ради реформ "Моніторинг прогресу реформ за 9 місяців 2015 року" можна ознайомитися за посиланням.

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Червень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика